Собор Святого Івана Предтечі: що треба знати про Івана Хрестителя?

Сьогодні, 20 січня, християни східного обряду відзначають свято  Івана Хрестителя – Собор Святого Івана Предтечі.  Після Пречистої Марії з усіх святих у Церкві його згадують найчастіше – на честь Хрестителя вшановують аж шість дат. Серед них зачаття, Різдво, усікновення голови, перше і друге знайдення голови, третє знайдення голови і собор після празника Богоявлення. Пропонуємо декілька фактів про його життя та з якими проханнями молитися до святого.

Пустеля – як дім та «школа»  духовної підготовки

Після смерті батьків, Святий Іван виріс у пустелі, а в  його строгому способі життя були лише піст та молитва. Святий носив грубий одяг зі шкіряним поясом та харчувався диким медом із сараною.  Відтак до тридцяти років Іван Предтеча залишався пустельником, поки Господь не покликав його до пророчого служіння. 

Людина, яка охрестила Бога

Святий Іван обмивав людей на березі річки Йордан ще до приходу Месії. Він проповідував покаяння та очищення від гріхів. Перш ніж очиститись в протічній воді, Хреститель наголошував, що людина має очиститись морально, тим самим приготуватися до прийняття Євангеліє.  Таке хрещення не було ще благодатним таїнством, а полягало в духовному приготуванні до прийняття Святого Духа. 

 За покликанням саме Івану було призначено благословити Бога, поклавши свою руку на голову Ісуса, коли ті стояли в річці Йордан. Адже лише старший в духовному сенсі  (крім того, Іван Хреститель був старший за Ісуса на 6 місяців) міг здійснити обряд хрещення. 

Мученицька смерть Івана Хрестителя та відплата злочинцям

Після Хрещення Ісуса в Йордані Іван Предтеча завершив своє служіння пророка. Тоді він починає викривати людські гріхи. Іван не підтримував насильницькі способи боротьби, а говорив про внутрішню перемогу над злом – не скоритися гріхам й боротися з ними. 

Оскільки Іван Хреститель відкрито вказував на злочини людей, зокрема і царя Ірода, який мав любовний зв’язок з дружиною рідного брата – Іродіадою. За це пророка ув’язнили. У день свого народження Ірод влаштував бенкет. У подарунок від Соломії, доньки Іродіади, він отримав танець, за який дівчина попросила голову святого Івана, як порадила їй мати. Вбивство Івана Хрестителя не залишилось безкарним. Соломія, переходячи взимку ріку, провалилася під лід, тоді ж як тіло залишилось під водою, а голова – на поверхні водойми. Ірода та Іродіаду вислали до Іспанії, де вони і загинули. 

 

Собор у честь однієї постаті

У Східній Церкві після великих Господніх і Богородичних свят є звичай згадувати святих, які послужили в цій великій події. Відтак  наступного дня після Свята Хрещення Господнього відзначаємо Собор святого Іоанна, Предтечі та Хрестителя Господнього. У цьому сенсі «собор» означає не про згадку багатьох святих, а те, що народ збирається в храмі, щоб здійснити богослужіння на честь і похвалу великого святого. І сьогодні – на честь святого Івана Предтечі, який послужив справі Хрещення Христового, поклавши свою руку Спасителя.

Молитви про зцілення недуг

Господь наділив Івана Хрестителя даром зцілення, тому до нього найчастіше звертаються за  одужанням від різних хвороб. Пропонуємо одну з молитов, яку вимовляють до Святого Івана Предтечі:

 

Святий Іване, предтече і хрестителю Господній! Про тебе говорить святий євангелист, що ти – чоловік, посланий від Бога, щоб дати свідоцтво про Світло, і щоб усі увірували в те правдиве Світло, що прийшло на цей світ просвітити кожну людину. Після тебе мало Воно прийти, але Воно було перше, ніж ти, бо Воно було від віків. Про тебе, всехвальний пророче, свідчить Сам Господь, коли каже, що ти – більший від усіх інших. Старозавітні пророки провіщали Христа-Месію словами, а ти вказав на Нього рукою і відважно проголосив:  «Це – Агнець Божий, що бере на Себе гріхи світу».

Ти – Божий проповідник покаяння, ти хрестив розкаяних в Йордані, ти вдостоївся власною рукою діткнутися верху голови Царя Бога. Ти – перший мученик, ти посників і пустинників наставник, ти – вчитель чистоти, ти – близький друг Христа. Через тебе Господа прошу, до тебе припадаю: не відмов мені твого – перед Ним – заступництва, щоб душа моя відновилася правдивим покаянням, смиренням і наверненням до Ісуса, немов другим хрещенням, бо ти був проповідником покаяння і хрестителем. Разом зі мною випроси мені у премилосердного й всеблагого Творця ласку, щоб я міг (могла) одержати Його прощення гріхів і міг (могла) безперешкодно увійти колись туди, куди ніщо скверне, брудне й гидотне не може ввійти, – у Небесне Царство. Амінь.

За матеріалами Ближче до Бога, КІРІОС