Світлана Бабинська: «Весна для мене щоразу є своєрідним оновленням сподівань»

Сьогодні перегортаємо останню зимову сторінку календаря і перед нами відкривається весна. Разом з цим у повітрі витає передчуття свіжості, чогось нового і яскравого. Зрештою прилавки наших магазинів заповнють своїм ароматом весняні квіти, які також зустрічаємо у руках багатьох перехожих разом з усмішкою на обличчі. Не секрет, що у весняний час потребуємо чимось добрим наповнити своє серце. Незамінним помічником у цьому для нас може стати книга. Принаймі у цьому переконана наша сьогоднішня героїня. Отож, натхненну весняну бесіду про: весняну радість, цікавинки видавництва”Свічадо” та про рецепт весняного настрою ведемо з фахівчинею зі зв’язків з громадськістю видавництва “Свічадо” Світланою Бабинською. 

Світлано, весна — час, коли хочеться чимось яскравим наповнювати себе. Чим для Вас є весна?

О, весна це моя улюблена пора року. Я весь час очікую від цього періоду чогось особливого. І сонце, що починає світити щораз яскравіше, викликає в мене хвилі позитивних емоцій. Також можна змінити зимовий одяг на легший і яскравіший. Мене це теж страшенно тішить. Отож весна для мене щоразу є своєрідним оновленням сподівань.

З чим асоціюється?

При першій згадці це слово асоціюється з моєю мамою, коли вона була молодою, в ній била енергія і вона гучно реготала. Вона ніколи не сиділа на місці, в неї була купа ідей і планів, які вона миттю намагалася реалізувати. Моя мама тоді була, як стрімкий весняний потік.

Розкажіть, будь ласка, як до весни готується видавництво “Свічадо”?

Для “Свічадо”, як для християнського видавництва, весняний час — це час Великодня, якому передує Великий піст. Колись один священник назвав Великий піст часом “великого прання”. Щось у цьому є. Це справді час певної “ревізії” власного життя. Тому на сайті нашого видавництва зараз є спеціальна рубрика “Через піст до Воскресіння”, де ми пропонуємо цілу низку книжок про Сповідь і Покаяння. Але я б також звернула увагу на кілька видань, які  допомагають крок за кроком глибше переживати Слово Боже у цей період. Бо важко прийти до Покаяння, не відкривши для себе Божої любові. Зрештою, в цьому і є головна ідея християнства — відкривання того, наскільки сильно ми люблені Богом і що ми так цінні для Нього, що Він віддав за нас свого Сина. Мушу визнати, це важко вкладається в голові. Та все ж Бог бореться за наше серце, щоб ми могли досвідчити Його несамовиту любов.

Отож “Свічадо” пропонує нове, я б сказала, челенджеве видання – “Щоденник на Великий піст”. Це сім тижнів роздумів над Євангелієм від св.Йоана з виконанням коротких завдань.

Також маємо нову книжку “Любити у сто разів більше. 366 коментарів до Євангелія”. Це короткі роздуми над фрагментами зі Святого Письма, котрі можуть стати чудовим тлом дня, якщо читати їх зранку. Засівши в голові, як пісня з радіо, вони насправді можуть трансформувати наше життя.

Ще, на мою думку, корисним у цей період може стати книжка “Ісус. Останні дні: що насправді сталося”. Її автори – Крейґ Еванс і Том Райт. Це всесвітньо відомі біблісти. В книжці вони відтворюють картину того, як відбувався суд над Ісусом, Його страта, поховання та воскресіння. Наголошу, що це не щось з розряду “очевидное и невероятное”, а висновки одних з найбільш авторитетних науковців, дослідників ранньої Церкви. І це важливо знати, бо це інформація, яка впливає на нашу формацію.

Також цієї весни вийде книжка вже згаданого Тома Райта “Бог і пандемія”. Вона на сьогодні є дуже популярною на Amazon. Бо актуальна. Адже люди запитують себе і один одного: яким знаком є ця хвороба, що паралізувала весь світ? Чому це сталося? І, якщо коротко, Том Райт каже, що християнин не має запитувати: “чому?”, а “що маю робити?”.

Які цікаві новинки пропонує видавництво для весняного настрою? 

Для весняного, доброго настрою абсолютно підійде книжка “Посиденьки зі святими” (вона зараз у друці). Це шістдесят історій про відомих святих. Це абсолютно новий оригінальний проєкт “Свічада”. Ця книжка не тільки для дітей, а й для дорослих. Чому я раджу її для весняного настрою? Бо це книжка, яка дає надію нам усім — адже святим може бути кожен! Про це й свідчать історії людей, розказані в книжці. До того ж, книжка дуже стильно і сучасно ілюстрована. Всі малюнки виконала талановита львівська художниця Богдана Давидюк.  І взагалі, нам варто знати історії визначних постатей нашої Церкви. Ось про Ілона Маска, зараз знають майже всі, а чи знаємо ми про святу Едит Штайн, докторку філософії, яка вивчала феноменогію?..

Для весняного настрою також буде книжка Ансельма Ґрюна “Слова зцілення”, яка вже незабаром прийде з друкарні. Це збірка найкращих молитов цього бенедиктинського монаха на різні випадки життя. Звісно, це не щось на кшталт “молитов від болю в суставах” і т.п. Це радше майстер-клас як молитися своїми словами.

Також для багатьох людей це час депресії. Чи знайоме Вам таке поняття як “весняна депресія”? Які є видання у “Свічадо”, які можуть допомогти приборкати весняну нудьгу?

Чи знайоме мені поняття “весняна депресія”? Я скажу більше — мені знайома і літня, і осіння, і зимова. Я – слабка людина, якій властиво час від часу “хандрити”. А щодо Свічадо, то на цю тему в нас є чимало видань. Є зокрема про депресію — від того, як їй запобігти, до того, як навчитися з нею жити. Також маємо добру підбірку мотиваційних книжок. Дві нових вийдуть якраз цієї весни. Перша — книжка “Встань! Або будеш святим, або будеш ніким” Пйотра Павлюкевича. Вона написана дуже просто і суть зводиться до того, щоб жити не “вчора” і не “завтра”, а сьогодні, в цю мить. І що святість це відвага, яку потенційно має кожен з нас.

Друга книжка — “Я і мій смартфон. 21 крок до наповненого життя”. Її написав католик, бізнесмен, блогер, батько чотирьох дітей Тімоті Джеймс Бурдік. Він каже, що смартфони спонукають нас менше уваги звертати на те, чи живемо ми щасливим життям. Сам він одного разу ошелешено зрозумів, що щось не так, коли його дружина народжувала їхню третю дитину. В цей момент подиву і зачудування він сидів і гортав стрічку новин та відписував імейли. Це було розпорошення невідомо на що. Він це дуже глибоко пережив і усвідомив та вирішив будь-що віддати технологіям належне місце — лише певного знаряддя, та жити зосередженим, РЕАЛЬНИМ життям своєї сім’ї. У своїй книжці Бурдік пропонує 21-денні практичні реколекції, щоб позбавитися залежності від технологій, а користуватися ними лише як корисними знаряддями. Адже це справді корисний інструмент. І,  якщо мова про нудьгу, то Бурдік пише, що вона корисна. Щоправда не нудьга в сенсі “хандра”, а нудьга у значенні “бездіяльність”. Бо ж всі ми потребуємо відпочинку і часу нічого-не-роблення.

Який Ваш особистий рецепт весняної радості?

Добра книжка. Серйозно. І це не тому, що я працюю у видавництві, а тому що люблю читати. І книжки самі знаходять мене у свій час. Останньою такою книжкою, яка підняла мене з сильного пригніченого стану, була книжка «Ключі царства» Арчибальда Кроніна.

А перед тим, пам‘ятаю, «Обіцяння на світанку» Ромена Гарі. Усе написане дуже резонувало з моїми переживаннями. Це ніби хтось нарешті зрозумів мене.

Щиро дякую за цікаву весняну бесіду і цінні рекомендації! Весняного настрою!

Розмовляла Христина Кутнів