Тарас Дзюбанський: «Любов до Риму та його унікальної історично-духовної спадщини надихнули мене написати путівник про Вічне місто»

2016Під патронатом Посольства України в Італії та Посольства України при Святому Престолі (у Ватикані) українці матимуть унікальний путівник українською мовою. Його назва – «Рим та Ватикан: 753 д.н.е. – 2017 н.е. Незабутня мандрівка впродовж 2770 років:  Від кам’яних руїн древнього Рима до непохитного Каменя у Ватикані». Автор та упорядник – доктор богослов’я Тарас Дзюбанський, директор Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас», гід із багаторічним досвідом роботи у Вічному місті.

Новий путівник для поціновувачів неймовірної краси, історії та величі Риму вийде вже в жовтні 2017 року. Цей довідник стане цікавим усім, кому не вистачалознань про місто, над яким не владний час. Книга міститиме цікаву інформацію про неповторні пам’ятки архітектури, цікаві куточки Риму, унікальний темперамент і доброзичливість італійців  – загалом про величне місто і його надзвичайно душевних жителів.

tp2– Пане Тарасе, коли виникла ідея створення праці «Рим та Ватикан», та що надихнуло Вас на написання цього путівника?

– Ще навчаючись в Римі з 2002 по 2012 рр., зрозумів, що проблемою є те, що коли люди з України приїжджають до Вічного міста, їм не вистачає інформації про церкви, базиліки, монументи,й, зрештою, про сам Рим. Як на мене, то поки не було хорошого путівника, який би міг бодай трохи розповісти нам про це дивовижне неземне місто. Зацікавлення Церквою та релігією, напевно, мене й надихнуло менестати автором путівника, який ось-ось вийде у світ. Рим налічує понад тисячу церков, і не знати про бодай деяких із них, мабуть, є гріхом. Тому цей особистий інтерес та любов до Риму такождали неабиякий  поштовх щось написати і залишити після себе той слід,  який  люди пізнаватимуть й надалі.

– Для якої аудиторії насамперед створений цей путівник: туристів, студентів, фахівців-екскурсоводів, краєзнавців, заробітчан тощо?

– Головним чином для прочан, паломників, а також туристів. Окрім цього, путівник буде цікавим для українців, які проживають та працюють в Італії: за статистикою, наших людей в цій країні понад двісті тисяч осіб! Книга буде гарним сувеніром та подарунком для них та їхніх родин.

– Скільки часу Вам знадобилося, щоб реалізувати задуману роботу над опрацюванням україномовного путівника «Рим та Ватикан», де Ви черпали інформацію?

angelicum photo 2011

– Інформацію брав з різних путівників, прочитав дуже багато книг на різноманітних мовах, переглянув безліч сайтів. Багато запитань, які цікавлять українського прочанина або ж туриста, – я брав саме від них, подорожуючих. Кілька років тому я працював гідом в Римі, тому писав не те, що я би хотів почути, а навпаки, те, що прагнули почути люди. У своїй книзі я постарався дати відповіді на запитання, які часто ставили прочани-туристи. Вартує додати, що для вибору світлини для обкладинки, ми провели своєрідне опитування. Серед усіх опитаних респондентів, близько 93% обрали світлину, яку буде «лицем» путівника (див. світлину вище).

– Якою буде структура путівника (послідовність, розташування матеріалу, можливо, поділ його на частини)?

2010

– Путівник складатиметься з двох основних частин. Перша буде про Рим в хронологічному порядку. В ній йтиме мова про головні історичні монументи Вічного міста, починаючи від Римського форуму і  Колізею – до головних площ та базилік. Хронологічний період путівника – від 753 року (рік заснування Риму) до 2017 року.

Друга частина – про Ватикан, найменшу країну світу. Третя частина про українські святині в Римі. Також в путівнику будуть описані різноманітні цікавинки римської кухні, деякі анекдоти, можливо, вкладемо замальовки для дітей, де вони зможуть проявити свою фантазію. Формат путівника –  кишеньковий, зручний у користуванні, якість буде дуже хороша, буде понад 300 кольорових світлин (майже всі із них зробили наші українські студенти, які працюють і навчаються в Римі).

– Можливо, є певнілюди, які допомагали Вам реалізувати цей проект. Якщо так, то чи можете розповісти, хто вони, і в чому саме полягала їхня допомога?

– Щиросердечну подяку складаю нашому послу в Ватикані – Тетяні Іжевській: без її допомогицей путівник би не побачив світу. Команда, яка працює над путівником, – це львівська піар-агенція «Профіль», зокрема  Юрій Булик (оформлення путівника – це його дизайнерське рішення); це також й наші студенти, які закінчили римські вузи: подружжя Думінських – Михайло та Оксана, а  також Володимир Крамар, які допомагали зі світлинами. Нагадую, що путівник буде дуже цікавим та кольоровим.

Проочани 2016– Де можна буде придбати путівник, та чи буде він доступним у смартфоні туриста?

– Деякі наші студенти працюють над програмою для тих, хто має айфони. Для початку хочемо дати таку версію лише для айфонів. Але в майбутньому розробимо її для смартфонів теж. Путівник можна буде придбати у книгарнях, при парафіях, церковних крамницях та туристичних агентствах, зокрема у деяких крім того, він буде розповсюджуватись й он-лайні. Будемо мати співпрацювати з різними паломницькими центрами.

2012

– Чи можете сказати, коли і де саме презентуватимете путівник «Рим та Ватикан» – у Львові, Римі тощо?

– Презентацію плануємо провести наприкінці жовтня-початку листопада у Львові. А вже у листопаді-грудні- в Римі. До речі, нас вже запросили влаштувати презентацію в одномуіз музеїв Риму,який знаходиться в найкрасивішому парку Вілла Боргезе, де колись писав сам Гоголь.

Усі новини про путівник (презентації, інформацію про те, де можна його придбати та інше) читайте ТУТ.

Підготувала Іванна Бобиляк