Той, хто несе перемогу: день святого Юрія

Царя віків воїном будучи, мудрий, ти сокрушив усі ополчення беззаконних, Юрію, тричі блаженний; твердим борцем показав ти себе по благодаті, даній тобі́ від Бога, чудотворче; тому моли, щоб спастися нам.

Вечірня празника святого славного великомученика, переможця і чудотворця Юрія

Великий Змієборець, переможець і великомученик, покровитель Львова і заступник воїнів – сьогодні Церква вшановує пам’ять святого Юрія. Цей святий – один із найшанованіших в українському народі. День святого Юрія для українців – особливо знакове свято. Тим більше для львів’ян, які знають його як свого патрона. Його ім’я носять численні святині, а вірування й прикмети приписують житію святого легендарних рис. Та найважливіша прикмета святого Юрія – це те, що він був воїном Христа. Тепер цей переможець став особливим покровителем і наших воїнів.

6 травня – День вшанування пам’яті великомученика Юрія Переможця: 5 фактів про святого

Народні повір’я та ворожіння, пов’язані зі святим Юрієм, походять із дохристиянських часів. Натомість постать самого святого повністю суперечить язичницьким силам, на які нерідко покладається людина. Виходець із родини християн, Юрій не побоявся признати свою віру перед мучитилем Диоклетіяном, І звідси починається історія його перемоги: житіє святого описує немислимі муки, з яких раз-по-раз зціляв мужнього воїна Господь, навертаючи при цьому багатьох язичників і появляв численні дива. На слово Юрія волею Божою воскрес чоловік, що був уже декілька днів у гробі; врешті на його слово були знищені ідоли в поганському храмі. Після цього мучитель наказав стратити Юрія разом зі своєю дружиною, яка прикладом святого навернулася. «Великий Бог християнський!» – цей заклик, що його неодноразово повторювали свідки мук святого Юрія, став гаслом правдивої перемоги Божої, у якій Господь прославив свого воїна.

Сьогодні – День святого Юрія. 5 цікавих фактів про покровителя Львова

«Хто хоче пізнати правдивий Львів, той Львів, що завжди був український, що завжди боровся за приналежність до своєї рідної землі, той Львів, який ніколи не зневірювався — хай пізнає Львів св. Юра. Львів св. Юра був завжди той сам: свідомий своєї сили й величі, свідомий своїх завдань і післанництва, свідомий своєї мови до Бога й свого народу», – так писав у статті «Місто святого Юра» український вчений, поет, драматург, театральний критик, історик театру, театрознавець Григор Лужницький. Так і є: чи не найзнаковішою в історії Львова є Святоюрська гора, що протягом усього його існування відігравала ключову роль в історії міста. Від невеликого монастиря до величного собору – Святий Юр завжди був опікуном міста, як обитель глибокої духовності, світлої інтелігентності та миру. Чиленні діячі, серед яких найбільший – Митрополит Андрей – освятили Святоюрську гору справжнім пережиттям Божої присутності.

Святий Юрій – хто він, коли прийшов до Львова і як став тут своїм?

Для нас сьогодні святий Юрій – приклад і захисник; а в часі повномасштабної війни – і велика, непоборна надія. Для воїнів він є свідком великої сили, яку Господь дає своїм вірним оборонцям правди. Той, що є символом перемоги над змієм – над дияволом – тепер і завжди обороняє тих, які своїм життям засвідчують любов до Батьківщини – любов, сильнішу від смерті. 

Покровительство святого Юрія

Підготувала Марія Цьомик