«Свята Катерина Сієнська – приклад сильної жінки, яка присвятила своє життя Богові та Церкві», – о. Якуб Гонцяж

Нещодавно у м. Львові були завершені зйомки фільму про християнську святу Катерину Сієнську, яка жила в Італії у XIV столітті, належала до третього Домініканського ордену, куди входили миряни, та вважається покровителькою Європи. Це другий фільм із серії короткометражних стрічок, які розповідатимуть про домініканських святих. Ініціатори і керівники проекту – львівські отці-домініканці. Відео для фільму підготувала християнська медіастудія «Blagoslovennya Studio». Про основну місію фільму, знімальний процес та значення постаті святої Катерини для сучасних християн у інтерв’ю «Духовній величі Львова» розповіли о. Якуб Гонцяж, настоятель монастиря домініканців у Львові, та Ірина Кондратюк – сценаристка і режисерка проекту.

о. Якуб Гонцяж та Ірина Кондратюк

– Розкажіть, будь ласка, як саме виникла ідея створення цієї серії фільмів про домініканських святих.

– Ірина Кондратюк: Впродовж цього року отці-домініканці святкують 800-ту річницю від заснування Ордену Проповідників. З цієї нагоди вони започаткували такий відеопроект, а саме: обрали трьох домініканських святих, щоб зняти про них короткометражні фільми. Оскільки я вже п’ять років належу до Домініканського душпастирства, а також є журналістом і маю досвід роботи на телебаченні, мені запропонували взяти відповідальність за цей проект. Особисто для мене сам Орден: наші отці, сестри, а також домініканські святі є надзвичайно близькими, тому відчуваю важливість цієї місії та участі в такій ініціативі.

–  А якою є особливість цих духовних короткометражних фільмів?

– Ірина Кондратюк: Отже, першим ми зняли фільм про святого Домініка Гузмана, засновника Ордену Проповідників. Наступний буде про святого Яцека Одровонжа. А наразі триває робота над фільмом, який є присвячений постаті святої Катерини Сієнської. Особливістю цієї серії короткометражок є те, що в робочій версії, неофіційно, ми називаємо їх «Домініканські святі у Львові». Адже ми знімаємо кінострічки у львівському контексті, у львівських умовах – все, що можна тут про цих святих довідатись, знайти та продемонструвати глядачам. А саме: це згадки, які залишились у Львові про цих святих, ікони, скульптури, різноманітні розписи чи фрески, які пов’язані з ними. Вважаємо, що у цьому також унікальність нашого проекту, і потрібен тривалий час досліджень, аби знайти такі матеріали та показати іншим. Усі фільми будуть у вільному доступі на YouTube.

– Чи плануєте перекладати ваші фільми на інші мови, щоб більша кількість людей змогла їх переглянути?

– Ірина Кондратюк: На жаль, є мало інформації саме про цих святих українською мовою. Наприклад, ми не маємо перекладу книги «Діалог про Боже Провидіння» чи листів святої Катерини Сієнської українською мовою.  Фільм про неї – це наш внесок у поширення  інформації про цих гарних святих. Крім того, ми отримали запит із Польщі від багатьох людей щодо перекладу фільму про святого Домініка на польську мову. Врешті, ми вирішили кожен із фільмів робити з іншомовними субтитрами, перекладати на три мови: польську, російську та англійську, щоб більше людей могли їх переглянути. Фільм про святу Катерину ми знімали у Львові та Жовкві, серед учасників стрічки: отці-домініканці, сестри-домініканки, а також миряни, які певним чином пов’язані із цією святою. Оскільки всі фільми знімаємо у контексті львівському та домініканському, тому знімальний процес загалом відбувається в колишніх домініканських храмах. 13700125_1774591856152872_3771619956806727668_nТакож ми проводили відеозйомки у приміщенні колишнього домініканського монастиря, де тепер діє Музей історії релігії. Хочу подякувати усім тим, хто сприяв нам у зйомках. Надзвичайно приємно, що, наприклад, в Музеї історії релігії нам дозволили знімати у закритих фондосховищах, тому ми отримали прекрасну нагоду показати унікальні речі, пов’язані із домініканською духовністю, які зберігаються у Львові. До того ж, ми звернулися до двох національних музеїв у Львові з проханням про можливість зйомок, наразі чекаємо на відповіді.

– Отче Якубе, наскільки впливовою була роль святої Катерини у домініканському середовищі в XIV столітті?

– о. Якуб Гонцяж: Свята Катерина Сієнська належала до так званого третього Ордену Домініканців, куди входили миряни. Вони носили особливий одяг, але не складали обітів, жили по своїх домівках, а не разом у спільноті. Це був такий спосіб життя для мирян, які хотіли тісно співпрацювати з домініканцями. Свята Катерина теж була мирянкою, але вирішила не виходити заміж, повністю присвятивши своє життя Ісусові. В той складний історичний період у житті Європи та Церкви її роль була дуже важлива. Наприклад, коли Папа Римський перебував в м. Авіньйоні, свята Катерина якимись надзвичайними зусиллями все-таки вмовила Понтифіка повернутись до Риму, на місце, властиве Голові Римо-Католицької Церкви.

– Якими сильними духовними рисами характеру володіла свята Катерина, та що в ній як у людині насамперед викликає у Вас захоплення?

– о. Якуб Гонцяж: Свята Катерина мала великий дар єднати людей, які перебували  в конфліктах: як на рівні сімей, так і на рівні італійських міст. Було кілька таких ситуацій, коли завдяки її діяльності вдалось попередити війну, яка б могла розпочатись.

13680809_10202058024050297_1995172172540565132_n– Ірина Кондратюк: Коли я вперше почула її історію, то одразу захопилась цією святою,  що допомагало мені під час зйомок фільму. Життя святої Катерини Сієнської, у моєму сприйнятті, було схожим на переживання Святої Меси. Для неї основним було Таїнство Євхаристії, вона жила цим. Мене дуже вражає, що вона також мала стигмати та отримала терновий вінок від Ісуса (її скрізь так і зображають) і померла у тридцять три роки. Ця свята мала дуже містичне життя, спілкувалася з Ісусом, зі святими.  Особисто для мене вона є прикладом того, що будучи мирянином, можна стати великим святим.

– Як Ви вважаєте, чому постать святої Катерини Сієнської є важливою для Римо-Католицької Церкви та цілого християнського світу в наші дні? Який духовний урок ми можемо засвоїти, дізнавшись про історію її життя?

– о. Якуб Гонцяж: У XXI столітті потрібно заново відкрити постать святої Катерини Сієнської: як у духовному вимірі, так і в суспільному.  Маю зазначити, що ця свята за свого часу брала активну участь у житті Церкви.  Вона напряму зверталась до священиків, єпископів, а також до Папи Римського – через різні листи та зустрічі. Сьогодні ми шукаємо та аналізуємо роль мирян, насамперед жінок в Церкві, і в цьому контексті можемо провести історичну паралель із постаттю святої Катерини. Важливо ще раз показати сучасному світові, що жінка в Церкві має власний голос, може дискутувати на актуальні теми, якими живе Церква. У наші дні необхідно продемонструвати, що жінки можуть активно діяти, проповідувати Євангеліє, вести спільноти та бути наставниками для інших людей.  Я переконаний, що за аналогією із досвідом святої Катерини з Сієни, можемо свідчити, що цей приклад відповідальної місії жінки в Церкві є дуже актуальним саме в наш час.

–  Кого саме Ви залучили до зйомок фільму про святу Катерину та коли  плануєте провести презентацію цього проекту?

– Ірина Кондратюк: Саме до фільму про святу Катерину Сієнську  ми вирішили залучити більше сестер-домініканок, оскільки вона була жінкою і теж є їхньою сестрою, взірцем для них. Крім того, до знімального процесу ми долучили й мирян.

– о. Якуб Гонцяж: До знімального процесу були залучені два види мирян. Серед них дівчинка з іменем Катерина. Як і в першому фільмі про святого Домініка, ми виділили невеличке місце для дітей у сюжеті.  Інша мирянка – пані Ірина з Києва, яка належить до Спільноти мирян святого Домініка. Можна сказати, що вона розповідала про святу Катерину як про свою сестру, яка жила раніше. Миряни цієї спільноти також існують в Україні вже багато років, поки що їх нема у Львові, але можливо, згодом відкриємо згромадження і тут. Маю сказати, що ця спільнота функціонує із самого початку заснування Домініканського Ордену. Вона завжди збирала мирян, які жили натхненні духом святого Домініка. Спільнота почала діяти у XIV столітті, в  часи святої Катерини зі Сієни. В наші дні ці спільноти діють в різних куточках світу, залежно від церковних обставин в кожній із країн. В Україні поки що є 5 спільнот мирян святого Домініка у таких містах, як: Київ, Харків, Мукачево та у с. Мурафа, також нова спільнота твориться в Ужгороді.

– Ірина Кондратюк: Презентацію фільму про святого Домініка ми приурочили до святкування 800-річчя Ордену Проповідників, яке відбулося у травні цього року.  Крім того, невдовзі проведемо й презентацію фільму про святу Катерину.  Цілий проект, який передбачає підготовку трьох короткометражних фільмів, плануємо реалізувати до кінця 2016 року. Саме в цей ювілейний рік головним завданням нашої команди є якнайбільше говорити про домініканську духовність, про Орден Проповідників, поширюючи таким чином Добру Новину.

Підготувала Лідія Батіг

Фотограф: Юрій Вовк

Довідка:

Домініканці щодня служать Меси в храмі Стрітення Господнього (м. Львів, вул. Володимира Винниченка, 30А), а від вересня до травня провадять зустрічі Домініканського душпастирства. Деталі на  сторінці у Facebook: Домініканці у Львові

Фільм про святого Домініка можна переглянути тут: