Святий Миколай у Львові: чотири місця зустрічі з чудотворцем

6 грудня Церква святкує день святого Миколая, архієпископа Мир Лікійських. Улюбленого святого дітей і великого чудотворця здавна шанують в Україні – зокрема, по-особливому його люблять у Львові.

Святитель Миколай – один із найвідоміших та найшанованіших святих у Церкві. Хоч він жив та звершував своє служіння у ІІІ-IV століттях на території сучасної Туреччини, його ім’я донині добре відоме у цілому світі, зокрема і в Україні. Причина цього – благочестиве життя, постійна допомога тим, хто в потребі, а також велика кількість чудес за його посередництвом, як за життя, так і по смерті. Святий Миколай відомий як церковний діяч, що ймовірно брав участь у Першому Вселенському Соборі, а в масовій культурі за ним закріпився образ чудотворця, що приносить дітям подарунки (з часом цей образ зазнавав різних варіацій, зокрема, з нього виокремився персонаж «Різдвяного діда», відомого під різними іменами залежно від місцевих традицій, який обдаровує дітей на Різдво. В Радянському Союзі ідею діда-дарувальника на противагу святому Миколаєві втілили у персонажі Діда Мороза і пов’язали його зі святкуванням Нового Року).

Мощі святого Миколая, що перебувають в італійському місті Барі, прославлені мироточивістю та величезною кількістю чудес. Святого Миколая вважають покровителем мореплавців, військових, мандрівників, пекарів, дітей. А сам він є прикладом, який протягом століть надихає людей на добрі вчинки. Багато історій – як описаних у житії святого, так і втілених у пізніших переказах – розповідають про безкорисливу, часто таємну поміч, яку Миколай надавав людям у потребі чи небезпеці. За цим взірцем донині чимало добрих справ здійснюються приховано, без бажання слави чи розголосу.

Фото: ikona.ua

Церква вшановує святого Миколая по-особливому: практично в кожному християнському храмі можна побачити його зображення, зокрема дуже часто ікона святителя розміщена в іконостасі, а ще для його вшанування виокремлено кожен четвер. В Україні ім’я чудотворця носить місто Миколаїв, а також на честь святого названо багато храмів. З давніх часів кілька їх було у Києві, зокрема тут у другій половині ХІ століття на Аскольдовій могилі звели церкву святого Миколая, адже саме цим іменем князь Аскольд (Оскольд) був охрещений.

Окрім 6 грудня, 9 травня урочисто святкують перенесення мощей святого Миколая, і це свято теж є празником у багатьох святинях. Зокрема, на Львівщині його відзначає Крехівський василіянський монастир святого Миколая, куди паломники приїжджають помолитися перед чудотворною іконою святителя.

Урочисте винесення чудотворної ікони. Фото з фейсбук-сторінки Крехівського монастиря

«Зустріти» святого Миколая можна і у Львові. З кожним роком все популярнішими стають дитячі свята, на яких театралізовано відтворюють сценки зустрічі Миколая з дітьми, створюють окремі «резиденції» святого, де можна відвідати його і одержати подарунок – ба більше, персонажі в костюмі Миколая ходять львівськими вулицями, спілкуючись та фотографуючись із львів’янами та гостями міста. Такі заходи у ці дні нагадують про присутність чудотворця. Та не слід забувати, що Миколай – зовсім не вигаданий персонаж-дарувальник, а великий святий. Тому дуже важливо найперше приходити до нього із молитвою і вдячністю – не лише у дні його пам’яті, а щоденно.

Княжий храм святого Миколая у Львові

Найвідоміша львівська святиня, де молитва до чудотворця триває протягом цілого року – це княжий храм святого Миколая ПЦУ на Підзамчі (вул. Богдана Хмельницького, 28-А), один із найстаріших храмів нашого міста. Тут є частинка мощей святителя Миколая, а також його ікона XVII століття. Львівський храм святого Миколая зберігає свідчення не одного чуда за заступництвом свого небесного покровителя.

Також читайте: Княжий храм на Підзамчі: місце, де можна зустрітися зі святим Миколаєм щодня

Ще один храм Львова, що носив ім’я святого Миколая – це костел ордену Тринітаріїв на вулиці Грушевського (тепер Свято-Покровський кафедральний собор ПЦУ). Саме тут у 1877-1913 роках душпастирював отець Зигмунд Гораздовський – святий Римо-католицької церкви, засновник Згромадження Сестер святого Йосипа, «батько убогих», відомий щедрою і безкорисливою допомогою бідним, сиротам, студентам та людям у потребі. Про колишнє найменування храму пригадує унікальний барельєф усміхненого святого Миколая у внутрішньому дворі храму.

Також читайте: Собор на Грушевського: яскрава львівська святиня з глибоким корінням

Крім того, духовно зустрітися зі святим Миколаєм можна, наприклад, у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла (м. Львів, вул. Театральна, 11), де біля бокового вівтаря святого Миколая протягом цілого року щочетверга о 12:00 моляться акафіст до святого Миколая Чудотворця. При реставрації у 2014 році Олександр Войтович написав для цього вівтаря ікону святого Миколая, на якій святитель стоїть на центральній частині теперішнього проспекту Свободи – за його спиною видно Гарнізонний храм та Латинську катедру.

Знаково, що святий Миколай є покровителем військових, і саме 6 грудня, в день його пам’яті, святкують День Збройних сил України, тож це ще одна нагода помолитися за заступництво святого у храмі, найбільше пов’язаному із душпастирством воїнів.

Тут можна також більше дізнатися про діяльність львівської Фундації Святого Миколая. Це відділ релігійної місії Центру Військового Капеланства Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ, скерований капеланське служіння серед дітей-сиріт, військовослужбовців, студентів та в’язнів. Осередком капеланського служіння є і Дім Милосердя Святого Миколая (вул. Тараса Бобанича, 7), освітньо-виховний центр, який заснував «Центр опіки сиріт».

Дім Милосердя святого Миколая. Фото з фейсбук-сторінки Дому Милосердя

Отже, свято Миколая може стати не просто щорічним звичаєм дарувати подарунки, а й часом у передсвятковій метушні знайти час для молитви і дізнатися більше про його надзвичайне життя – великий приклад святості та справжньої любові до ближніх.

Фото (де не вказано інакше) – «Духовна велич Львова» 

Також читайте: Єрм. Аліпій (Федун): Святий Миколай – казковий персонаж чи великий чудотворець? (відео)

Святий Миколай був у Львові: розповідь Фуллі Горак

Захар Саджениця: «Святий Миколай допомагав нам»