прот. Михайло Сивак: «Господь, як люблячий Батько, приставив до кожного із нас Cвого ангела»

Сьогодні Церква святкує день Собору Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних. Хто ж такі ангели? Що це за істоти? Скільки існує Ангельських чинів та які імена ангелів? Як виглядають ангели? Чи мають ангели стать? Яку місію виконує Архистратиг Михаїл? На ці та інші питання відповідає проректор Львівської православної богословської академії ПЦУ протоієрей Михайло Сивак.

Хто ж такі ангели? Що це за істоти?

Дорогі брати і сестри, чи задумувалися ви над таким питанням: ми, люди, у Всесвіті одні? Чи існують ще якісь розумні створіння, які живуть поруч з нами? ХХІ ст. – це час інформаційних технологій, коли світ стає віртуальним. Сьогодні можна знайти дуже багато різноманітної інформації. І ось справді, існує дуже багато книг, фільмів, телепередач, де розповідається про той факт, що у Всесвіті, крім людей, колись існували різні цивілізації, які, начебто, вимерли. Розповідається також і про інопланетян та інших істот, які були досконалішими за людей. Але чи справді це так? Як християнину ставитися до подібної інформації? Для того, щоб відповісти на це запитання, слід відкрити Священне Писання і подивитися чи в Божественному Одкровенні розповідається про ще якихось істот, окрім людей? Біблія подає нам інформацію про те, що крім світу людей, крім людської цивілізації, існує ще і світ ангельський – світ невидимий, світ духовний.

Хто ж такі ангели? Що це за істоти? Ангели – це службові духи, які виконують певні функції. Коли ми читаємо про Благовіщення Пресвятій Діві Марії, то бачимо, що воно супроводжувалося явленням Архангела Гавриїла, який сповістив Пречистій про народження Спасителя. Коли говоримо про Захарію, батька Іоана Предтечі, то і йому було явлення ангела зі звісткою про те, що у нього народиться син, – Іоан Хреститель. Коли жони-мироносиці зайшли у печеру, де був похований Христос, вони побачили двох ангелів у сліпучо-білій одежі. Тобто ангели – це особливі істоти, яких створив Бог для певного служіння, для певних доручень. Навіть саме слово «Ангел» із грецької мови перекладається як «Вісник».

Дев’ять Ангельських чинів та імена ангелів

Ангельський світ дуже дивний, таємничий, а самі ангели – різні. Відомо дев’ять Ангельських чинів, або різновидів. Вищий чин ангелів – це Херувими, Серафими, Престоли, які максимально близько стоять біля Божого Престолу. Вони, неначе вогняні стовпи, перебувають біля підніжжя Господнього. Середня ланка ангелів – це Господства, Сили, Влади. І найнижчий чин – Начала, Архангели та Ангели. Також у Біблії зустрічаємо імена Ангелів, зокрема: Михаїл, що в перекладі з єврейської мови означає «Хто, як Бог?»; Архангел Гавриїл – муж Божий; Архангел Рафаїл – поміч Божа або цілитель Божий; Архангел Уриїл – вогонь, світло Боже; Архангел Салафиїл – навчаючий молитві; Ангел  Ієгудиїл – той, що славить Бога; Архангел Варахиїл – благословення Боже, і багато інших. Скільки є Ангелів? Сказано, що «тисяча тисяч служили йому, і десятки тисяч десятків тисяч стояли перед Ним». Тобто ангелів є дуже багато, більше, ніж людей. Усі ангели виконують певну місію. Деякі із них постійно прославляють Бога, співаючи: «Свят, Свят, Свят Господь Саваоф». Інші виконують певне служіння.

Місія Ангела-охоронця

У Священному Писанні сказано про Ангелів-Хоронителів: кожен християнин має свого Ангела-охоронця. Господь, як люблячий Батько, приставив до кожного із нас свого ангела. Справді, у житті трапляються різні ситуації. Коли ж ми їх проаналізуємо, то побачимо, що Господь допомагає нам через Ангела-охоронця. Ангел-хоронитель може по-різному виконувати свою місію, може навіть являтися у вигляді людини і допомагати нам. Буває і так, коли ми кажемо, що зустріли хорошу людину, яка нам у чомусь допомогла. Ми не знаємо ні імені, ні прізвища цієї людини, але, можливо, – це був наш Ангел-хоронитель, якого Господь приставив до нас, щоб допомогти у чомусь. Також Священне Писання привідкриває нам, що кожен народ має свого Ангела-хоронителя. У Книзі пророка Даниїла описується таємнича боротьба ангелів біля престолу Божого. Однин з ангелів символічно названий князем персидським, інший – князем грецьким. Кожному народу, кожній країні дані ангели-хоронителі. Символічна боротьба ангелів – це їх молитви про народи землі.

Як виглядають ангели? Чи мають ангели стать?

Досить цікавим є те, як виглядають ангели? Який їхній зовнішній вигляд? На сторінках Священного Писання ми знаходимо деякі відомості про те, як ангели являлися людям ззовні. Наприклад, коли жони-мироносиці прийшли до Гробу Христового, то ангелів описали, як мужів у сліпучо-білому одязі. Тобто ангелів супроводжувало сяйво. У Старому Завіті, у текстах давніх пророків, ми знаходимо зображення шестикрилих серафимів і багатооких херувимів. Тому зовнішнє зображення ангелів є досить різним. Більше того, ті ангели, які знаходяться максимально близько до Божого Престолу, у Священному Писанні їх зображають, як вогняне полум’я. Чи мають Ангели стать, так, як люди? Адже люди є чоловічої і жіночої статі. Ангели є духи безплотні і безстатеві. Оскільки вони – духи, то не є ні чоловічої, ні жіночої статі. І заради того, щоб це підкреслити іконографічно, ангелів зображають з чоловічим тілом, і з жіночим красивим обличчям. Ангели є добрі, ті, які слухають волю Божу і виконують її. Але є і ангели, які не послухали Бога, зокрема найдосконаліший ангел Дениця, який максимально близько знаходився до Божого престолу, загордився, Він хотів стати богом без Бога. Як відомо, Дениця через гордість упав, віддалився від Бога і спокусив ще третину ангелів, які також впали. Цих ангелів, які впали, ми називаємо злими духами або бісами. Що роблять злі духи? Найперше їхнє завдання полягає у тому, щоб звести людей зі шляху спасіння. Усі спокуси, які приходять до людини, приходять через бісів. Ми можемо цього навіть не усвідомлювати, але над кожною людиною активно «працюють біси». Вони посилають погані думки, підштовхують до звершення гріхів, посилають роздратованість, смуток, відчай. Це все – дія лукавих сил, злих духів. І коли ми піддаємося на ці провокації, то впадаємо у гріх.

Архистратиг Михаїл – начальник воїнств небесних

Коли відбулося падіння гордого ангела Дениці, йому перешкодив інший ангел – Архистратиг Михаїл, тобто Ангел, який стоїть на чолі Небесних Сил. Саме Архистратиг Михаїл запитав гордяка: «Хто, як Бог?». Іншими словами: «Ніхто не може бути Богом». Ми спасаємося лишень у Бозі, і Господь є наша надія на вічне життя. Неможливо спастися без Бога. Неможливо здобути Царство Небесне без Бога. А Дениця захотів це зробити і впав у гріх. Архистратига Михаїла називаємо начальником воїнств небесних, головним серед ангелів, наймогутнішим ангелом. Якраз 21 листопада, за Церковним календарем, Церква молитовно вшановує Архистратига Божого Михаїла та усі воїнства небесні, усі ангельські чини, які залишилися вірні Богу і постійно служать добру. Будемо пам’ятати, що Господь любить нас усіх і бажає, щоб усі спаслися, і прийшли до пізнання істини. Для цього Христос створив всі умови: заснував Церкву, дарував нам Таїнства, де ми освячуємося Божою благодаттю, створив світ небесний, тобто ангельський – світ службових духів, які допомагають нам у справі спасіння. Тому подякуймо Господу Ісусу Христу, всім Його небесним силам, і промовмо такі слова: «Святі Архангели і Ангели, моліть Бога за нас грішних».

Підготували Юліана Лавриш, Андрій Мандрика

За матеріалами відеоблогу о. Михайла Сивака на платформі Youtube

Фото – із Фейсбук-сторінки о. Михайла Сивака