“Таїнство людськості”: десять думок владики Володимира про людину

Хто така людина? Ким є Христос у нашому житті?  У чому сенс буття людини? Чому випробування мають місце у нашому житті?  На цю тему, пропонуємо вашій увазі, десять думок Владики Володимира Груци, єпископа-помічника Львівської архиєпархії УГКЦ, у яких знайдете відповіді на ці та інші запитання. Думки Преосвященнішого Володимира записані з авторської книги архиєрея. 

  1. Все єство людини має пасхальну структуру. В ній виконується пасхальне правило: відкритості, жертви та відання.  Жертва і радість становлять нерозривну єдність людини. Тільки людина знає, що помре. Лише людина надіється на воскресіння.
  2. Ніхто не здатен звершити таїнство власної людськості раз і назавжди. Саме тому людина повинна докладати чимало зусиль, щоб перейти від хибного способу життя до служіння правді і найвищим цінностям. Людина повинна завжди ставати дедалі більше “самим собою”. У цьому формується пасхальна правда людськості.
  3. Людина призначена до життя в спільноті. Прагнення власної автономії суперечить статусу людини як творіння. Гріх і непослух людини став наслідкою зловживання нею своєю свободою.
  4. Автентичність людськості руйнується, коли людина відкидає правду і добро.  Коли людина перестає визнавати правду і добро нормами свого життя. Позаяк довге перебування у злі приховує велику небезпеку для особистої гідності людини.
  5. Не існує добра без Христа.  Всюди, де здійснюється добро, приховано діє спасаюча сила Христа. Коли людина наважується чинити добро, то відповідно вона стає учасником пасхального таїнства Христа, хоч сама може цього і не усвідомлювати.
  6. Лише той зможе прийняти свою людськість, хто приймає Христа. Так, як саме у Христі Бог прийняв людину. У Святому Письмі сказано, що закон сповнився в тому, хто любить ближнього. В такий спосіб сам Бог стає ближнім.
  7. Людина повинна шукати Божу волю. Кожна людина переживає свій власний “Сад Гетсиманський”, коли разом з Ісусом шукає Божу волю. Через її пізнання ми отримуємо силу для подальшого життєвого шляху. 
  8. Людина покликана жити для інших. Сенс людського буття полягає в постійному переході від життя для себе до життя з іншими і для інших. 
  9. Важливо прийняти людськість ближнього. Саме Ісус Христос нам допомагає прийняти людськість іншої особи. 
  10. Наші випробування допомагають нам зустрітися з таїнством Бога. Особисті випробування можуть стати особистим досвідом Пасхи для кожної людини. Людину неможливо вберегти досвіду випробувань. Проте вони можуть допомогти нам відкритися на ближнього, оскільки виявляють нашу слабкість. Такий досвід часто готує людей до зустрічі з таїнством Бога. 

Записала Христина Кутнів 

Фото з інтернету

Джерело: Груца В. В. Святе таїнство покаяння у світлі Христового Воскресіння. – Львів: Видавництво “Скриня”, 2013. – 298 с.