Постити — це насамперед радіти Божим даром нового життя

В екуменічній каплиці Львівської міської ради відбулася друга постова зустріч. Нагадаємо, що ініціатива здійснюється у межах проекту “Духовна велич Львова”. Духовні зустрічі є різнотематичними та міжконфесійними, відкритими , які відбуваються щотижня. Тема цьоготижневої зустрічі – “Сприятлива пора”. Особливості церковних богослужінь у часі Великого посту”. Запрошений гість — Максим Тимо, богослов, викладач, працівник Духовно-пасторального відділу УКУ. У межах зустрічі говорили про відповідність народної традиції та уставу Церкви, стереотипи щодо цього періоду та нове прочитання літургійних особливостей періоду Великого посту.

Пропонуємо короткі тези від Максима Тима, висловлені під час зустрічі:

  • Піст — це період, який відкриває нам духовні можливості: покаяння, очищення стосунків.
  • Піст полягає найперше не в практиках, а у стосунках до Бога, до ближнього, до самого себе. Наш стосунок до Бога найкраще виявляє молитва Єфрема Сиріна, що починається словами “Господи і Владико життя мого”; коли ми визнаємо, що Бог — господар нашого життя. Стосунок до ближнього — через милостиню, адже милостиня — вміння побачити потребуючого. Стосунок до самого себе — через приборкання пристрастей, яке допомагає людині віднайти саму себе, свою цілісність.
  • Доземні поклони, які є особливістю богослужінь Великого посту, демонструють, що ми молимося як цілісна людина – духовно і тілесно. Вони символізують упокорення людини перед Богом, адже нагадують їй, що вона є землею і в землю повернеться (пор.: Бут. 3, 19). Церква приписує бити поклони впродовж тижня Великого посту з понеділка до п’ятницю. Оскільки субота і неділя є звільненими від посту, у ці дні нема поклонів.
  • У традиціях Східної Церкви нема практики служіння під час посту повної Літургії. Тому маємо Літургію Передосвячених Дарів, яка є вечірнею з можливістю причастя, оскільки Церква не хоче позбавляти вірних Євхаристії під час періоду посту.
  • Великий піст — час особливого поминання усопших, тих, що переставились до Бога. Однак, піст не повинен асоціюватися лише із практикою «сорокоустів», важливо також брати участь в інших богослужіннях. Бо часто вірні думають, що записати імена на картку і дати пожертву – це найважливіше. Це важливо, але значно важливішим є наша участь в літургійному житті Церкви через таїнства.
  • Лейтмотив цілого Великого посту — мандрівка до Пасхи. Нам потрібно навести лад в душі, щоб побачити світло воскресіння.
  • Хрест, якому Церква поклоняється посередині Великого посту, є символом перемоги над смертю. Саме він дає силу йти далі до кінцевої мети – до Пасхи Христової.


Чекаємо наступного четверга в екуменічній каплиці. Про тему і запрошеного гостя повідомимо згодом. Стежте за нашими анонсами на сайті!

Підготувала Юліана Лавриш

Фото Олександра Мазуренка, Оксани Бабенко