Протоієрей Михайло Сивак: «Щоб правильно увійти у Страсний тиждень, потрібно пережити покаяння»

  У християн східного обряду розпочинається Страсний тиждень. Як пережити цей особливий час, в умовах карантину, з нами поділився протоієрей Михайло Сивак, проректор Львівської православної богословської академії ПЦУ, клірик Свято-Покровського кафедрального собору ПЦУ.

Ісус Христос Воскрес один раз і назавжди чому нам так важливо щороку переживати події Страсного тижня по-новому?

Ми не лише щороку переживаємо ці події, а також і щонеділі згадуємо Воскресіння Христового. Ви справедливо сказали, що ця подія відбулася один раз і навічно. Воскресіння Христове ми згадуємо не лише як подію, яка відбулася 2000 років тому, насамперед ми актуалізовуємо Воскресіння вже і зараз. Тому свято Пасхи і така щонедільна мала пасха, бо кожна неділя є Пасхою – це можливість зустрітися лицем до лиця з Воскреслим Христом.

Для того, щоб правильно увійти у Страсний тиждень потрібно пережити покаяння. Треба смиренно подивитися у глибини своєї душі і побачити свій справжній стан, зокрема гріхи і пристрасті, які необхідно побороти. Дні страсного тижня нам допоможуть подолати весь той негатив, який є в нашому єстві. Тоді в процесі цього ми можемо зустріти Воскреслого Христа.

Яким має бути піст? Чи є особливі обмеження на цей тиждень?

Страсний тиждень є періодом суворого посту. Це означає, що духовна боротьба з гріхами і обмеження від якихось залежностей повинна відбуватися ще з більшою силою, що відображається як у духовній, так і у фізичній складовій людини. В цей тиждень ми стараємося уникати їжі тваринного походження. Мажна також відмовитися від риби та олії.

Цього року Церква переживає особливий виклик карантину. Як виглядатиме Страсний тиждень в умовах карантину?

Через пандемію коронавірусу, яку Бог попустив заради нашого спасіння ми маємо можливість пережити свята і відчути їх по-справжньому. Бо дуже часто у суспільстві піст сприймається виключно як відмова від їжі. Насправді піст – це самообмеження заради ближнього. Коли ми себе обмежуємо у наших звичних потребах, навіть таких як відвідування храму, ми залишаємося вдома заради любові до ближнього. При цьому ми маємо можливість побути у колі родини, один з одним, чоловік з дружиною, з дітьми. Цей стан дає можливість особливо відчути піст і бути близько до Бога.

 

Кульмінаційним моментом Страсного тижня є шанування плащаниці. Як буде цього року з плащаницею?

Плащаницю можна молитовно вшанувати вдома. Позаяк межі Церкви розповсюджуються на домівки. З іншої сторони, якщо людина прагне відвідати храм, то може це зробити з дотриманням усіх правил карантину: зберігати дистанцію, використовувати захисну маску. Цьогоріч плащаницю вшановуємо не поцілунком, а поясним чи земним поклоном.

Розмовляла Христина Кутнів