Священник ПЦУ про Хелловін: “Замість витрачати час на окультизм – підіть до церкви”

Говорячи про будь-яке свято, перше, що бачить людина, – це фасад. А лише потім заглиблюється у його суть та вирішує, внести її у своє життя, чи відкинути. Це стосується і Хелловіну, тому пропоную розглянути це дійство детальніше.

Згадаймо, що таке справжнє свято?

Для християнина свято – це день, присвячений спогадам священних та шанованих подій. Дати святкування підкріплені релігійною історією та підкреслені церквою перш за все богослужінням у цей день.

Багаторічна історія Хелловіну свідчить, що христянський світ не сприймає цей день, як свято. Отже, і святом його називати не слід. «Стережіться лихого в усякому вигляді!» (1 Солунян 5:22)

Дізнаймось коротку історію Хелловіну.

Це дійство походить від древніх кельтів Ірландії та Шотландії, які ділили рік на дві половини. Новий рік наставав саме у ніч з 31 жовтня на 1 листопада та називався Самайн. Кельти вважали, що в цю ніч духи можуть виходити з потойбіччя, тому одягали звірині шкури, залишали на вулиці гостинці, а друїди взагалі танцювали з бубнами та приносили жертву.

Папа Григорій I, також відомий як Григорій Великий, у 601 р. рекомендує місіонерам не викорінювати, а перетворювати місцеві язичницькі звичаї на християнські. Так до VIII ст. Самайн став називатися Днем всіх святих.

Пізніше шотландці та ірландці мігрували до США і популяризували Хелловін там. Із впливом американської культури це святкування поширилося по всьому світу. 

З часом Хелловін втратив релігійну складову, оскільки людям стали цікаві лише відьми, окультизм та потойбіччя. А все, що ми бачимо сьогодні, – це лише іграшки та навіяна фільмами атмосфера.

Яким є Хелловін сьогодні?

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада можна зустріти молодих людей у гримі та костюмах різної нечисті. Таке «святкування» дає чітко зрозуміти, що серцевина цього нехристиянського дійства порожня, як хелловінський гарбуз – «Ліхтар Джека».

Цей гарбуз з вирізаним лицем є символом злого духа та вогню, який відлякує тих самих духів. Це свідчить про абсурдність цього «ритуалу», оскільки духи – це безтілесні творіння, і часник чи ліхтарик не може їх відігнати. На відміну від щирої молитви, як  вчить нас церква.

Коли варто святкувати День всіх святих?

Східна Церква вшановує День всіх святих (називаючи його Неділею усіх святих) у першу неділю після Зіслання Святого Духа (П’ятидесятниці). Це підкреслює зв’язок святості з дією Святого Духа. Варто сказати, що у Східній Церкві кожна субота вважається днем молитви за всіх померлих. Окрім цього, у церковному календарі відзначені кілька субот упродовж року, коли відбувається вселенське поминання всіх померлих.

Західна Церква також святкує День всіх святих 1 листопада, а на наступний день – спомин усіх померлих вірних, який бере свій початок разом із культом перших мучеників.

Висновок.

Пам’ятайте, що «Ніхто двом панам служити не може, бо або одного зненавидить, а другого буде любити, або буде триматись одного, а другого знехтує. Не можете Богові служити й мамоні» (Матвія 6:24). Припинивши перетворювати історично язичницьке дійство на маскарад, ми можемо отримати від Господа набагато більше.

Цього року Хелловін припадає на неділю. Тому раджу всім християнам замість того, щоб витрачати свій час на окультизм, прийти у храм Божий, піднести до Господа свою щиру молитву та приступити до Таїнства Сповіді та Причастя.

Підготував священник Юліан Тимчук