Таємниці Святого Мартіна: про невідомий храм Голландії

храм1Кожна головна площа в Голландії “оздоблена” старовинним храмом з дзвіницею. Північний осередок студентства, місто Гронінген, не виключення. На Гроте Маркет розташований храм «Мартіні Керк», датований 800 роком. Про це у ексклюзивній розмові для ресурсу «Духовна велич Львова»  з пастором Тофером, священнослужителем святині, акцентує свою увагу студентка факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка Дарія Зубрицька.

  • Пасторе, чому храм має таку назву?

Церква Мартіні, названа на честь Святого Мартіна, найстарша у міста Гронінгені. Святий Мартін Труський жив в період з 316 до 397 року і був покровителем єпархії Утрехта, до якої належав Гронінген протягом тривалого часу.

  • А яка історія храму?

Археологічні дослідження показали, що на місці нинішньої церкви раніше стояло щонайменше три храми. Найстарша дерев’яна будівля – Міртінікерк була побудова приблизно з 800 року. Вона була спорудженана на краю кладовища, що, ймовірно, пішло з  дохристиянських часів.

Зараз панує думка, що перша дерев’яна святиня на початку десятого століття був замінена. Приблизно у період з 810 до 836 року її знищили вікінги, після чого і поставили іншу будівлю.  На відміну від першого храму, інший не залишив після себе ніяких слідів.

  • Святиня завжди мала ім’я Святого Мартіна?

Це  достеменно не відомо. Існують припущення, що другий храм був присвячений Святому Отгеру. Він маловідомий, але з’являється на образах  поряд з Мартіном, Іоанном Хрестителем і четвертим невідомим святим.

  • А що ви можете сказати про третю версію храму?

Вона була побудована у першій половині XIII ст. у романо-готичному стилі. Найстарша письмова згадка припадає на1245 рік. У XVст. будівлю значно розширили. У 1469 році до святині прибудували нову вежу.

У сімнадцятому столітті тут перекрито новий дах. Зараз, прогулюючись верхніми поверхами, можна побачити старі кам’яні куполи. Підтримувати їх стан досить складно, але вони були реконструйовані у період між 1971  і 1975 роками.

  • У «Мартіні Керк» також є орган…

Перший орган був побудований в 1691-1692 Арпом Шайтгером, згодом інструмент зазнавав чисельних модифікацій. Під час першого створення чоловік  використовував старі частини з кінця XV століття. Зараз інструмент має 52 голоси. Він розташований за спинами слухачів, але в ідеальному для поширення звуку.

  • Також цікавими є і розписи на стінах святині…

До сьогодні дожило багато красивих орнаментів. Найстаріший  з них  датуються приблизно 1250 роком. Довкола можна побачити найрізноманітніші картини: квіткові мотиви (з тринадцятого століття)  і образи святих (Косми і Даміана,Отгера і Святого Мартена).

  • Також Вежа Мартіні є найвищою точною у місті…

Зараз висота споруди сягає 96,8 метрів. Перша версія мала 30 м  –  і була зруйнована від удару блискавки, друга – 45 м – і завалилась у результаті пожежі. Зараз вежа поєднана з дахом, проте міська рада відгородила вхід склом. До неї можна потрапити з окремого входу.

Розмовляла Дарія Зубрицька