Слідами Спасителя, або потреба очищення

1361287149_0Ми живемо у надзвичайно цікавих часах. Мудрі люди-філософи називають ці часи пост- а подекуди і постпостмодернізмом. Часи цікаві, атракційні, часом веселі, часом трагічні, але надзвичайно складні емоційно і інтелектуально. Часи в яких, на відміну від модернізму, не існує констант і беззаперечних авторитетів. Часи коли священик, єпископ, митрополит, та й будь-хто інший не є авторитетом просто силою факту. Не є авторитетом магістеріум – вчительський уряд Церкви. Та й сама Церква (адже постмодерне суспільство позиціонує себе як секулярне) не є авторитетом (можливо лише трішки), щобільше вона (в очах людей, які є дітьми нашої епохи) не є навіть засобом комунікації з Богом. Дуже часто можемо почути фрази на кшталт: в Бога вірю, а в Церкву ні, для того аби бути з Богом Церква не потрібна, Церква – комерційний проект, та й навіть для людей котрі вважають себе воцерковленими тепер Церква все частіше перетворюється якщо не на бюро із надання ритуальних послуг, то на приміщення в якому можна отримати Святі Тайни і піти геть.

Я прекрасно розумію людей сучасної епохи. Зрештою я, як і всі ми є синами і дочками цієї епохи. Ми звикли жити в такій системі координат. Нам у ній навіть дуже комфортно. Інколи.

Але є одне але…

article_0402Є Бог. Предвічний. Всемогутній. Незмінний. Він «так полюбив світ, що й Сина свого Єдинородного дав, щоб усякий, хто вірить в Нього не загинув, але мав життя вічне. Він прийшов і сповнив весь Свій задум щодо нас в ночі, в яку Його було видано, а радше Він сам себе видав за життя світу »[1]. Саме Він вибрав нас, заснувавши в День Зіслання Святого Духа Свою Церкву. Саме він промовляв і промовляє до нас через Церкву – своє Містичне Тіло.

А оскільки Він Всемогутній, то чи є сфера нашого життя, в яке Він «не може втручатися»? Чи маємо ми, якщо називаємо себе християнами, право легковажити Його словом, котре Він дав нам у Святому Письмі? Чи маємо ми право «клювати» і зневажати ближнього, котрий є Його образом і подобою?

Зараз переживаємо благодатний час – Час Великого посту. Час, в котрому ми всі покликані, борючись із своїми пристрастями і гріхами, наближатись до Бога. Ісус теж постив. спокуси сатаниЦілих сорок днів перебував на молитві і пості у пустелі. Вкінці цих днів до нього прийшов диявол, аби Його спокушати. Так от, ще одна деталь, а радше особа, про яку постмодерний світ воліє не згадувати. Диявол. Ворог Бога і людини. Особа. Реальна. Мисляча. Ангел . Відпалий ангел. Не міф, не казочка, не веселий розгільдяй із вертепу чи свята Миколая, який рано чи пізно дістає по плечах, а реальна сила зла, котра присутня у житті християнина. Йому дуже вигідно, аби «сучасні», «просунуті» люди вважали його фантасмагорією і вигадкою «релігійних фанатиків». Але якщо віримо в Біблію, то мусимо вірити й у існування диявола.

Так-от: він цього посту попрацював на славу…Він зіштовхнув лобами тих, котрі раніше ішли пліч-о-пліч. Він перетворив час Великого посту – час всепрошення, час покаяння, час молитви, просвітлення душ і наближення до Бога на час, коли ВСІ МИ, незалежно від позиції і світогляду тратимо свої сили не на те, аби бути поруч із Богом, а на те, аби перегризти одні одним горлянки. На те, аби якомога болючіше вколоти, поранити, зневажити того, хто має іншу думку.

praying-at-the-crossЩе маємо час. Три тижні Посту, страсний тиждень. Маємо час покаятись, зупинитись, стишитись. Переглянути своє життя. Свої вподобання і пристрасті. Можливо відмовитись від них, почати шукати шляхи до зцілення. А для початку треба просто піти за страждаючим Христом. Прийти із ним на Голгофу. Подивитися Йому в очі. Саме тоді коли він помиратиме ЗА ТЕБЕ І ЗА МЕНЕ. Пройти Його Хресною Дорогою. Стати Його дитиною. І усвідомити Його волю.

Fiat voluntas Tua!

Володимир Мамчин

[1] З Анафори Літургії святого Івана Золотоустого