У храмі неподалік Львова знайшли рідкісні ікони

 ArticleImages_64157_ікони_400 У церкві у с. Великі Грибовичі під Львовом знайшли ікони з іконостасу XVII ст., які до цього часу вважалися втраченими. Науковці припускають, що їхнім автором є львівський маляр Федір Сенькович, роботи якого майже не збереглися до нашого часу. Про це повідомила кандидат мистецтвознавства Мар’яна Пелех, яка досліджувала іконостас у Великих Грибовичах.

 Вона зазначила, що під час дослідження знайшла післявоєнну світлину цього іконостасу в архіві Національного музею. На знімку було 14 пророків. Наразі ж у храмі лише шість пророків: два картуша по два пророки і два по одному. Дослідниця почала розпитувати отця і старших парафіян про частини іконостасу, яких не вистачає, однак ті нічого не знали.

 Пошуки зрушили з мертвої точки завдяки польській дослідниці Агнєжці Ґронек, яка працює над публікацією рукопису видатного львівського мистецтвознавця польського походження Мечислава Ґембаровича. У своїй праці 1962 року він пише про іконостас, який знаходиться у Великих Грибовичах.

Читайте також: «Археологи відшукали старовинний християнський цвинтар поблизу Львова».

 М. Пелех зазначила, що іконостас спочатку знаходився в Успенській церкві, яка була єдиним українським храмом у середмісті Львова.

 «У цей час українці займали невеличкий квартал у Львові. Цей храм був як символ українства. Іконостас пробув в Успенській церкві приблизно 100 років. Потім змінилась мода. Популярними стали іконостаси з відкритим вівтарем, як у соборі св. Юра. Тому цей іконостас продали у храм Великих Грибович», – повідомила М. Пелех.

 «Чому цей іконостас такий відомий? Є документи про те, що братчики багато заплатили за іконопис Федіру Сеньковичу і Миколі Петрахновичу. Усі шукали цей іконостас дуже довго. Власне, Мечислав Ґембарович ідентифікував його у храмі у Великих Грибовичах. Ґембарович говорив, що, ймовірно, ікони заховані за іконостас. Там подумали, що краще сховати його, ніж спалити», – пояснила М. Пелех.

 Таким чином вдалося віднайти втрачений картуш із іконами двох пророків. На думку М. Пелех, там зображені пророки Даниїл і Міхей.

 На запитання, хто реставруватиме знахідку, М. Пелех зазначила, що сільська громада не має стільки коштів. Вона також повідомила, що спеціально створена група для порятунку іконостасу хоче, аби керівником проекту з реставрації був Володимир Мокрій, який 1989 року відновив ікону «Тайна вечеря» у Грибовичах.

Джерело: «RISU».

 : «RISU».