Патріарх Варфоломій: “Дар мощей святого Петра – важливий крок на шляху до єдності”

В інтерв’ю для Ватиканських медіа Константинопольський Патріарх розповів про свої враження від несподіваного подарунку Папи Франциска – фрагментів реліквій святого Петра. Варфоломей І вказав на три дороги, що ведуть до єдності християн: діалог милосердя, богословський діалог і пророчий шлях.

Про це повідомляють Новини Ватикану.

 

Мощі святого Петра, які Папа Франциск подарував Наступникові святого Андрія, – це важливий крок на шляху до єдності християн. На цьому наголосив Константинопольський Патріарх Варфоломей І в інтерв’ю, наданому Редакційному директорові Дикастерії в справах комунікації Андреа Торніеллі.

Несподіваний жест

Ділячись першим враженням про отриманий подарунок, Патріарх зазначив, що для нього це була велика несподіванка: «Навіть делегація Вселенського Патріархату, що перебувала у Римі з нагоди святкування урочистості покровителів нашої сестринської Церкви, не очікувала цього» – підкреслив він, додаючи, що цей жест є свідченням «братерської любові, що сьогодні поєднує католиків і православних».

Далі Варфоломей І наголосив, що цей подарунок має велике значення, в якому можна виділити три основні аспекти: по-перше, за його словами, прибуття мощей святого Петра до Патріархії вже само по собі є благословенням, бо «святий Петро – це свідок воскресіння, знак надії для всіх християн». По-друге, потрібно пам’ятати про братні зв’язки, що пов’язували святих Петра й Андрія:

“ Подібно до того, як два апостоли є братами по крові, – зазначив Вселенський Патріарх, – так само й наші Церкви Риму і Константинополя є сестрами. ”

І третій аспект, як зазначив Варфоломей І, має екуменічний характер і полягає в тому, що цей дар Папи Франциска, – є «новим поворотним моментом на шляху наближення, дуже важливий крок в діалозі милосердя, розпочатому попередниками понад п’ятдесят років тому».

Три дороги, що ведуть християн до єдності

На запитання журналіста про те, на якому етапі перебуває екуменічний діалог, Константинопольський Патріарх відповів, що «поділ між християнами є згіршенням для Церкви, бо правдивого свідчення Євангелія немає, якщо не в єдності членів Христового тіла». Він додав, що цей дарунок Папи є дуже важливим кроком, що вказує на зусилля Католицької Церкви, спрямовані на служіння єдності християн.

“ Прямуючи до єдності, – пояснив Варфоломей І, – необхідні дві дороги. Першу називають діалогом милосердя, що складається з усіх тих жестів, які нас наблизили, починаючи від 1964 року, коли Папа Павло VI і Патріарх Атенагора обмінялися обіймами в Єрусалимі. Друга дорога називається діалогом правди. Вона складається з організмів богословського діалогу, що дозволяють нам розглядати спільні традиції, на яких можемо будувати наше спільне майбутнє сопричастя, з чесністю дослідуючи й ставлячись з пошаною до питань, які досі нас розділяють. До цих двох доріг ми повинні додати ще третю – пророчу. Це те, що ми побачили з цим несподіваним подарунком. ”

Спільні зусилля на захист довкілля

Пригадуючи про Синод Єпископів Католицької Церкви, присвячений Амазонії, що незабаром відбудеться у Ватикані, Андреа Торніеллі запитав Вселенського Патріарха, що на його думку християни можуть спільно зробити задля сприяння захисту довкілля. Варфоломей І відповів, що вже понад тридцять років дбання про довкілля є пріоритетним питанням для Константинопольського Патріархату, додаючи, що «знищення природи є, насамперед, духовним питанням і гріхом». Згадуючи про День молитви за створіння, до якого щороку приєднуються християни різних конфесій, Патріарх підкреслив, що молитва є першим кроком на цьому шляху, крім цього потрібне також справжнє навернення: «Бо від навернення серця розпочнеться усвідомлення нашої відповідальності. В християнській традиції маємо багато засобів для того, аби осмислювати й впливати на перетворення нашого способу життя: богопочитання, аскетизм, піст і діла милосердя».

Джерело: https://www.facebook.com/catholicmedia.org/