Свята із Освенциму: сьогодні роковини смерті св. Едіт Штайн (Терези Бенедикти від Хреста)

 9 серпня 1942 році в газовій камері Освенціма загинула жінка-філософ, християнка родом із юдейської родини, монахиня-кармелітка… Господь знає її як с. Терезу Бенедикту від Хреста. Світ пам’ятає її як Едіту Штайн. Сьогодні її вважають покровителькою Європи.

   Учениця Едмунда Гуссерля , його асистентка, сама – автор кількох філософських праць, Едіта не вибрала християнство і католицизм зокрема з якихось особливо глибоких філософських міркувань. Ні – її торкнулася віра приятельки, яка не вбивалася за загиблим на фронті чоловіком так, ніби це вже кінець світу, а чекала на іншу зустріч із ним. А потім її вразила простота, з якою незнана жінка зайшла до католицького храму просто із сумками в руках, вільно, без обрядів і страхів. Утаїв простоту віри Господь від мудрих і розумних, а відкриває її у дитячому подиві…

          Про дати й етапи (їх немало) у житті Едіти можна почитати  у численних джерелах Інтернету. Важливо, що вона стала монахинею, а набуті у світському житті знання та розуміння використовувала для того, щоби пізнавати Бога краще та пояснювати Його іншим. Десять років вона працювала викладачем у різних школах та університетах Європи; а коли Гітлер 1933 року заборонив євреям обіймати будь-які посади, то шлях у монастир визначився немовби сам по собі.

          Відомо, що с.Тереза Бенедикта загинула в Освенцімі, разом зі своєю рідною сестрою Розою, яка також навернулася і стала кармеліткою. Певно, навіть якби рідний Вроцлав Едіти – тоді німецький Бреслау – належав Польщі, а не Німеччині, то вона навряд чи уникла б смерті. І Польщу захопили, і виїзд у голландський монастир не врятував сестер-єврейок від геноциду. Сьогодні, буває, дехто закидає Католицькій Церкві, що не заступалася за винищуваних, не підняла голос проти Гітлера і його політики тощо. По-перше, це таки неправда: Папа Пій ХІ засудив німецький расизм в енцикліці «Mit Brennender Sorge», та й ось єпископи згаданої Голландії, де перебували сестри Штайн, виступили з таким засудженням… А по-друге, розпорядження вивезти і винищити євреїв із католицьких монастирів було пов’язане саме з цим засудженням, з яким голландські єпископи виступили 1942 року. Папа недаремно був обережний із заявами… Нічого не варта політика, яка не рахується з наслідками у вигляді людських життів.

          Сестра Тереза Бенедикта поїхала в Аушвіц-Біркенау, у свою вічність, залишивши на робочому столі завершений рукопис коментаря до творів св. Івана від Хреста. Її праця має назву «Scientia Crucis» – «Знання Хреста». Збереглася записка, передана нею до настоятельки, де вона просить не шукати її і не робити спроб її врятувати: «…я б у цій ситуації вже нічого не робила. Я всім задоволена. «Науку Христа» можна осягнути лише тоді, коли відчуваєш тягар хреста в усій його повноті. Я була в цьому переконана з найпершого моменту і від щирого серця сказала: Ave crux, spes unica» (Радій, Хресте, єдина надіє).
Беатифікував (1987) і канонізував (1998) с. Терезу Бенедикту папа Іван Павло ІІ, а 1999 року проголосив її Покровителькою Європи.

          В іконографії представлена як монахиня-кармелітка; її атрибут – зірка Давида.

Джерело: https://bpc.org.ua/s