Символіка герба святого папи: від Кракова до Риму

Святий Іван Павло ІІ став відомим перш за все своєю унікальністю. Перший римський папа неіталійського походження, обраним за останні 455 років, один з наймолодших понтифіків в історії і перший папа слов’янського походження. За час свого перебування на престолі Святої Католицької Церкви, а це аж 26,5 років, підніс до гідності кардинала понад 230 духовних осіб. Святіший Отець провів 147 беатифікаційних церемоній, на яких 1338 осіб проголосив блаженними, а також 51 церемонію канонізації з проголошенням 482 святих.

Неповторним був Святіший Отець і у своєму гербі. Кожен папа римський володіє власним гербом, що приймається на початку понтифікату. Зазвичай цей герб складений на основі кардинальського або єпископського гербів. Але є елементи, які незмінні у всіх понтифіків. Постійними частинами герба є символи Святого престолу і Ватикану: папська тіара, над щитом; паллій, що звисає від тіари; золотий і срібний ключі, представляючи владу зв’язувати і розв’язувати на землі (срібний) і на небесах (золотий). Вони – посилання на Євангеліє від Матвія (16:18-19): «І Я кажу тобі, що ти – Петро, і на цьому камені Я створю Церкву Свою, і ворота пекла не здолають її; І дам тобі ключі Царства Небесного, і що на землі ти зв’яжеш, те й буде зв’язане на небесах, що на землі розв’яжеш, те буде дозволено на небесах».

У гербі святого Івана Павла ІІ на синьому щиті знаходиться великий хрест, а також буква М золотого кольору.

Хрест – загально християнський знак, символ вічного життя, Ісуса Христа, який віддав за нас своє життя та символ Христової віри.  Буква М – перша буква імені Богородиці – Марії, якій Іван Павло ІІ присвятив усе своє життя. Хоча в класичній геральдичній традиції літери не мають права розміщатися в щитах за декількома винятками.

 

Папу Івана Павла II, до речі, вмовляли при сходженні на Святий Престол відредагувати герб і замінити літеру яким-небудь символом марійського культу – лілією, зіркою або іншими атрибутами, які притаманні Діві Марії. Однак папа вважав справою життєвого і політичного принципу зберегти без змін загальний вигляд герба, який вірно йому служив в нелегку пору краківського кардинальства. Геральдичні радники римської курії змушені були утішатися тим, що в польській геральдиці часто зустрічаються так звані «руни» або ламані смуги, які схожі з буквами, і герб понтифіка схожий з ними. За іншою версією Іван Павло ІІ сказав так «що було прийнятним для Кракова буде прийнятним і для Риму».

Папський герб був створений отцем Бруно Бернардом Хеїмом на основі кардинальського. Правдоподібно, що в цьому гербі, як і у всіх попередників Папи Івана Павла ІІ, не використовувався девіз, що був присутній у кардинальському та єпископському гербах.

TOTUS TUUS – сентенція життя святішого отця Івана Павла ІІ. «Totus Tuus ego sum, et omnia mea tua sunt» («Я весь Твій і все моє Твоїм є»). Речення це знайшов Кароль Войтила ще юнаком в праці святого Людовика Марії Гріньйон де Монтфорт «Трактат про істинне вшанування Пресвятої Діви Марії» і вирішив зобразити на своєму єпископському гербі.

Єпископський герб
Єпископський герб
Кардинальський герб
Кардинальський герб

У Львові герб святого Івана Павла ІІ можна побачити, до прикладу, в Латинській катедрі в каплиці Матері Божої Ченстоховської. Саме в ній, окрім, ікони святині знаходяться реліквії святого: стола, ціпок та локон волосся.

Тарас Завадовський