У Львові завершується реставрація унікального 130-річного вітража із храму св. Іоана Золотоустого – пам’ятки архітектури місцевого значення, повідомляє Львівська міська рада.
Це округлий вітраж, який зображує Непорочне Зачаття. Над його відновленням працює майстриня Марія Шумська-Барвінок. А кошти на реставрацію надав фонд ALIPH, у співпраці з яким також відновлять вітражі із житлового будинку на вул. Кн. Романа, 34. Їх уже перевезли до реставраційної майстерні.
Як розповіла начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко, відреставрований вітраж планують повернути на фасад церкви та закрити спеціальним захисним склом.
Ще на початку березня група реставраторів під керівництвом Руслани Герман провели заходи щодо убезпечення найцінніших елементів пам’ятки від можливих пошкоджень внаслідок воєнних дій. Великі вітражі у вівтарній частині закрили спеціальними захисними конструкціями. А от круглий вітраж над входом довелося демонтувати, оскільки його стан не дозволяв здійснити захист на місці.
«Вітраж розсипався під руками, мав багато різних дефектів, сколів. Спайка між елементами була знищена. Відтак, просто захистити його щитом, аналогічно до того, як це зробили в інших храмах, неможливо. А найменша ударна хвиля чи буревій його б зруйнували», – розповіла реставраторка Марія Шумська-Барвінок.
Храм святого Іоана Золотоустого (колишній костел Найсвятішого Серця Ісусового і монастир францисканок) розташований на вул. М. Лисенка. Автор проєкту — архітектор Юліан Захарієвич. В інтер’єрах збереглись усі три вітражі, виготовлені у Мюнхені фірмою Ф. Маєра у 1887-1889 рр. Центральний зображує Найсвятіше Серце Ісуса, бокові вітражі присвячені св. Меланії і Архангелові Михаїлу. Вітраж у круглому вікні на фасаді церкви зображує Непорочне Зачаття.
За останні 10 років у пам’ятці відновили шпиль, дерев’яні двері, відреставрували дахи.