У Німеччині не дозволили обійти заборону на торгівлю в неділю

Німецьке суспільство здається нам набагато ліберальнішим за польське (та українське, ред.), але повага до недільного відпочинку є очевидною для наших західних сусідів. Нещодавно у цьому переконалися підприємці, які намагалися обійти недільну заборону торгівлі.

Німецькі власники магазинів думали, що вони можуть обійти державну заборону на роботу в неділю, запровадивши автоматизовані магазини без персоналу. Однак владі однієї з федеральних земель – Гессена – це не сподобалося, і магазини там досі закриті.

Юридично в цій землі працювати в неділю можна лише в закладах першої необхідності, наприклад, на автозаправках. Мережа супермаркетів Tegut придумала, як обійти цю заборону: відкрила автоматизований магазин без персоналу. Таким чином це не порушувало напряму законодавство про захист працівників.

Однак рішенням адміністративного суду Гессену супермаркет закрили, оскільки суд визнав у його діях порушення принципу обов’язкового недільного відпочинку. Своїм рішенням адміністративний суд підтвердив, що захист неділі також стосується «збереження важливих культурних цінностей», пише Tagesschau. Тому мова йде про щось більше, ніж просто про добробут персоналу магазину: це про визнання наявної соціальної культури, частиною якої є святкування неділі як вихідного дня від роботи та покупок.

Це рішення показує правильну, широку перспективу, якої законодавці повинні дотримуватися: це не лише благо окремих людей (важливе саме по собі), але й просування соціальної культури, в якій заробляння грошей і споживацтво не є основними цінностями. Необхідно створити простір, у якому є місце і час для культивування нематеріальних цінностей, таких як сімейні стосунки чи духовне самопізнання.

Німеччина – далеко не єдина європейська країна, де недільний відпочинок є обов’язковим. У багатьох країнах існують різні варіанти т. зв. «небесного закону». У кількох із них є організації, які пропагують недільний відпочинок. Існує також Європейський недільний альянс, який об’єднує ці сили для просування вільної від роботи неділі.

Також читайте: Припини працювати у неділю – і все владнається. Духовні поради Паїсія Святогорця

В Австрії положення Закону про робочий час (Arbeitszeitgesetz) допускає кілька винятків із заборони на роботу в неділю. Наразі компанія може вимагати від працівника працювати максимум чотири вихідні або святкові дні на рік, згідно з Freier Sonntag Allianz (вільна неділя). Раніше правила були суворішими і працівники мали право на кожну вихідну неділю. Правила відрізняються залежно від регіону Австрії.

Недільні торговельні обмеження існують не лише в німецькомовних країнах. Наприклад, у Хорватії магазини можуть працювати 16 неділь на рік. Співробітники повинні проводити решту неділь зі своїми сім’ями, постановив хорватський уряд минулого року. Прем’єр-міністр Андрей Пленкович пояснив, що неділя має бути «Його днем», тобто Днем Господнім. Це не сподобалося ліберальним критикам нового закону, які намагалися звинуватити його в порушенні світського характеру держави, але прем’єр-міністр залишився непохитним.

Однак випадок із Португалією викликає подив. Більшість магазинів там працюють у неділю. Положення дає право кожному працівнику виділити один день тижня як вихідний, але це не обов’язково має бути неділя. На практиці, на жаль, графік роботи часто не дозволяє працівникам обрати неділю як вихідний день протягом тижня. Влада ігнорує думку більшості громадян, які вважають неділю днем ​​відпочинку. Торік одна з католицьких організацій агітувала за вільну від роботи неділю.

У Польщі чинні правила дозволяють магазинам працювати сім неділь на рік, але під час виборчої кампанії прозвучали вимоги змінити цей стан речей і лібералізувати правила, аж до повного скасування недільної заборони на торгівлю. Варто задуматися, чи насправді політики, які висувають такі пропозиції, мають на увазі благо суспільства та громадян, чи лише інтереси компаній, єдиним критерієм яких є прибуток.

Джерело

Напис на основній ілюстрації німецькою: “Моя неділя для мене свята”

Також читайте: Верховний суд США захистив права віруючих на державній службі

Додатково про святу неділю

Існують європейські цінності, які в Україні воліють не помічати. Хоча вони повністю відповідають українській традиції та культурі — мова йде про відпочинок в неділю. Згідно з християнською традицією, яка має своє коріння ще в старозавітній церкві, особливе ставлення до сьомого дня тижня встановлено однією з Десяти Заповідей, і навіть випереджує такі Божі заборони як «не убий», «не вкради» та «не чини перелюбу». Цього дня людина повинна відпочивати, відвідувати богослужіння та приділити час спілкуванню з Богом та ближніми. Торгівля, спортивні змагання, важка робота, в якій нема крайньої потреби тощо – заборонені. Якщо людина порушила цю заповідь, вона вчинила тяжкий гріх.

Щобільше, вшанування недільного дня є першою з п’яти Церковних заповідей, згідно з якою християнин повинен «брати участь у Святій Службі Божій у неділю та приписані свята і стримуватись від тяжких робіт». В Старому Завіті Бог важко карав Свій народ за порушення «дня суботнього», про що неодноразово застерігали пророки. Якщо ж цей день порушувала окрема людина, її каменували, що для Нового Завіту стало прообразом духовної смерті та розриву з Церквою християнами, які зневажають неділю, займаючись цього дня недоречним активізмом, або працюючи, нерідко ігноруючи спільне поклоніння Богові в храмі.

Варто зазначити, що в час Нового Завіту «день суботній», тобто «день спокою», органічно перейшов на неділю — день, в який воскрес Господь Ісус Христос. Суботу як сьомий день відзначають лише юдеї та незначні християнські групи поза традиційною Церквою, які є духовними спадкоємцями «юдействующих», що свого часу особливо дошкуляли апостолові Павлу.

Також варто зауважити, що коли до влади прийшли богоборці-більшовики, то на певний час вони взагалі скасували семиденний тиждень, перетворивши його на «рабочую пятіднєвку», їхньою ціллю було зруйнувати святість сьомого недільного дня. Однак, вони не змогли перемогти встановлений Богом при творінні семиденний цикл. Тож кожній державній чи місцевій владі, працедавцям і робітникам варто не забувати слова Гамалиїла, записані в Біблії: «Щоб ви часом не стали противниками Бога» (Діяння 5, 42).

Також читайте: Пречиста Діва Марія жала сіно, щоб маленька дівчинка відпочила

о. Іван (Дяків) MS: «Послання Матері Божої з Ля Салет актуальне сьогодні для нас»