У Львові стартував 15-ий Екуменічний  соціальний тиждень 

Упродовж п’яти днів з 3 по 7 жовтня представники влади, ЗМІ, соціальних організацій, Церков, освіти осмислюватимуть сенси та цінності, якими зараз живе Україна і світ. Організаторами проєкту є Інститут екуменічних студій Українського католицького університету.

Цьогоріч тема Форуму – Мандрівна ідентичність: осмислення сенсів та цінностей. Учасники дискусій говоритимуть про виклики та уроки війни в Україні, формування національної ідентичності  та налагодження міжрелігійного та міжконфесійного діалогу.

Відкриття цьогорічного Форуму розпочав Митрополит Філадельфійський УГКЦ, Президент УКУ владика Борис (Гудзяк). 

«Сьогодні екуменічне питання є одне з тих, яке змінюється через війну. Бачимо зміни в економіці, енергетичній політиці, в аграрній політиці, в дипломатії, і кожен це відчуває на собі. Серед цього є найважливіший фактор – духовний. Ми живемо в столітті, яке змогло майже все деконструювати: немає істини, немає об’єктивної правди, немає науки. Попри те, що більша частина людства живе в країнах, які не наклали санкції проти росії, вони все рівно мають симпатію до України. У центрі цього є людська епопея та духовний подвиг, який відбувається під великим Божим благословенням. У час деконструкції, фейкових нових та постправди українці розрізняють правду від брехні, добро від зла, часто це вартує їхнього життя.  Нехай цей тиждень буде екуменізмом справедливости, критичних поглядів, екуменізмом відритого серця, але гострого розуму, де пізнається істина»,  – говорить владика Борис. 

До привітання долучився також міський голова Львова Андрій Садовий. Його пріоритети на сьогодні – дбати про мешканців Львова, про внутрішньо переміщених осіб та постійно підтримувати українських захисників.

«Так виглядає сьогодні моє служіння. Тепер я по-іншому розумію це слово. Незалежно від релігії та конфесії – ми всі об’єднані служінням заради людини. Якщо якісно виконувати щодня своє служіння, це наблизить мить перемоги. Хочу, щоб ці дискусії мали намацальний результат, щоб ділилися практичними порадами для подальшого служіння», – говорить Андрій Садовий. 

Опісля привітань з відкриттям Екуменічного соціального тижня під час Форуму на міжнародній панелі виступив професор Мирослав Маринович, віцеректор Українського католицького університету. Він наголосив, що сьогодні війна, нав’язана росією, стала цементом нашої ідентичності, яка залишається мінливою. Сьогодні путін воєнними злочинами буквально випалює меншовартісну ідентичність, але, припускає пан Мирослав,  повноцінно цього не відбудеться.

«Ознаки нашої мандрівної ідентичності – мінливі та динамічні. Формула Київської синтези ідентичності полягає у пошані до розмаїття. Наша мета – не безконфліктне суспільство, а грамотний контроль конфлікту», – додає професор. 

Він наголосив на  тому, що українцям властивий внутрішній резонанс,  що і  доводить досвід Майданів. Українське суспільство важко консолідувати, але як тільки з’являється спільна мета – люди знаходять  один вектор дії. «Наш блискавичний внутрішній резонанс – вміння грамотно управляти своїми відмінностями, але для цього нам потрібна віра у перемогу добра».

«Сьогодні очевидно, що росія приречена. Проте роль України в майбутній трансформації України ще до кінця не осмислена ні світом, ні нами самими. Ми повинні допомогти світові встояти перед Голіафом та побороти страх перед ним, перед неконтрольованим розпадом росії. Ми не повинні будувати мури, як незмінна «російська залізна завіса». Наша інклюзивна ідентичність, концепція безпеки, спосіб досягнути динамічного синтезу цивілізацій – узгодження взаємно суперечливих ознак, повага до цінностей. Вперше в нашій історії наша мозаїчна мандрівна ідентичність – спосіб об’єднати світ,», – такими були слова пана Мирослава. 

Нагадаємо, що панельні дискусії тривають до 7 жовтня і доступні онлайн на платформі в Ютуб. Більше про саму програму можна дізнатись на сайті  Екуменічного соціального тижня. 

Підготувала Наталя Стареправо 

Фото зі сторінки Екуменічного соціального тижня