Роман Назаренко: «Нам варто позбутися міжрелігійного романтизму»

IMG_132411 травня 2017 року у Школі міжрелігійної журналістики відбулася остання лекція. Учасники мали змогу поспілкуватися про небезпеки та виклики міжрелігійного діалогу із Романом Назаренком – докторантом Тілбурзького університету (Нідерланди). Кореспондент сайту «Духовна велич Львова» записала для вас найцікавіші тези розмови.

Про сучасний стан міжрелігійного діалогу

Велика роль у такій комунікації належить медіа. Але часто журналісти пишуть про релігію з так званого «власного світу». Я поділяю розуміння релігійної проблематики на два стани: стан знань – коли людина дізнається про релігію з достовірних джерел, наукових, релігієзнавчих праць. І стан уяви – це наші уявлення/міфи/здогадки про певну релігію. Часто цей стан уяви посилюють особисті зустрічі з людиною – представником певної релігії. І наше ставлення до останньої буде залежати винятково від особистих рис окремої людини.

IMG_1328

Зараз є великий брак належної інформації. І стереотипи існують саме тому, що ми не знаємо нічого один про одного. Нам варто позбутися нарешті міжрелігійного романтизму і напрацювати власний критичний апарат.

IMG_1351

Про історію міжрелігійної комунікації між мусульманами та християнами

Після завершення Другої світової війни Європа відчувала брак робочої сили, адже багато людей загинуло на фронті. Тому Німеччина підписала контракт з Туреччиною. Згідно з ним турецькі чоловіки приїдуть на десять років працювати до Німеччини. Одразу постало питання про побудову шкіл, мечетей, культурних центрів. І тоді влада йшла назустріч мусульманам, Туреччина зокрема і Європа загалом були абсолютно відкритими. У 70-тих роках побудували закриті школи для мусульман у Нідерландах, Франції, Іспанії, були створені ісламські ради. Попри таку інтеграцію у соціальний вимір Європи, Католицька Церква не завжди була прихильною до ісламу.

IMG_1333

Еволюція ставлення Католицької Церкви до мусульман

  • ІХ-Х століття – популярним було твердження, що представники ісламу – це єретики, які відійшли від християнства. Його позиціонували як ексклюзивістське – тобто поза християнством релігій нема, всі інші віри – це зрадницькі відгалуження. З ХVІ століття у Великій Британії, Франції, починають досліджувати арабську культуру, філософію, звертаються до першоджерел. Тому починає з’являтися нове розуміння ісламу;
  • 1962-1965 рр. – Церква починає по-новому ставитися до інших релігій. Зокрема, у 1965 році відбувся Другий Ватиканський собор. На ньому, серед іншого, було прийнято декларацію “Nostra Aetate”. Вперше Католицька Церква визнає, що християни та мусульмани поклоняються одному Богові, але роблять це по-різному.

Про метод «роздумування за допомогою писання»

IMG_1347Це рух всередині міжрелігійного діалогу. Його суть у тому, щоб зібрати за круглим  столом представників різних релігій: ісламу, християнства, юдаїзму. За тиждень перед такою зустріччю учасникам пропонують тему для обговорення. Наприклад, гріх, любов, постать Діви Марії. Важливо, щоб ця тема була близькою і прийнятною для представників усіх релігій. Цей метод намагається зберегти ідентичність людини.

Про розуміння міжрелігійного діалогу

Те, що нас розділяє, – наш найбільший скарб. Діалог сам по собі не може вирішити проблеми, він є інструментом. Діалог – це бесіда, розмова, комунікація. Але не варто його плутати з дипломатичною зустріччю. Його ціллю не є віднайдення консенсусу. Діалог – це не завжди згода, але завжди – її пошук. Ми не хочемо когось навернути у свою віру чи перейти у чужу – ми хочемо почути іншого. Ціль діалогу: плекати порозуміння, пізнавати один одного.

Небезпеки міжрелігійного діалогу

  • Плюралізм – переконання у тому, що істинних знань є багато;
  • синкретизм – поєднання різних релігій, перетворення їх в одну релігійну систему;
  • релігійний універсалізм – існує певна загальна система цінностей, яка не залежить від релігії, намагання поєднати «божественні іскри» кожної віри в одне ціле.

Усі релігії виступають проти таких тенденцій, нав’язаних 30-40 років тому.

Як писати журналістам на релігійну тематику

У толерантному стилі, необхідно поважати кожну релігію. При цьому не потрібно згадувати про Бога, Аллаха, Мухаммеда, піст, Трійцю – бо це ті речі, які не є спільними для представників різних релігій. Варто привітати мусульман з Рамаданом, але потрібно бути обачним, щоб не образити їх («Вітаю вас з Рамаданом, нехай свята Трійця благословить вас» – так  не варто писати ).

IMG_1352

Релігійний журналіст водночас не має намагатися сподобатися, він пише не лише про релігію, про цінності, але й про проблеми, виклики всередині своєї традиції. Актуальною зараз є соціальна та моральна тематика. Варто висвітлювати роль священиків у допомозі бійцям на сході України, демобілізованим солдатам. Не треба боятися підіймати теми, які зараз не є «у тренді». Наприклад, варто писати про питання абортів.

На жаль, сьогодні спостерігаємо комерціалізацію у медіа. Журналісти женуться за сенсаціями. Тому частіше читаємо про п’яних священиків, а не про спільні акції різних конфесій.

Підготувала Ірина Ладика

Світлини – Андрія Гірняка