Сьогодні відзначають свято зачаття Пресвятої Богородиці праведною Анною. Акценти свята

Про головні акценти свята зачаття Пресвятої Богородиці праведною Анною розповів на своїй фб-сторінці Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Високопреосвященний Димитрій (Рудюк).

“Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці
Історія свята зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці перш за все розповідає про благочестивих батьків Божої Матері святих праведних богоотців Йоакима та Анну. Подружжя, як на той час, було досить багатим, так що Йоаким приносив від своїх статків подвійні дари Богові. Одного разу у великий день Господній, коли сини Ізраїля приносили жертву Богові, проти благочестивого Йоакима виступив Рувим, сказавши: «Не можна тобі першим приносити дари, бо ти не дав потомства Ізраїлю». Від цих слів Йоаким впав у журбу. Він став вивчати історію дванадцяти поколінь Ізраїля і не знайшов там собі подібних, бо всі мали нащадків. Навіть Аврааму наостанок життя Бог дав сина Ісаака. Через це Йоаким не пішов до своєї дружини Анни, а заховався в пустелю, встановивши намета та поклавши собі сорокаденний піст і молитву про дарування потомства.
Із свого боку праведна Анна також дуже плакала та побивалась, що Господь не дав їй дітей. Відтак, служанка Юдиф у великий день Господній стала її заспокоювати: «До якого часу ти будеш побиватись та розривати свою душу. Візьми найкращу одежу і зав`яжи голову царською хустиною». Однак, Анна відмовила їй, і не могла змиритися з тим, що Господь так її принизив. У відчаї праведна Анна таки зодягнулася у святкові одежі і пішла до саду. Побачивши лаврове дерево, вона присіла біля нього і стала молитися до Бога: «Боже моїх батьків, благослови мене і почуй молитву мою, як благословив Ти Сарру, і дарував їй сина Ісаака».
У цю мить праведна Анна звела очі свої до неба і побачила на дереві гніздо пташки з пташенятами та й стала ще більше журитися і промовляти: «Горе мені, хто народив мене? Яке лоно вивело мене на світ? Бо я стала проклятою серед синів Ізраїлевих, і з ганьбою мене вигнали з храму. Горе мені, до кого я є подібною? Не є я подібною до пташок небесних, бо й вони у Тебе, Господи, мають потомство. Не є я подібною і до звірів, бо й вони народжують діток. Не є я подібною до води, бо й вона приносить для Тебе, Господи, плоди. Горе мені, до кого ж тоді подібна? Я не подібна навіть до землі, бо земля в пору приносить плоди і прославляє Тебе, Господи!».
Умить приступив до праведної Анни ангел Господній і промовив: «Анно, Анно! Господь почув твою молитву і ти зачнеш та народиш, і про потомство твоє будуть говорити по всьому світу». Тоді ж Анна промовила: «Живим є Господь Бог мій! Якщо я народжу немовля чоловічої або ж жіночої статі, то посвячу його Господу Богу моєму, і воно буде служити Йому все своє життя». І прийшли до неї двоє подорожуючих та сповістили їй, що Йоаким йде зі своїми отарами, бо ангел також з`явився до нього і сказав те ж саме, що й Анні: «Йоакиме! Йоакиме! Бог почув твою молитву. Вставай і йди звідси, бо Анна, жінка твоя, зачне у лоні своєму».
Праведний Йоаким наказав своїм пастухам привести десять чистих ягнят та десять молодих телят, щоб були вони для жреців та старійшин, а сто козлят для всього народу. І ось підійшов Йоаким з своїми отарами до воріт Єрусалима. Анна, яка стояла біля воріт, побачила його, і кинулась до нього в обійми та промовила: «Знаю тепер, що Господь благословив мене, бо будучи вдовою, я тепер вже не вдова, будучи безплідною, я тепер зачну!». І сказано було, що Йоаким в той день знайшов спокій у домі своєму.
На ранок праведний Йоаким приніс свої дари до храму, промовивши: «Якщо Господь зглянеться наді мною, то золота пластина жреця покаже мені». Коли ж Йоаким приніс дари, то дивився уважно на пластину, і підійшов до жертовника Господнього, і не побачив в собі гріха. Вийшов з храму і попрямував до дому свого. І через покладені місяці праведна Анна народила доньку, назвавши її Марією.
Все, що ми знаємо про зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці, частково черпаємо з даних, які дуже часто називаємо загальною фразою – церковне передання. Натомість знаємо, що до цього передання інколи відносять джерела, які називають апокрифами і по відношенню до канонічних книг Біблії вони мають другорядне відношення і походження, тобто таке, що має в собі не зовсім достовірний зміст. Апокрифи забороняли читати в церквах, однак їх зміст повністю не відкидали, бо вони переважно з`являлися в ІІ ст. після Р. Х., коли були написані головні книги Христового Благовістя – Євангелія від Матфея, Марка, Луки та Іоанна. Одним із таких джерел, з якого ми почерпаємо дані про зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці є «Історія Якова про народження Марії», або ж «Книга Якова», бо їх так називав Оріген. В науковій літературі цей апокриф ще називають «Протоєвангелієм Якова», або ж «Євангелієм Якова». Пергаментні тексти цього «Євангелія» були віднайдені у Єгипті й потрапили до рук науковців у 1958 році.
Не дивлячись на свою апокрифічність це «Євангеліє» було досить цитованим в перші роки християнства, тому його переклали на багато мов, серед яких стародавні: сирійська, коптська та вірменська. Як вважають, це апокрифічне «Протоєвангеліє» було написане від імені Якова, брата Ісуса і сина Йосифа від першого шлюбу. Хоча текст апокрифічного т. зв. «Протоєвангелія Якова» був відомий для ранніх християнських письменників, і його використовував не тільки Оріген, але й блаженний Єронім та Епіфаній Кіпрський, пізніші проповідники та агіографи вже посилалися саме на них, а не на первісне джерело. Так, наприклад, святитель Димитрій Туптало у своїй проповіді на свято зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці, переповідаючи історію свята, цитує святого Єроніма, свідчення якого близькі до тексту «Протоєвангелія Якова».
Цього дня також згадуємо святу пророчицю Анну, яка була матір`ю Пророка Самуїла. Про неї розповідається у Біблії в Книзі 1 Царів.
На 22 грудня, день свята праведної Анни, припадає зимове сонцестояння, від якого розпочинається поворот від поступового подовження ночі і скорочення дня до зворотного напрямку”,