У Священній Історії головна увага прикута до Ісуса Христа, його рідних, учнів, послідовників, пророків. Водночас, біблійна оповідь багата і іншими персонажами, інколи другорядними, а десь навіть не завжди, увага до яких зберігається впродовж усього часу існування християнської цивілізації. Такими, до прикладу, є і загадкові мудреці зі Сходу, що прибули обдарувати новонародженого Ісуса. Образ останніх пустив досить міцне коріння на християнському ґрунті — східні мудреці оспівані у релігійних та народних піснях, вони фігурують у фільмах, до цього образу регулярно звертаються прозаїки та поети. Можливо саме тому присутнє враження, що про цих персонажів ми знаємо надзвичайно багато. Водночас, якщо спробувати розібратися у цій темі, ловиш себе на абсолютно протилежному — про них нам практично нічого невідомо. Що ж ми, усе таки, знаємо, дивимося нижче.
Ad fontes, до джерел
У суспільній свідомості існує стійке уявлення про те, що східних мудреців, які прийшли провідати й обдарувати новонародженого Ісуса, було троє. Більш “втаємничені” навіть можуть назвати їхні імена: Каспар, Мельхіор та Балтазар. Однак, ми не так часто замислюємося над тим, що саме стоїть за озвученими вище іменами та цифрами. До прикладу, першим і чи не найбільш інформативним джерелом до оповіді про загадкових мудреців є Євангеліє від Матвія. Це найбільш “історичне” з Євангелій і єдине, де можна зустріти згадку про названих персонажів. Розповідь Матвія про перші моменти у житті немовляти Ісуса є достатньо детальною. Водночас, навіть він не подає таких даних про східних мудреців, які могли би нас задовольнити. Тим більше, жодних конкретних відповідей не дає – скільки тих було не вказує, імен не називає:“Коли ж народився Ісус у Віфлеємі […], то ось мудреці прибули до Єрусалиму зо сходу, і питали: “Де народжений Цар Юдейський? Бо на сході ми бачили зорю Його, і прибули поклонитись Йому”. А також: “І, ввійшовши до дому, знайшли там Дитятко з Марією, Його матір’ю. І вони впали ницьма, і вклонились Йому. І, відчинивши скарбниці свої, піднесли Йому свої дари: золото, ладан та смирну”.
Листівка Якова Гніздовського
Очевидно, що саме другий момент мав значний вплив на формування уявлення про власне трьох східних мудреців у християнській традиції, а їх кількість автоматично було встановлено за кількістю зроблених ними дарів — крім того, мова ще й про священне для усіх християн число “3”. Щодо імен загадкових гостей, тут історія не надто відмінна. Дослідники сходяться на думці, що східних мудреців було “авторизовано” ще пізніше, десь у епоху Середньовіччя.
Листівка Олени Кульчицької
На сам кінець, викликає питання і те, у якому сенсі варто трактувати піднесені ними дари — буквальному чи символічному? Якщо перше, то золото, ладан та смирну (миро) можна сприймати як типові багатства землі, з якої мудреці прийшли. “Чим багаті, тим і раді” — сказано у народній мудрості. Щодо другого, то тут мова радше не про реальні дари, а про них як матеріальну сутність, що передає глибші смисли: золото як свідчення владної гідності Ісуса, ладан як пошанування його божественної сутності, а смирна як натяк на його людськість, муки і властиву для людей смерть. Не виключено також, що реальним мудрецям могло йтися про перше значення, а друге трактування з’явилося і набуло поширення з плином часу.
Ікона “Поклоніння волхвів” XVII ст. з с. Гломча Підкарпатського воєводства
Давні мислителі та Отці Церкви
Як це видно із біблійного тексту, загадкові відвідувачі Ісуса зі Сходу означуються як волхви, маги або ж мудреці. Водночас, сьогодні вони також не менш відомі і як царі. Останнє є особливо типовим для творів української народної творчості. Прийнято вважати, що таке означення, знову ж, з’явилося пізніше, як і конкретні імена цих персонажів. Щодо імен, то чи не вперше в історії християнської традиції східних мудреців (у числі саме трьох) було названо у текстах англо-саксонського мислителя й богослова, бенедиктинського ченця Беди Преподобного.
Ікона “Поклоніння волхвів” XVIII ст. з Острога
Зрештою, цей момент зовсім не означав хоч якоїсь сталості у поглядах на дане питання, адже навіть по тому у мислителів зустрічалися різні свідчення щодо кількості, імен, національності та походження східних мудреців. До прикладу, існують коментарі до Євангелія від Матвія, датовані V століттям, де згадують про аж 12 мудреців, а Іоанн Хільдесхаймський у XIV столітті писав про трьох волхвів, хоч він і наводив значно довший, аніж біблійний, перелік дарованих ними речей для Ісуса.
Поклоніння магів Рубенса
Повертаючись до питання означення трьох волхвів чи мудреців саме царями, то тут варто виокремити фігуру ранньохристиянського мислителя Тертуліана. Він дотримувався такої практики з ціллю протиставлення трьох мудреців магії, магічному, астрології, а також язичницьким контекстам, які часто стояли за перерахованими категоріями у давні часи. Характерно, що він зайняв таку принципову позицію навіть попри те, що словом “маг” у тогочасній традиції могли означувати і багатьох освічених людей: астрологів, але також вчителів, лікарів чи порадників. Згаданий мислитель, як і Юстин Мученик, був переконаний, що волхви прибули з Аравії. Натомість, Іоанн Златоуст та Василій Великий схилялися до варіанту з Персією, а Аврелій Августин писав про Халдею.
Мозаїка у базиліці в Равені, 6 ст
Ще одним цікавим та колоритним уявленням із значно пізнішого часу, особливо популярним воно було в період XVI – XVIII століття, стало ототожнення трьох мудреців із синами Ноя Симом, Хамом та Яфетом. Таким чином, саме звідси береться традиція зображати трьох мудреців як уособлення головних, на той момент, регіонів: Європа, Азія, Африка. Останнє набуло поширення у народно-поетичній традиції, але користувалося увагою і в творців високого мистецтва — живописців, літераторів тощо.
Сучасні мислителі
Більшість сучасних дослідників сходяться на думці, що про східних мудреців нам відомо не так вже й багато. Особливо, якщо говорити про їхнє походження. “Волхви зі Сходу”, очевидно, східніше Єрусалима — це поняття дуже відносне. Дослідник Святого Письма Олександр Лопухін писав про те, що волхви, вони ж маги, були у той час серед багатьох народів і у різних куточках світу: Аравія, Персія, Халдея, Парфія і ін. Слово “маги” той самий дослідник найбільше схильний ототожнювати із астрологами, а відтак мудреці, на його думку, прийшли із Вавилонії, або ж якогось іншого регіону Месопотамії. У той час саме цей регіон чи не найбільше славився увагою до небесного простору, зірок і осмислення цієї теми.
Поклоніння волхвів Джотто
Виходячи із біблійного тексту, той самий Лопухін вдало зауважує, що стверджувати ми можемо хіба те, що юдеями східні мудреці точно не були — не дарма ж вони питали “Де народився Цар Юдейський?”, а не де народився “наш цар”. Врешті, місце знаходження Віфлеєму вони також не знали та й персона Ірода була для них незнаною і чужою.
Ікона поклоніння волхвів XVI ст. зі Старосамбірського району
Таким чином, попри велику й довготривалу традицію зображення трьох мудреців зі Сходу, які принесли дари новонародженому Ісусу, у мистецтві, про них самих ми знаємо не так вже й багато. Навіть те, якими знаннями володіємо – також викликає сумнів і змушує висловлюватись надзвичайно стримано та обережно. Роздуми про походження, вік, кількість, вигляд та символіку східних мудреців, які тривають століттями, не затихають і в наші дні, матимуть місце вони, очевидно, також і в майбутньому. Однак, це зовсім не є перешкодою для народно-поетичної культури, де цим персонажам присвячено багато творів, оригінальних та цікавих інтерпретацій.
Євген Гулюк
Більше інформації можна отримати з наступних джерел:
- Євангеліє від Матвія 2: 1-9.
- Євангеліє від Матвія 2: 10-12.
- О. Петро Балог. Мудреці зі Сходу: міф чи реальність // RISU, 2017 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://risu.ua/ru/mudreci-zi-shodu-mif-chi-realnist_n107701
- Толковая Библия Лопухина. Евангелие от Матфея. гл. 2 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://bible-teka.com/lopuhin-bible/40/2/
- Magi // Encyclopaedia Britannica, 2020 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.britannica.com/topic/Magi
- Molnar The Star of Bethlebem: the legacy of the Magi, 1945. – P. 1 – 19.