Сьогодні урочисто відкрили відреставровані фрески Франциска Екштайна у Гарнізонному храмі свв. апостолів Петра і Павла. ФОТОРЕПОРТАЖ

Сьогодні, 2 грудня 2021 року, відбулося урочисте відкриття відреставрованих фресок авторства Франциска Екштайна у Гарнізонному храмі свв. апостолів Петра і Павла. Робота над реставрацією тривала упродовж 7 років. У масштабному  проєкті брали участь 20 українських та польських реставраторів під керівництвом доктора Павла Болінського.

До урочистого відкриття фресок долучилися зокрема архиєреї, серед них Митрополит Львівський УГКЦ Високопреосвященний Владика Ігор, єпископ-помічник Львівської Архиєпархії УГКЦ Преосвященний Владика Володимир, куріальний єпископ Києво-Галицького Верховного Архиєпископа Преосвященний Владика Степан.

“Найперше, мистецтво не має кордонів. І сьогодні це мистецтво немовби заохочує нас підняти голову вгору, подивитися у Небо. Бо ми рідко дивимося на нього, а сьогодні ці фрески, які є відреставровані, надихають нас подивитися вгору. Я дуже дякую тепер вже Владиці Степану Сусу, який дуже надіявся, що це буде реалізовано. Ще він сподівається, що буде втілено ще один проєкт – з органом. Також я дякую усім священникам”.  – підкреслив Митрополит Львівський Ігор.

Настоятель Гарнізонного храму свв. апостолів Петра і Павла о. Тарас Михальчук особливо наголосив на кропіткій роботі, яка була здійснена командою реставраторів упродовж довгих семи років:

“У храмі працювала група реставраторів, основу якої складали випускники Львівської та Краківської Академії мистецтв. Очолив її доктор реставрації Павло Болінський – людина, яка все своє життя присвятила дослідженню та реставрації фресок Ектшайнів. Стартувала реставрація 2015 року.  Поряд з фінансуванням робіт, яке здійснювали Міністерство культури Польщі та Інститут “Полоніка”, велику частину зобов.язань взяв на себе офіційно Гарнізонний храм, зокрема погодився фінансувати риштування упродовж всієї реставрації. У грудні 2018 року було завершено перший етап. Неймовірно, але почерк Ектшайна збережено, лихоліття та руйнування не знищило цей шедевр”.

Багатолітній настоятель Гарнізонного храму свв. апостолів Петра і Павла, а нині Преосвященний Владика Степан Сус пригадав початки реставраційних робіт:

“Ця велика стеля 1000 метрів квадратних була розділена на 3 етапи реставрації, але ми не побоялися ризикувати для того, щоб всю стелю заставити риштуванням і залучити більше спеціалістів і відновити ці унікальні фрески. Хочу щиро подякувати усім за те, що не боялися іти вперед, за довіру. Це свідчення того як багато ми можемо робити добрих світлих справ. Дякую за те, що ми маємо нагоду сьогодні підняти голову вгору і побачити працю багатьох людей, багатьох реставраторів. Це те світле, що ми залишимо наступним поколінням, щоб всі, хто прийдуть у цей храм  сказали: “вау, яка краса”.

Привітав  із знаменною подією священнослужителів храму та реставраторів і міський голова Львова Андрій Садовий.

“Гості міста неодмінно заходять до цього храму. Сьогодні, коли вони зайдуть сюди,  то, піднявши голову, побачать неймовірну красу. Тут є ще багато роботи. Але знаковим є те, що у цьому храмі присутня велика Божа ласка, велика Божа любов”. 

Також міський голова вручив Золотий Герб міста Львова Павелу Болінському, доктору Академії Образотворчих Мистецтв імені Яна Матейки у Кракові, керівник міжнародної реставраційної групи Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Української греко-католицької Церкви.

Також подяки від міського голови отримали: Дорота Янішевська-Якуб’ян – Директор Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» і Леся Гануляк, художник-реставратор творів мистецтва, заступник керівника міжнародної реставраційної групи Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Української греко-католицької церкви.

Фото Романа Балука, Оксани Бабенко