Спроби реконструювати його життя на основі скупих і часом суперечливих відомостей часто приносять більше запитань, ніж відповідей.
Святий для важких часів
Святий Юда Тадей належить до числа надзвичайно помічних заступників у справах, які з людського погляду вважаються безнадійними. Його літургійна пам’ять відзначається Греко-католицькою та Православною церквами 19 червня (Римо-католицькою – 28 жовтня).
Майже всі життєписи святого Юди Тадея містять три основні відомості: він був одним із Дванадцяти апостолів, про його життя майже нічого не відомо і він є надзвичайно помічним заступником у справах, які здаються людині безнадійними. У чому ж його секрет? Чим він заслужив таку шану? Що приховано в постаті цього апостола, що він викликає стільки довіри у тих, хто просить?
Забутий апостол
Дещо дивно, що про таку обдаровану людину збереглося так мало інформації. І святий Матвій, і святий Марко згадують його як третього від кінця. Далі йдуть лише святий Симон Зилот і зрадник Юда. Чому? Згідно з одним зі загальноприйнятих пояснень, євангелісти розмістили імена апостолів у тому порядку, в якому вони приєдналися до Дванадцяти. Однак деякі, більш прискіпливі, вказують на те, що причина може бути іншою, пов’язаною з мотивацією Юди Тадея, який пішов за Ісусом. Речення, яке, на думку деяких дослідників, виставляє Юду Тадея в несприятливому світлі, міститься в Євангелії від Івана. На Тайній Вечері, коли Ісус говорить про любов і про те, що Він не залишить своїх учнів, Тадей несподівано запитує: «Господи, чому це так, що ти маєш намір з’явитися нам, а не світові?» (Ів 14, 22).
Це твердження, на думку декого, має бути доказом того, що Юда Тадей став апостолом, розраховуючи на якусь земну вигоду. Однак саме цей, здавалося б, забутий апостол був широко прославлений у Церкві як покровитель усіх тих, хто опинився в по-людськи безвихідній ситуації. Чому саме він? Дуже ймовірно, що святий Юда Тадей став покровителем безвихідних справ через несправедливість, яку він сам пережив, бувши тезкою Юди Іскаріотського. Безпідставно страждаючи, він вселяє впевненість у тих, кого скривдили і хто відчуває себе пригніченим своїми проблемами. Він є святим, перед яким можна пожалітися, вільно відкрити своє серце і отримати допомогу.
Дарує надію
Традиційні молитви прославляють святого Юду Тадея як того, хто повертає надію, віддаляє тривогу, зміцнює волю, вливає в серце підбадьорення і спокій, захищає від відчаю і часто випрошує у Бога саме ту благодать, про яку ми його просимо. Культ цього святого досі живий не тільки в нашій країні, де вірні збираються в багатьох храмах на богослужіння на його честь, але й у всій Церкві. Щоб отримати уявлення про надзвичайну популярність святого Юди Тадея сьогодні, достатньо набрати його ім’я англійською мовою в пошуковій системі інтернету, і ви побачите сайти святинь, розкиданих по всьому світу – від Кіжатадійор в Індії до Балтімора і Чикаго в Сполучених Штатах. Навіть не виходячи з дому, вірні можуть скласти свої наміри, замовити Месу, отримати тексти молитов і навіть запалити віртуальну свічку.
Перекази та легенди
За словами ранньохристиянського письменника Гегесіппа (ІІ ст.), Юда був одружений, мав дітей та онуків. Тому підозріливий імператор Доміціан викликав онуків Юди Тадея до Рима, щоб дізнатися, чи не становлять вони загрози його владі. Побачивши, що це прості люди, імператор відправив їх додому.
Легенда розповідає, що після Вознесіння Господнього святий Тома відправив Юду до Авгара, царя Едеси, який написав листа до Ісуса, запрошуючи Його в гості. Христос мав відповісти йому листом, що не може відвідати його, але коли вознесеться на небо, то пошле до царя Авгара одного зі своїх учнів. У деяких апокрифічних творах можна прочитати, що святий Юда Тадей був тим апостолом, який передав поховальні пелени Ісуса (Туринську плащаницю) цареві Авгару в Едесі. Ось чому іноді на зображеннях він тримає в руці або має маленький портрет Ісуса, що висить у нього на шиї.
Кажуть, що Юда проповідував Євангеліє в Месопотамії та Понті. Потім разом зі святим Симоном Зилотом він вирушив до Персії, де вони протистояли чаклунам. Там разом зі своїм супутником він прийняв мученицьку смерть. За різними переказами, його забили киями або відрубали голову сокирою.
Розмова з отцем Павлом Гомулаком з санктуарію Матері Божої Коденської, Королеви Підляшшя – Матері Єдності.
Святий Юда Тадей є одним з найдієвіших заступників у складних випадках, у тому числі й у тих, які з людського погляду здаються безнадійними. Однак, промовляючи молитву до святого Юди Тадея або святої Рити, люди думають, що святі зобов’язані їм допомогти…
Ми торкаємося таємниці сопричастя святих. Церква – це не тільки спільнота віруючих на землі, але й наших братів і сестер у Чистилищі, а також тих, хто вже на небі, тобто святих. Ми всі є однією родиною. Люблячою родиною… Ми можемо не відчувати цього на землі, бо обтяжені наслідками первородного гріха, але на небі любов уже є досконалою. Як на землі, коли ми потрапляємо у скрутне становище, ми просимо рідних і близьких молитися за нас, так і на небі – оскільки ми є однією родиною з небесами – ми просимо їх молитися за нас. Чи зобов’язані вони нам допомагати? Звичайно, не в нашому розумінні цього слова, яке часто асоціюється з чимось неприємним. Але оскільки на небі вже є досконала любов, то й святі люблять нас безкорисливою любов’ю. Тому я не можу уявити собі ситуацію, щоб не прийти на допомогу людині, яку любиш. Святі люблять нас, бо нас любить Бог, тому вони моляться за наші наміри.
Нещодавно я почув, як одна літня жінка з переконливо стверджувала, що тільки завдяки молитві до святого Юди Тадея не розпався шлюб її доньки. Та чи цінуємо ми в молитві лише її ефективність?
На жаль, часто так і буває. Однак молитва – це не рахунок прибутків і втрат. Це простір зустрічі з Богом. Це стосунки, це розмова. Часто, на жаль, ми ставимося до Господа Бога, як до золотої рибки чи лампи Аладдіна: тричі потерти, сім разів прочитати молитву, дев’ять разів переписати, два рази зітхнути. Я виконав свою частину угоди і тепер чекаю, коли мені заплатять. Молитва – це не гендель. Те ж саме стосується і наших набоженств до святих. На жаль, ми часто стаємо язичниками у своїй побожності. У молитві ми повинні бути смиренними. Пам’ятати, що все в Божих руках. Не ми диктуємо умови, а Він дарує благодать із любові – і так, я погоджуся з цією жінкою – часто Господь Бог дарує нам благодать через заступництво конкретних святих, які моляться за нас і з нами.
Чи існує рецепт ефективної молитви? Як молитися, щоби Бог почув?
Бог завжди нас вислуховує! Але не завжди так, як ми очікуємо! Господь Бог вислухає тебе швидко і гарантовано – іншого варіанту немає! Бог завжди нас вислуховує, але не завжди так, як нам хотілося б!
Ефективна молитва? Святий Яків пише про це: «Просите й не одержуєте, бо не на добро просите, а щоб розтратити на ваші пристрасті» (Якова 4:3). У молитві найважливішими є не наші прохання, а Бог. Він знає, чого ми потребуємо і в який спосіб. Тому якщо ми можемо говорити про якусь «ефективність» молитви, то вона ефективна тоді, коли, звертаючись до Бога зі своїми проханнями, ми шукаємо Його волі, погоджуємося з Його рішеннями, а не нав’язуємо Йому свої власні. Пам’ятаймо, що Він любить нас і не дасть нам пропасти.
Джерело: Opoka