У Гарнізонному храмі Львова відкрили благодійну виставку ікон, для допомоги українським воїнам

S1040082Сьогодні, 11 липня 2016 року, у львівському Гарнізонному храмі Петра і Павла (вул. Театральна, 11) за участі волонтерів та художників відбулось відкриття благодійної виставки іконопису «Митці – воїнам».

На експозиції можна побачити роботи львівських та дрогобицьких художників, насамперед, неймовірної краси ікони на старовинному гонті з дерев’яної церкви Святого Юра в м. Дрогобичі. Одним із митців, які продемонстрували свою духовну творчість на виставці, є Лев Скоп, український мистецтвознавець, художник-реставратор та іконописець. Крім того, він є учасником творчого об’єднання «Кактус». Слід зазначити, що з початком війни група «Кактус» активно займається волонтерською діяльністю, бере участь у різноманітних благодійних виставках, аукціонах тощо.

S1040068«Ще з дитинства я маю чітке  розуміння, що все, що є в церкві, це святе – чи дощечка, чи цеглинка. Церква для мене уособлює живий організм, взаємодію Бога і людини. І ця кожна намолена дощечка, на якій я малюю, продовжує своє життя в неймовірній красі духовного простору. Якщо ми говоримо про мистецтво в нашій державі у час війни,  то маю зауважити один дуже делікатний момент. Я малюю не тільки ікони та іконостаси. Я можу «згоріти» і намалювати якусь декоративну чи абстрактну річ. Як для митця, для мене головною ціллю є малювати. Сьогодні ж усвідомлюю, що внутрішня тематика моєї творчості – це «Українець і війна». Для мене, як людини, яка любить свою країну, нічого іншого наразі  немає. Багато речей я відклав на потім – книги, свою музику, яку пишу, тощо. Головним мотивом є війна, адже кожного дня гинуть люди, цвіт нації… Мої ікони і є моєю особистою молитвою, я чесно малюю, вкладаючи в цю справу усе серце.  Насамперед, хочу сказати, наскільки важливо для мене є своїми іконами духовно підтримати нашу державу та її воїнів-героїв у ці непрості часи. Я постійно їжджу на Схід і відчуваю себе дуже добре поряд із тими прекрасними світлими людьми, своїми побратимами, які захищають Україну. Загалом мене оточують чудові люди: воїни, волонтери. Я дуже щасливий своєю творчої працею мати можливість їх підтримати», – розповідає пан Лев.

S1040086«Унікальність цієї виставки у тому, що вона побудована виключно на українському іконописі. Тобто, тут немає такого, як є в 99% виставок, де представлені візантійські або поствізантійські ікони. Всі ікони цієї виставки базовані на українській традиції. Це не копії чи адаптації, а, насамперед, продовження національної творчої спадщини. Кожен із авторів, чиї праці ми маємо можливість бачити тут, має великі знання з української ікони і може собі дозволити творчо імпровізувати. На цій виставці представлені праці віртуозів, які володіють великим багажем знань, розумінням традиції: християнської, народної і світової», – додає Михайло Скоп, художник, іконописець.

Також нагадуємо, що художники разом із громадською організацією «Допоможи фронту» збирають кошти на тепловізор для українських бійців на передовій.

S1040072«Я вважаю, що саме такі акції в суспільстві, які мають на меті допомогти нашим українським бійцям, є важливими і надзвичайно потрібними. На мою думку, відколи почалась війна, все хороше, що відбувається в нашій державі, є задля того, щоб допомогти нам захистити свою незалежність. Справжнє мистецтво не може залишатись осторонь актуальних подій, воно відгукується на всі болючі процеси в суспільстві. Для нас, наразі, найактуальнішим є перемогти ворога і допомогти нашим солдатам повернутись додому живими.  Є багато митців та людей інших професій, яким не байдуже майбутнє України, і в таких людях ми бачимо надію і натхнення», – розповідає Галина Мороз, волонтер організації «Допоможи фронту».

Отже, доброчинці мають змогу зробити свій вклад у допомогу фронту, придбавши твір чи листівку. Мабуть, не випадково відкриття виставки відбулось напередодні одного з великих християнських свят – дня вшанування пам’яті святих апостолів Петра і Павла, життя яких для Святої Церкви завжди було незгасним символом незламної віри та всеперемагаючого милосердя.

S1040080«Коли ми говоримо про виставку «Митці – воїнам» в контексті виходу із важкої ситуації, із відчаю, який сьогодні заполонив душі багатьох людей, я думаю, що ми повинні ще раз подивитись на розмаїття цих гарних ікон. Вони вкотре підкреслюють, що для Бога немає нічого неможливого. Заручившись Господньою підтримкою та ласкою, можна подолати будь-яке лихо. Повірте, для наших військових надзвичайно важливо завжди мати з собою ікону чи хрестик. Вони повністю довіряють Богові свої життя. За нашого досвіду капеланського служіння, маю наголосити, що ми собі не можемо дозволити приїхати до військових, не маючи з собою ікон та хрестиків. Наші воїни щиро уповають на Бога, і ми повинні брати з них приклад. Тому раджу всім, а також тим, хто має змогу придбати ці ікони, дивитись на них, молитись до Господа і покладати свою надію на Нього», – зазначає о. Тарас Михальчук, військовий капелан Львівської архиєпархії УГКЦ та душпастир Гарнізонного храму свв. апп. Петра і Павла.

Лідія Батіг