У Львові розпочали реставрацію даху приміщень Львівської православної богословської академії та Свято-Іоано-Золотоустівського монастиря ПЦУ

У Львові відновлюють сакральні споруди. Цьогоріч розпочали роботи з реставрації даху монастирських приміщень колишнього костелу францисканок, а нині Львівської православної богословської академії ПЦУ, яка належить до архітектурного комплексу академічного храму св. Івана Золотоустого ПЦУ.  Вартість робіт 3,7 млн. Нагадаємо, у період з 2013-2018 років у Львові за кошти міського бюджету відреставрували 13 храмів.

  Ректор Львівської православної богословської академії протоієрей Ярослав Ощудляк розповів про те, чому потреба у реставрації даху була нагальною:   

 “ До 90-тих років,  50 років цей комплекс використовувався не за призначенням. Тут знаходилися шкірно-венеричний диспансер і кафедра медичного університету. Коли у 90-тих роках ми сюди прийшли,то приміщення фактично перебувало у руйнації. Сам храм і будівлі. З часом почали ремонтувати, своїми силами, але зрозуміли що це непосильно. Наразі найбільша проблема є з дахом. Оскільки, це пам’ятка архітектури, визначна споруда,вона потребувала негайного порятунку, ми звернулися до управління історичного середовища, до міського голови, пана Андрія Садового і дуже вдячні за допомогу. Вже були відремонтовані  храм, шпиль над храмом. І зараз працюють саме над тим, щоб привести до порядку дах монастирських приміщень”.

Роботи на вулиці Лисенка триватимуть упродовж 2019-2020 років. Заплановано виконати заміну та протезування аварійних ділянок дахових конструкцій; заміну та влаштування системи водовідведення, ремонтно-реставраційні роботи покрівлі даху.  Про це повідомила начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко.

“Програмою “Львів -2020” передбачена реставрація храмів міста Львова.  Цьогоріч маємо низку об’єктів у роботі. Ведуться ремонтно-реставраційні роботи фасаду  колишнього костелу св. Казимира, ремонтні роботи у храмі св. Євхаристії (Домініканський собор), завершуються ремонти у храмі св. Трійці, триває ремонт фасаду у Свято-Покровському кафедральному соборі. Торік завершили  роботи у храмі св. Миколая, св. Параскевії. Тут на вулиці Лисенка розпочинаємо роботи по покрівлі даху. У цьому храмі ми завершили заміну даху, відновили підпірну стінку. Додам, що зараз активно ведеться робота по освітленню сакральних споруд міста. Вже підсвітили біля 6-7 обєктів, у роботі  десь ще є 4 об’єкти. Передбачили на це кошти у бюджеті”, – наголосив директор департаменту “Адміністрація міського голови” Євген Бойко. 

Довідка: Храм святителя Іоана Золотоустого ПЦУ – колишній костел Серця Ісусового у комплексі жіночого францисканського монастиря – мурована будівля із цегли двох кольорів (червоної і жовтої) в неороманському стилі з елементами неоготики і вдало поєднаними стильовими ознаками й архітектурними формами багатьох напрямків та історичних епох. 

Костел і монастир були збудовані упродовж 1877-1888. К. Ґреґором за проектом відомого львівського архітектора Юліана Захаревича. Для храму скульптор Леонард Макроні  виготовив алебастровий вівтар, були встановлені привезені з Мюнхена вітражі, рописано стіни. Поряд з центральним вівтарем було встановлено два бічні, прибудовано дві бічні каплиці. У 1989 році відбулося урочисте освячення храму. Очолив урочистості Апостольський Нунцій з Відня Архиєпископ Алоїз Галімберті.  Йому співслужили львівські Архиєпископи, які представляли три обряди: латинський – Северин (Моравський), візантійський – Сільвестр (Сембратович) і вірменський Ісаак (Ісакович).

    Після закінчення Другої світової війни костел і приміщення монастиря були передані Міністерству охорони здоров’я – тут розмістили 7-ме відділення 1-ї  інфекційної клінічної лікарні. Впродовж кількадесятилітнього використання приміщення не за призначенням, храм зазнав суттєвих руйнувань. 

 Лише у 1991 році костел і ліве крило монастиря були передані УПЦ КП, нині ПЦУ. Наступного року відбулося освячення храму на честь св. Іоана Золотоустого, а в приміщенні  монастиря розмістили навчальний корпус Львівської православної духовної академії.Тепер ці приміщення розділяють Львівська православна богословська академія та Свято-Іоано-Золотоустівський монастир ПЦУ.

Фото Олександра Мазуренка.