Протоієрей Михаїл Коник поділився формулою щасливого шлюбу

Нещодавно у Свято–Воскресенському Ново-Афонському чоловічому монастирі у Львові відбулась зустріч молоді  з протоієреєм Львівської єпархії УПЦ Михаїлом Коником про богословські аспекти шлюбу. Під час лекції священник розкрив питання шлюбу, розвінчав міфи та поділився порадами доброго церковного подружжя.

Що таке сім’я?

Чоловік і  жінка стають подружжям з моменту вінчання. Сім’я – «мала Церква», де шляхи обох закоханих пересікаються і возз’єднуються в одну дорогу. До шлюбу вони рухаються паралельно. У сім’ї жінка належить лише своєму чоловіку, а чоловік – лише своїй жінці.

Навіщо  потрібна сім’я?

Основне завдання подружжя – допомогти одне одному дійти до Царства Небесного. Необхідними складовими добрих подружніх стосунків  є гармонія та спільність чоловіка й жінки. У шлюбі необхідно зважати на рівновагу фізичної та духовної насолод.

Що формує добрий шлюб?

Без любові неможливо створити сім’ю. Щоб шлюб був щасливим, потрібно віддати себе іншому. Водночас не слід претендувати на людину взамін, зокрема намагатись змінити її. Любов у шлюбі свідчить, що  подружжя сприймає одне одного такими, які вони є.

Існує формула щасливої любові у шлюбі: отримати людину, сприйняти її зі всіма перевагами й недоліками, пожертвувати себе коханій людині. Відкинувши своє «я», наступає воскресіння – «ми», де народжується «мала Церква». Формула сім’ї рівноцінно діє  як для чоловіка, так і для жінки.  

Яка різниця між любов’ю, закоханістю та захопленістю?

Слід розрізняти кохання, любов й захопленість. Жертовність – один із принципів любові. На противагу, у відчуттях закоханості жертви немає. Замість цього існує користь від іншого.

За словами Митрополита Слуцького та Мінського Філарета, «діти – це благодать. Коли немає благодаті в церкві – немає і церкви. Коли немає дітей в сім’ї – немає благодаті й радості». У любові діти стають радістю.

Часто на етапі закоханості діти стають небажаним вантажем, якого позбуваються шляхом аборту. Закоханість швидко приводить до розриву стосунків. Це відчуття  є звичкою, де немає стабільності.

Різниця між коханням й любов’ю полягає у кількості осіб. Якщо кохання – це інтимність, яка існує лише між обома, то любов не передбачає обмежень. Функції  любові та кохання несуть одне й те саме значення, на відміну від закоханості.

Шляхи розвитку шлюбу

Будь-які стосунки розпочинаються з етапу зустрічі та знайомства. Від того, як налаштовані обоє,  взаємини мають декілька способів розвитку. Стосунки можуть залишитись на стадії закоханості, де оперує лише фізична тяга.  Або ж розвиватись на стадії дружби – сприятливий крок для створення сім’ї. Пара має більше шансів створити добрий шлюб через дружні стосунки, у яких чоловік й жінка краще пізнають одне одного.

Функції чоловіка й жінки у шлюбі

Перший крок до сім’ї – спільна згода. Фундамент шлюбу – взаємоповага, спільність та свобода обох партнерів. Помилково вважають, що  жінка має бути рабинею, чиє місце на кухні, а місце чоловіка – лише на роботі для забезпечення сім’ї. Такі вигадані й вимушені обов’язки стають тягарем для подружжя. А союз чоловіка й жінки існує лише в любові та з добровільної згоди. Шлюб недійсний, якщо один чи обоє партнерів  проти цього союзу. Якщо дві незалежні особистості єднаються в одну сім’ю,  виникає єдине «ми», яке не обмежує пару й  дозволяє обом розвиватись.

Чоловік має бути надійною опорою, а жінка – помічницею. Слід пам’ятати, у кожному сімейному конфлікті винні обоє.  Для вирішення негараздів, у шлюбі необхідно розмовляти одне з одним.

Як вберегти шлюб?

Як вже згадували, діти – це радість й благодать кожного шлюбу. Але через надмірну увагу дітям, не вистачає місця для подружжя. Слід щодня приділяти трохи часу обом партнерам лише одне на одного. Це може бути спільна праця, розмова, мовчання або просто зізнання в любові. Основа шлюбу – навчитись обіймати іншого своїм серцем, тоді й він  відповість взаємністю.

Записала Наталка Стареправо

Фото прес-служби Львівської єпархії УПЦ