У четвер, 11 грудня, урочисто освятили початок будівництва музею «Територія терору», який збудують у Львові за мостом на проспекті Чорновола. Саме там колись знаходилася пересильна тюрма №25. Зараз ця територія вільна від забудови, вона знаходиться вздовж колії і тут планують зробити кількарівневий комплекс. Молитву очолив о. Григорій Собечко парох храму Святого Апостола Андрія.
«Меморіальний музейний комплекс «Територія терору» складатиметься із чотирьох зон, а саме «Аванзони», «Алеї тоталітаризму» – саме там планують збирати старі радянські пам’ятники» та «Пересильної тюрми №25».
Після спільної молитви до присутніх звернувся міський голова Львова Андрій Садовий.
«Ми живемо зараз у дуже складний час. Йде війна. Росія окупувала частину нашої території. Можливо, хтось скаже, що музей не на часі. Але хто не знає добре історії, не буде мати доброго майбутнього. Тому сьогодні на часі – показати правду про лихоліття минулого століття. Але потрібно показати саме в такий модерний, мудрий спосіб, щоб кожен гість, який прийде у цей музей, назавжди закарбував собі у пам’яті і передав своїм дітям та внукам», – розповів Андрій Садовий.
«Над ідеєю створення цього музею ми почали працювати у 2009 році, і вже у 2012 був готовий проект. Ми хочемо показати жителям Львова та гостям міста, а особливо дітям, як виглядала ця тюрма. Тут помирали, жінки народжували дітей, а над людьми проводили жахливі експерименти. З цієї тюрми вивезли близько півмільйона простих українців. Та ми не можемо на цьому зупинятися та зациклюватися, але пам’ятати про це ми зобов’язані. Дані про вивезених людей дуже приблизні, ще не розсекречені важливі архіви МВС, і великою проблемою є з’ясування прізвищ всіх людей, котрі тут були ув’язнені. Ми б хотіли, щоб пам’ятник репресованій українській родині, який тут буде споруджено, акцентував увагу саме на людині, особистості, яка постраждала від репресій» – зазначив директор меморіального музею «Територія Терору» Тарас Чолій.
Долучилась до проекту і «Львівська залізниця», силами якої територію майбутнього музею, що пролягає вздовж колії, звільняють від електропередач, залізничних і кабельних ліній. Окрім цього, тут обіцяють, що допоможуть музею й матеріально, забезпечивши старими вагонами, схожими до тих, якими в часи репресій вивозили людей.
Освячення земельної ділянки ознаменувало офіційний початок створення музею, який буде новим майданчиком для обміну історичним досвідом між поколіннями та стане ще одним осередком альтернативної історичної освіти.
Фото: city-adm.lviv.ua