«Цього року ми мусимо привести до пуття Храм св. Трійці, тут протікає дах», – А. Садовий

IMG_1936У Львові відновлюють сакральні споруди. Торік розпочали ремонтно-реставраційні роботи щодо даху храму св. Трійці (вул. Тершаківців, 1а). Як повідомили в управлінні охорони історичного середовища ЛМР, на реставраційні роботи церкви у 2018 році з міського бюджету виділили 1,5 млн грн. Сьогодні виконання робіт оглянув міський голова Львова Андрій Садовий.

«Будучи культурною столицею України, ми маємо багато цінних пам’яток архітектури. Наші храми – це серцевина нашого міста. Ми достатньо багато коштів щороку використовуємо на реновацію, на реконструкцію храмів. Часто ми виконуємо аварійні роботи. Торік великий об’єм робіт був виконаний по Церкві св. Миколая. Цього року ми мусимо привести до пуття Храм св. Трійці, тут протікає дах. Провели спільну нараду, вирішили, що треба замінити матеріал, бо по проекту планували просто використовувати цинк, а цей матеріал не такий довговічний. Підрядник пропонує райцинк, такий титановий цинк, думаю, ми на це погодимось, хоча буде здорожчання робіт, але наступних 100-150 років не треба буде повертатись до цих робіт. Дах, купол, роботи всередині – об’єм великий, орієнтовно 4 млн грн. Наразі маємо передбачено в бюджеті 1,5 млн грн, але динаміка по бюджету є хороша, тому за результатами півріччя будемо добавляти кошти на храми, і на цей зокрема», – зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

«Наш храм потребує повністю реставрації дзвіниці (перекриття покрівлі тощо), яка перебуває у дуже аварійно-складному стані, і загалом суттєвої фахової реставрації цілої будівлі.

Реставрація нашого храму, першого студентського храму в Україні – це також великий внесок у збереження архітектури 18 століття. Ми повинні зберегти наш храм для українського народу і для наступних поколінь.

Варто наголосити, що наша церква належить до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Тому її реставрація є надзвичайно важливою як для нашого міста, так і для цілої країни. Дякуючи владі міста, храм буде відреставровано. Ми дуже цінуємо ці зусилля», – наголосив о. Степан Кащук, адміністратор храму св. Трійці УГКЦ.

«Ремонті роботи у храмі св. Трійці розпочалися торік. Виконує роботи підрядна організація ПП «Володар-Маркет». Це єдина фірма, яка наважилася провести ремонт даху цього храму. Складність робіт у тому, що роботи виконують на висоті», – розповіла Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища ЛМР.

За її словами, цього року також продовжать ремонтні роботи, які розпочали торік, у таких сакральних спорудах Львова: церква св. Миколая, церква свв. апп. Петра і Павла, церква Параскеви П’ятниці, Вірменський собор (стінопис), ремонтні роботи в будівлі шпиталю ім. Митрополита Андрея, на вул. Озаркевича, 4.

Читайте також: “Цього року за кошти міського бюджету Львова капітально відремонтують сходи на пл. Князя Ярослава Осмомисла”

За кошти міського бюджету Львова цього року також розпочнуть роботи на нових об’єктах: капітально відремонтують сходи на пл. Князя Ярослава Осмомисла, які ведуть до церкви Матері Божої Неустанної Помочі (Марії Сніжної). Також буде виготовлено проектно-кошторисну документацію на ремонт цієї церкви. Розпочнуть ремонтні роботи у церкві св. Євхаристії (Домініканський собор, ремонт даху), ремонтно-реставраційні роботи даху костелу св. Казимира, ремонт огорожі барокових садів храму св. Юра.

Також буде виготовлено проекно-кошторисну документацію на ремонт колишніх келій костелу Францисканок (вул. М. Лисенка, 45), ремонт костелу св. Миколая (вул. Грушевського, 2), ремонт фасадів храму св. Петра і Павла (вул. Театральна, 11), ремонт Успенської церкви (вул. Руська, 7) та церкви св. Іллі (вул. Дорога Кривчицька, 113).

Довідка

Церква Заручин Пресвятої Діви Марії та Святого Йосифа (нині церква Святої Тройці) – монастир сакраменток (бенедиктинок з Адорації Найсвятішого Сакраменту), який заснували у 1710 році. У 1718 році було зведено перший костьол Заручин Пресвятої Діви Марії та Святого Йосифа. Це була дерев’яна фахверкова споруда, яка проіснувала до 1743 року.

У 1744-1780 роки костел відбудували в камені за проектом відомого архітектора німецького походження Бернарда Меретина (Меретіннера). Перші два роки будівництвом керував сам Меретин. Також були зведені монастирські келії та мури. На території обителі розбили сад, який проіснував до XX століття. Сучасного, австро-німецького вигляду храм набув після перебудови 1884-1894 рр. у стилі необароко за проектом Адольфа Мінасевича та реконструкції інтер’єру 1902-1904 рр. за проектом Владислава Садловського. Під час останньої створено новий вівтар, прикрашений чотирма статуями ангелів скульптора Петра Війтовича.

У радянські часи будівлі та територію монастиря передали зооветеринарному інституту. В келіях влаштували гуртожиток та клуб, в костьолі — спортивний зал.

Реставрація комплексу монастиря сакраменток розпочалася у 1990-х рр. Викладачі зооветеринарного вишу власним коштом та на зібрані пожертви відремонтували костел Заручин Пресвятої Діви Марії та Святого Йосифа. Його було передано УГКЦ у грудні 1995 р та освячено на храм Святої Трійці.

З детальнішою довідковою інформацією можна ознайомитись ТУТ

 

Джерело: сайт ЛМР

Відео: Андрій Андрух