У 1935 році в родині Берґольйо народився Хорхе Марія, якому судилось стати вікарієм Христа, главою Ватиканської держави та Рабом рабів Божих. У 23 роки вступив в орден єзуїтів з яким і пов’язав усе своє життя. Висвячений на священика 13 грудня 1969 року їде навчатися в Іспанію та Німеччину. 1992 року Папа Римський Іван Павло II призначив Хорхе Берґольйо титулярним єпископом Ауки та єпископом-помічником Буенос-Айреса.
Через п’ять років призначений архиєпископом-коад’ютором архідієцезії Буенос-Айреса. 2001 року Папа Іван Павло II надав архиєпископові Берґольйо сан кардинала-пресвітера з титулом римської церкви Сан-Роберто Белларміно. У конклаві 2005 р. був одним із папабілів, але поступився основному конкуренту Йозефу Ратцингеру.
Читайте також: Символіка герба святого папи: від Кракова до Риму
13 березня 2013 року обраний 266-м Папою Римським. Взяв тронне ім’я Франциск на честь засновника ордену францисканців – Франциска Ассізького. Це ім’я досі не використовувалося, таким чином він став першим після папи Ландона у 913 році, хто обрав собі нове ім’я.
Герб нового папи досить простий. Отримавши його після єпископських висвячень вирішив не міняти, за виключенням деталей, протягом усього часу.
В синьому полі щита в верхній частині розташоване золоте сонце із вписаною червоною Христограмою IHS. З середньої літери «Н» виходить хрест червоного кольору. Нижче літер три чорні цвяхи вістрям донизу. Сонце, Христограмма та цвяхи є символом Товариства Ісуса, членом якого є папа. Проте із золотого забарвлення, на кардинальському гербі, монограма із хрестом змінилась на червоне в папському гербі.
Нижче, є зірка і квітка нарду. Восьмикутна зірка, відповідно до геральдичної традиції, символізує Діву Марію, Матір Христа і Церкви; в той час, як квітка нарду, відображає Святого Йосипа, покровителя Вселенської Церкви. В традиційній іконографії, святий Йосип, окрім гілки лілії також інколи зображений з галуззю нард в руці. Цими символами в своєму щиті Папа Римський демонструє свою особливу відданість та любов до Святого сімейства. Деякі елементи та колористика знову ж таки змінилась із переходом Хосе Берґольйо на вищий церковний щабель. Зірка із п’ятипроменевої стала восьмипроменева, квітка нарду стала більш схожою на себе. А також фігури стали зі срібних золотими, що також пояснюється благородністю металів.
Девіз Святішого Отця Франциска «Miserando atque eligendo» (Поглянув з милосердям і вибрав), взятий з проповіді святого Беди Достойного, бенедиктинського монаха, що жив у VII-VIII ст. Доленосна проповідь присвячена божественному милосердю і включена в Літургію Римо-Католицької Церкви на свято святого Матея. Вона відіграла особливе значення в житті та духовному шляху майбутнього Папи. 17-річний Хорхе Берґольйо, саме на свято Святого Матея, в особливий спосіб відчув люблячу Божу присутність у своєму житті. Боже милосердя, що з люблячим поглядом кликало його до богопосвяченого життя за прикладом святого Ігнатія Лойоли. Після обрання єпископом, на згадку про цю подію, яка позначила початки його повного посвячення Богові, єпископ Берґольйо вирішив вибрати девізом та кредо свого життя цей вислів «Miserando atque eligendo».
Віддаючи данину святому Францискові папа є еталоном аскетизму та любові у сучасному світі. Скромне помешкання, проста одіж, громадський транспорт, відкрите і просте спілкування з людьми ось ці чесноти, які Понтифік своїм прикладом несе у маси. А слова Господа, які Він промовляв до Франциска Ассізького, «Франциск, хіба ти не бачиш, що обитель моя руйнується, – йди і віднови її», стали і його справою життя.
Тарас Завадовський
Читайте також: Символіка герба папи-емерита Бенедикт XVI, або основні аспекти життя – в одному гербі