Сьогодні, 22 травня 2019 року, у Львівському музеї історії релігії відбувся духовно-мистецький захід з нагоди 100-ліття Божественної Літургії українською мовою. Серед почесних гостей події були Митрополит Львівський ПЦУ Макарій (Малетич) та Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій (Рудюк).
Як і 100 років тому зараз стоїть питання української мови, – наголосив Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій (Рудюк):
“Мовна сакралізація Богослужіння є 100% запорукою повної українізації всієї України. І століття тому, українізація за уряду Павла Скоропадського розпочалася і продовжувалася у 20-тих роках ХХ століття у так званій Радянській Україні. Але це Богослужіння, яке відбулося саме 22 травня у Свято-Миколаївському Соборі у Києві – у свою чергу означало початок українізації Церкви. Бо до того, це питання піднімалося, але ніхто не знав як його втілювати”
Першу Літургію українською у 1919 році очолив протоієрей, а згодом Перший Митрополит УАПЦ – Найпочесніший отець Василь Липківський. Про цю знакову постать розповів у коментарі “Духовній величі Львова” Митрополит Львівський ПЦУ Макарій (Малетич):
“Митрополит Василь Липківський був відкритим сміливцем. Він усвідомлював, що він робив, що починав. Усвідомлював, як може завершитися його життя, але свідомо йшов на крок служіння Літургії українською. Це була людина високодуховна і високопатріотична”
До 100-річчя від цієї особливої події, організувати у Львівському музеї історії релігії духовно-мистецький захід вирішив священик ПЦУ Василь Курило, настоятель храму святої рівноаптостольної княгині Ольги у храмі Стадня (Золочівського району) який у свій час захищав дисертацію за спадщиною Липківського:
” Це Богослужіння проходило у супроводі хору під диригуванням славетного українського композитора Миколи Леонтовича за велелюдної участі інтелігенції, міщанства, селянства і вірян Києва та його околиць. У цей момент українську мову було вперше піднесено до звучання її у Церкві. І у цей день, 22 травня, відбулася перша Літургія українською. Хоча вона повністю не була україномовною. але вже читалися українською мовою Євангеліє, Апостол, перед тим лунали Псалми українською. І всі очевидці казали, що вони виходили з храму і плакали і казали: “Нарешті ми люди” – розповів о. Василь Курило.
Додамо, що під час духовно-мистецького вечора також лунали духовні твори у виконанні хорів “Ставрос”, хору церкви Покрови Пресвятої Богородиці (вул. Щирецька), чоловічого октету “Орфей”.