прот. Ігор Цмоканич: «Людина – це дзеркальце, у якому відображається Бог»

Одне з найкращих визначень про те, хто така людина, міститься саме у Писанні, у перших же рядках: «І створив Бог людину на свій образ і подобу». Слова «образ» і «подоба» у Писанні найперше вказують на споріднення, яке існує між Батьком і Сином, на щось невловиме, що їх єднає. Образ означає віддзеркалення, тобто людина – це дзеркальце, у якому відображається Бог, якщо дзеркальце повернуто до Нього. Якщо ж воно відвернуте, ну, то що ж, – світ відображається у ньому. Слово образ – це, немовби відображення. Слово «подоба», на перший погляд, є синонімом, але має дещо інше значення, оскільки вказує на покликання людини.

Згадаймо, що у давнину не існувало шкіл чи начальних закладів у нашому розумінні, бо, зазвичай, усі вчилися в сім’ї. Як вчилися? Діти дивилися на те, що батьки роблять, копіювали їх, наслідували, бавилися у те, чим займаються їх батьки, потім допомагали їм, і так здобували ремесло. До речі, більшість професій у давнину були династійними. І ось цей процес навчання, дивлячись на батька, називається уподібненням. Таким чином, коли Писання говорить, що людина створена на Образ і Подобу Божу, підкреслюється, що людина є дитиною Божою, але яка повинна зреалізувати, проявити, навчитися. І тому через усе Писання проходить заклик «як»: «Будьте святі, як Я святий», «Будьте досконалі, як Отець Ваш досконалий», «Будьте милосердні, як Отець ваш милосердний». І сьогодні ми з вами чуємо, як ми уподібнюємося до Бога.

У чому полягає милосердя? На жаль, слово милосердя переважно порівнюється, ототожнюється з співчутливістю, з якоюсь емоційністю, чуттєвістю. Милосердя має дещо інше значення. Згадаймо початок уривку: «Все, що хочете, щоб люди вам робили, робіть ви їм перші». Існує так зване золоте правило, присутнє у багатьох релігіях та багатьох філософських системах, яке звучить так: все, що не хочете, щоб люди вам робили, не робіть їм. І навіть вислів, що твоя свобода закінчується там, де починається свобода іншого, починається саме звідси. Для того, щоб суспільство жило і розвивалося, недостатньо тільки справедливості, потрібне милосердя, потрібно не просто не робити зла, але чинити добро. Уподібнюватися до Бога – це не просто уникати зла, але, найперше, чинити добро першими, не чекаючи, допоки люди зроблять його вам. Потрібно спішити творити, любити. Людина найбільше себе проявляє, як дитина Божа тоді, коли творить, коли вміє поділитися, коли вміє любити.

Сотрудник храму Успіння Пресвятої Богородиці Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ (м. Дрогобич) протоієрей Ігор Цмоканич