Преображенська церква на Знесінні: 80 років історії

BKV_1289Міжвоєнний час в історії Львова став періодом активних трансформацій, які не оминули й релігійне життя. У перших десятиліттях XX століття церква зустрілася із необхідністю налагодити діалог із суспільством, яке шукало в ній підтримки та допомоги. Храм був місцем, де черпали моральну силу та заспокоювали внутрішні переживання. Одним з таких місць стала церква Преображення Господнього УАПЦ (вул. Ковельська, 37), історія якої розпочалася саме в цей період. Мало кому відомо, що це перший храм Української Автокефальної Православної Церкви, що постав у Львові після здобуття Україною незалежності. Про те, яким було його минуле та як розвивається церква сьогодні для Духовної величі Львова розповів настоятель храму протоієрей Тарас Машталір.

Scan_20150210_225039
Будівничі храму

На початку 1930–х років вперше постав задум про будівництво церкви у мальовничому районі Знесіння. Землю для спорудження храму у 1932 р. подарувала родина Гуменецьких, а проект майбутньої трикупольної дерев’яної церкви розробив архітектор Лев Левинський. Спочатку було виконано проект мурованого храму, однак через зміну площі земельної ділянки, його знову переробили і згодом, зусиллями Василя Наорлевича, який віддав для потреб будівництва власну землю, усі проблеми було вирішено і виготовлено новий проект майбутньої будівлі. Його автором став відомий львівський архітектор Євген Нагірний і вже 3 листопада 1935 р. було освячено наріжний камінь для церкви Царя Христа. Однак, через пошкодження місцевої школи, яка потребувала відбудови, було прийнято рішення передати кошти з церковного будівництва на її відновлення. Зважаючи на це, у 1939 р. постала лише невелика каплиця, яку обслуговували о. Стефан Кременецький (1907 – 1982) та о. Іван Могиляк (1920 – 1986).

Scan_20150210_225216

Вигляд каплиці (50-ті рр.)

Радянська влада намагалася всіма силами обмежити прагнення місцевих жителів збудувати велику церкву, а у 1961 р. цілком заборонила діяльність священиків на парафії. Причиною цього назвали те, що у підвалі храму люди робили свічки з метою власної фінансової вигоди, хоча насправді їх використовували для потреб церкви. Після цього у стінах каплиці відкрили автотранспортне підприємство і лише через 30 років, із проголошенням незалежності України, розпочалася нова сторінка в історії парафії.

У 1991 р. в результаті відродження Української Автокефальної Православної Церкви та завдяки активній позиції о. Мирослава Максимовича, секретаря Львівської єпархії УАПЦ, каплицю повернули у власність релігійної громади. Освятив церкву і відправив першу Св. Літургію на свято Преображення Господнього 19 серпня 1993 р. патріарх Київський і всієї України Димитрій (Ярема).

Поступово розпочався процес пошуку церковних реліквій, які були вивезені радянською владою. Вдалося повернути іконостас та кіот з образом Пресвятої Богородиці.

Також у храмі Преображення знаходиться справжній духовний скраб – Миклашівська ікона Божої Матері, реставрована 1907 р. Вважають, що до неї свого часу молився навіть гетьман Богдан Хмельницький.

BKV_1266Миклашівська ікона

У 2004 р. настоятелем храму Преображення Господнього став протоієрей Тарас Машталір. Він розповів, що при церкві діє хор та дитяча недільна школа. Однак, традиційна робота з дітьми найбільш активно розпочинається влітку, для них організовують екскурсії та поїздки.

BKV_1280Також, за словами о. Тараса, сьогодні люди часом зайняті налагодженням власного матеріального добробуту і досить часто забувають про свій духовний розвиток, тож потрібна постійна праця, щоб допомогти віднайти їм правильний шлях.

Незважаючи на те, що відносно нещодавно храм був перебудований, у планах о. Тараса є проведення значних робіт з реконструкції церкви та навколишньої території. Найближчим часом планується зведення дзвінниці та каплиці на фундаментах, які були закладені ще у 1938 р. Цю роботу 22 серпня 2010 р. благословив Митрополит Львівський УАПЦ Макарій і освятив наріжний камінь майбутніх споруд.

План розбудови церковного комплексу

Зважаючи на останні події, що відбуваються на Сході України та гостру необхідність підтримки військових, у церкві Преображення Господнього проводять збір коштів та теплих речей для української армії. Дехто із чоловіків, що належать до цієї парафії, сьогодні перебувають у зоні АТО. Однак, о. Тарас зазначив, що з Божою допомогою і молитвою парафіян, з ними все добре і рідні дуже чекають їх повернення додому.

Для всіх тих, хто хоче познайомитися із невеликою церквою та її більш як 80-літньою історією і побачити ікону, що своїми витоками сягає ще XVII століття, двері храму завжди відчинені.

Храм Преображення Господнього

Адреса: м. Львів, вул. Ковельська,37
тел.: (032) 296 – 51 – 22
Настоятель: прот. Тарас Машталір

Розклад богослужінь:

Субота
9.00 – Свята Літургія (за упокій)
17.00 – Всенічна

Неділя
10.00 – Свята Літургія
17.00 – Вечірня і молебень до Ісуса Христа

Софія Предка

Фото: Костянтин Баранюк та з архівів храму