Сьогодні, 14 березня 2018 року, помер всесвітньо відомий вчений Стівен Гокінг. Незважаючи на свої фізичні обмеження, які почали турбувати його ще в 60-х роках минулого століття, він до кінця своїх днів був активним на науковому полі. Присвятив свої дослідження космології та квантовій гравітації. Особливо відомі його відкриття в царині чорних дір. Його книга “Коротка історія часу” стала бестселером і є одним з кращих зразків популяризації науки.
Купив недавно книгу Джона Леннокса, професора математики з Оксфорду, переклад якої видали домініканці в Польщі. Професор Леннокс полемізує з Гокінгом відносно існування Бога. Відомо, що Гокінг не бачив ані потреби, ані можливості в існуванні у нашому Всесвіті когось такого, як Бог. Книга цікава ще тим, що це відомий математик полемізує з відомим не лише фізиком, але і математиком: Стівен Гокінг 30 років був теж професором математики в Кембриджському Університеті, на тій самій кафедрі, яку колись займав Ісаак Ньютон.
Що цікаво, Гокінг допускав існування інших організмів поза полем нашого бачення, таких як наприклад інопланетяни, тобто говорив про можливість існування позаземних інтелігентних створінь, натомість не допускав можливості існування позаземного Інтелекту, який ми називаємо Богом. З цим, між іншим, полемізує оксфордський професор математики. Взагалі, Леннокс відомий своїми публічними дебатами з такими “нео-атеїстами” як Річард Докінз чи Крістофер Гітченс та багатьма іншими.
Щоб книга була на високому рівні, полеміка, яка є в ній, повинна теж вестися на високому рівні, без різних примітивних переходів на особистості (притаманне атеїстам Радянського Союзу і деяким сучасним), розмова має вестися тією самою мовою, науковою, і має бути прагнення пошуку істини, а не висміювання опонента. На жаль, бачив такі примітивні полеміки, в яких вчений опонент твердив, що “Бога нема”, бо “монахи в Лаврі – шарлатани”… В даній книзі цього примітивного рівня, на щастя, немає.
Так як Стівен Гокінг був науковцем найвищого калібру і рівня, тому і книга-полеміка з ним повинна бути такого ж рівня. У своїй книзі “Великий проект” Гокінг твердив, що це не Бог, але “закони фізики” спричинили існування Всесвіту. Між іншим з цим основним твердженням і полемізує в першу чергу у своїй книзі професор Джон Леннокс, з одного боку – з великою проникливістю в питання, з іншого – часто з елементами гумору, що робить книгу досить цікавою для широкого кола читачів.
Леннокс веде читача по основним тезам і аргументам Гокінга, а також представляє останні наукові теорії та методи щодо цих питань. Мало того, автор книги переконаний, що знайомлячись з висновками Стівена Гокінга, які елімінують можливість існування Бога, особливо як Бога – Творця Всесвіту, читач дійде до висновку, що існування Бога, який все створив, стає ще більш правдоподібне. Ось такий “парадокс Гокінга”.
о. Петро Балог, отець-домініканець, який служить у Львові, викладач Інституту релігійних наук св. Томи Аквінського