ПРО РЕЛІГІЙНІ МАС-МЕДІА ГОВОРИЛИ НА ФАКУЛЬТЕТІ ЖУРНАЛІСТИКИ ЛНУ ІМ. ІВАНА ФРАНКА

10308720_236749613194752_1128235255514958225_nУ вівторок, 29 квітня, у рамках «Дискусійного клубу» на факультеті журналістики ЛНУ ім. Івана Франка відбувся круглий стіл «Церква-медії-суспільство: шляхи пошуку комунікації». Про специфіку роботи церковних прес-служб, духовну та соціальну місію прес-секретарів зі студентами «Дискусійного клубу» спілкувалися прес-секретарі єпархіальних управлінь, експерти, журналісти, що працюють у релігійній тематиці, представники управління внутрішньої політики Львівської міської ради.

Капелан Львівської міської ради, прес-секретар Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви о. Павло Дроздяк, прес-секретар Львівської єпархії УПЦ (МП) ієромонах Маркіан Каюмов, прес-секретар Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ (КП) Лука Карпюк, релігієзнавець Андрій Юраш та інші учасники дискусії обговорювали питання комунікації Церкви зі суспільством, журналістської етики в релігійних ЗМІ, молоді й Церкви, соціальних мереж тощо.

«Робота прес-секретаря – це, свого роду, покликання. Починаючи працювати у цій сфері, я вчився усвідомлювати, в чому полягає аналіз усієї багатогранності такої праці. Звісно, робота церквовних прес-служб має свою специфіку. Прес-секретареві, наприклад, недостатньо просто писати про ті чи інші події – потрібно аналізувати інформацію, формувати компетентну команду, яка допомагатиме у висвітленні багатогранного життя Церкви, архиєпархії. Особливу увагу, на мою думку, прес-служба при Церкві має зосередити на висвітленні життя парафій, адже такі моменти, зрештою, й формують медійне обличчя Церкви. Ще не так давно церковніпрес-секретарі сприймалися і релігійними, і світськими журналістами, як «табула раса». Проте, поступово все змінюється: посаду прес-секретаря переформатовують, і вона справді перетворюється на офіційний голос Церкви, озвучує ту чи іншу церковну позицію», – о. Павло Дроздяк, капелан ЛМР, прес-секретар Львівської Архиєпархії УГКЦ.

«Релігійний журналіст – це особлива людина. Хоча таку тезу можна критикувати, але свободи слова в релігійній журналістиці не так багато. В цьому якраз і полягає найголовніша специфіка церковної прес-служби – контролювати інформаційний простір і координувати інформаційну політику Церкви. Прес-секретарі – це апостоли, і якщо прес-секретар розуміє свою відповідальність, то він займається справжньою проповіддю, яка може змінити життя людей на краще, допомогти Церкві налагодити діалог зі своїми вірними. Головне, щоб журналісти не втягували Церкву в інформаційну війну. Прес-секретар сьогодні повинен займатися не просто євангелізацією суспільства, але й новітньою духовною проповіддю, перечитувати блоги, сайти, аналізувати безліч інформації, щоб наблизитися до розгадки істини. Для мене як прес-секретаря провідною місією є робота з людьми: через друковані ЗМІ – зі страшим поколінням, через сайти і соціальні мережі – з молоддю», – ієромонах Маркіян Каюмов, прес-секретар Львівської єпархії УПЦ (МП).

«Прес-секретар при Церкві – це людина, яка відчиняє двері релігійного життя і показує Церкву широкій громаді. Релігійне питання журналісти сьогодні висвітлюють за допомогою двох підходів: апологетичного або дуже критичного. Важливим завданням є знайти ту «золоту середину», за допомогою якої новини Церкви можна буде подавати об’єктивно, послуговуючись принципами екуменізму. Адже Церква — це сфера зовнішнього вияву сакральності, яку ми, журналісти, можемо оцінювати, критикувати, зіставляти. На жаль, сьогодні серед релігійних журналістів безліч прикладів непрофесіоналізму, поверхового висвітлення інформації. На мою думку. релігійні ЗМІ у наш час повинні співпрацювати зі світськими, експериментувати на рівні піар-служб чипрес-служб, утверджувати адекватний критичний підхід, розуміти плюралістичність України в усіх її проявах, а різні християнські конфесії мають спільно вирішувати важливі питання, від яких залежить доля нашої держави», – Андрій Юраш, доцент факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка, релігієзнавець.

«Я вважаю, що тема «Церква-медії-суспільство: шляхи пошуку комунікації», яку ми обговорюємо в рамках нашого «Дискусійного клубу» цього місяця, надзвичайно важлива та актуальна сьогодні. Це потреба говорити про продукування релігійного контенту, про творення релігійної журналістики і вагоме джерело для дискусій. Зокрема, на цій зустрічі ми зосередили увагу на принципах роботи єпархіальних прес-служб, стратегії популяризації та якості релігійної тематики у медіа. Без сумніву, саме прес-служба є тим голосом Церкви, який формує її імідж, допомагає у проведенні діалогу між Церквою та вірянами», – Юліана Лавриш, аспірант факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка, один із координаторів «Дискусійного клубу».