Отці, які відправляють літургії і за латинським, і за візантійським обрядами, або оріоністи у Львові

каплиця Луїджі Оріоне
каплиця Луїджі Оріоне

На вулиці Лінкольна, 12 можна побачити каплицю Луїджі Оріоне, а поруч – монастир. Там ведуть свою діяльність отці-оріоністи, спільнота яких в Україні сьогодні лише одна. Ми вирішили поспілкуватися з о. Юрієм Блажиєвським, оріоністом, священиком парафії Божого  Провидіння, щоб більше дізнатися, чим саме займається згромадження у Львові.

Отці Оріоністи – одне зі згромаджень католицької церкви, яке виникло в Італії на межі ХІХ-ХХ століть. Загалом Згромадження Оріоністів у світі нараховує близько 1077 монахів, 775 монахинь і 386 мирян. Оріоністи присутні у понад 30 країнах світу. Основою їх діяльності є комплексна праця в галузях виховання та соціальної допомоги і профілактики.

В Україні оріоністи працюють з 2001 року, а з 2005 мають парафію Божого Провидіння, де сьогодні діє монастир та каплиця. Остання була освячена 2009 року, а монастир – 2013.

Проектував парафільяний центр швейцарський архітектор Маріо Ботта. Найвідомішими серед побудованих за його проектами громадськими спорудами є Культурний центр Мальро в Чембері, Бібліотека в Війорбані (Франція), Банк Готтардо в Лугано, художня галерея Ватарі-Ум в Токіо, Собор в Евре (Франція), музей Жана Тінгелі в Базелі, Синагога Цимбаліста і Центр єврейської спадщини, побудовані на території Тель-Авівського університету, Муніципальна бібліотека в Дортмунді (Німеччина), Центр Фрідріха Дюрренматта в Невшателі (Швейцария) та Музей сучасного мистецтва у Сан-Франциско.

монастир отців-оріоністів
монастир отців-оріоністів

Отець Юрій Блажиєвський робить мені «екскурсію» територією. Ми проходимо повз каплицю, навпроти якої стоїть будівля монастиря. Показує також спортивні поля. «На вільному місці плануємо побудувати церкву, адже парафія постійно збільшується». Далі веде мене у приміщення, яке називається ораторією.

«Ідея ораторію виникла у салезіанців, як засіб превентивного виховання. Мета полягала в тому, щоб оберегти дітей від згубного впливу світу. Оріоне сам був вихованцем Дона Боско, тому перейняв від нього таку ідею. Саме тому одним із видів діяльності оріоністів є праця з дітьми. Тому наш ораторій – це багатофункціональне місце для дітей та молоді. Щодня їх приходить сюди понад 50. Його легко можна пристосувати під будь-які потреби, наприклад, перетворити на кінотеатр. А ось влітку відбуваються «Веселі канікули», в яких беруть участь понад 300 дітей та 40 аніматорів» – зазначає священик.

 

Сьогодні у монастирі живуть 4 священики, серед яких лише отець Юрій є українцем, а також 6 послушників. Вони живуть на другому поверсі. А на першому є майстерня Сузір’я Оріоне, де займаються людьми з особливими потребами. Денна програма передбачає роботу з 10.00 до 15.00 год. Однак, є ще 6 осіб, які проживають там постійно. Майстерня має двох асистентів – пані Наталю та пана Володимира. Вони малюють ікони, картини, вишивають бісером ікони, займаються ткацтвом, виготовляють браслети та намисто.

«Отець Луїджі Оріоне мав концепцію «чотири любові»: Ісус розп’ятий, Богородиця, душі людей, Папа. У цьому, на його думку, виражалася духовність. Христос – це означає піклуватися про потреби ближнього, любов до Папи – це любов до церкви загалом. А насамперед нас цікавлять душі людей» – розповідає о. Юрій.

о. Юрій Блажиєвський
о. Юрій Блажиєвський

Отець Юрій походить з Харкова, він римо-католик. Про оріоністів дізнався ще там  від сестер, які працюють з 1995 року.

Цікаво, що отці-оріоністи можуть служити літургію у двох обрядах і латинському і грецькому (візантійському). Ці римо-католицькі священики отримали дозвіл від Ватиканської Конгрегації для Східних Церков на душпастирювання у візантійському обряді в Українській Греко-Католицькій Церкві.

«Ми можемо одночасно відправляти дві літургії, як римо- так і греко-католицьку. Це своєрідний знак єдності. Владика Михайло Мікіцей з Аргентини, оріоніст, казав, що треба йти в Україну до греко-католиків, адже в цьому є потреба. У Румунії, наприклад, також є два греко-католицькі монастирі» – наголошує духівник.

«Діяльність у нас – парафіяльна та доброчинна. Маємо Карітас, де двічі на тиждень видаємо харчі й одяг. До нас приходить близько 180 осіб, і не лише безхатченків. Плануємо також зробити перукарські послуги. На Різдво робили обід, прийшло біля 100 людей» – додає о. Юрій.

З 2013 року згромадження в Україні видає двомісячник «Скинія», щоб допомогти людям поглибити віру. Журнал складається з двох частин – тематичної та суто про Слово Боже.

Отці-оріоністи ведуть душпастирську діяльність спільноти в яку хочуть інтегрувати кожну конкретну людину. Про життя парафії Божого Провидіння відзняли також фільм.

«Нашим пріоритетом є не лише літургія, але й служіння людям. Передусім дбаємо про підростаюче покоління» – завершує розповідь парафіяльний священик.

Оксана Гірчак