У Навечір’я Богоявлення – друга Свята вечеря. 5 традицій святкування

У переддень Водохреща, 18 січня, християни східного обряду святкують «Голодну кутю», або другий Святий вечір. Увесь цей день віруючі не споживають їжу – постять, й тільки після того як зійде вечірня зоря, сідають вечеряти. Пропонуємо цікаві факти з традицій святкування українцями Навечір’я Богоявлення.

кутя1

  1. Надвечір’я Богоявлення, або «Голодна кутя», як називають її в народі, також вважають ще Щедрим вечором (аби не плутати із першим Святим вечором). Відмінність із Щедрим вечором перед Старим Новим роком така, що у Надвечір’я Богоявлення до осель ходять щедрувати дівчата, тоді як з 13 на 14 січня щедрівниками здебільшого є хлопці. Раніше на Старий Новий рік жінкам та дівчатам взагалі не рекомендували ходити в гості, чи принаймні відвідувати чужу домівку раніше, ніж до неї зайшов чоловік, бо вважали що тоді рік буде несприятливим.
  2. У переддень Водохреща віруючі дотримуються суворого посту – нічого не їдять. Тільки після того, як зійде вечірня зоря, можна сідати вечеряти. В цей день не обов’язково дотримуватись дванадцяти страв, проте головною умовою є те, що на стіл подають тільки пісні страви: смажена риба, гречані млинці, вареники з капустою, узвар та кутя (у різних областях України страви відрізняються).
  3. Цього дня прийнято святити в церкві воду. Цікаво, що посуд в якому її освячують прикрашають квітами, щоб Бог оберігав від різноманітних негараздів. Із набраною у переддень Водохреща водою господар обходив свою оселю і, промовляючи молитву, окроплював святою водою усі кімнати й закутки. Існує ще звичай малювати на дверях та вікнах хрестики, які були захистом для домівки, оберігали від нещасть. У давнину такі хрестики робили із соломи, згодом вирізали з паперу. Пізніше їх почали малювати крейдою.
  4. У надвечір’я Богоявлення в деяких регіонах України існувала традиція «виганяти кутю», адже з Йорданом свята закінчувались, тож необхідно було голосно попрощатися із основними атрибутами святкувань. Дітлахи голосно били ложками об металевий посуд, створюючи галас на подвір’ї, господар же виносив з хати сіно, яке лежало на долівці і розділяв його між худобою.
  5. Розпочинаючи з Водохреща і до свята Стрітення Господнього, що припадає на 15 лютого, священики відвідують домівки парафіян і з молитвою благословення окроплюють оселі святою водою. Така традиція найбільше поширена на Західній Україні.

За матеріалами: tvoemisto.tv