У цей день, 150 років тому, помер автор музики до Державного Гімну України о. Михайло Вербицький

7 грудня 1870 року обірвався життєвий шлях відомого композитора, автора музики до Державного Гімну України, священника УГКЦ, о. Михайла Вербицького.   

Здебільшого кожен з нас знає Михайла Вербицького як автора музики державного Гімну України. Викладачка Львівського музичного коледжу імені Станілава Людкевича Роксоляна Гавалюк на прохання сайту GalNet  розповіла декілька цікавих фактів  про життя та творчість видатного композитора.

На столі часто було лише яблуко.

Священичий шлях о. Михайла Вербицького не був простим, парафії на яких він служив не були багатими. Місце його останнього служіння було село Млини, сучасна Польща, дуже бідне поселення. Зі спогадів відомо, що нерідко на його столі не було нічого, окрім яблука. Він вів дуже скромне та сподвижницьке життя. Проте, сучасники згадують його як життєрадісну та дуже емоційну людину. Останні дні свого життя геніальний композитор провів у бідності. Помер Михайло Вербицький 7 грудня 1870 року.

Декілька разів виключали із семінарії.

Насамперед, варто відзначити, що Михайла  Вербицького виховували у священичій родині. Навчався він у Перемишлі під опікою єпископа Івана Снігурського, який на той час був покровителем фахової музичної підготовки на Галичині. Згодом він вступив до Львівської духовної семінарії, звідки його декілька разів виключали. Однак, йому вдалося здобути потужну музичну освіту та фахову підготовку.

Його шлях до здобуття церковного сану був непростим.

Основоположник гітарної літератури

Коли Михайло Вербицький навчався у духовній семінарії, під час репетиції оркестру він з іншими семінаристами бешкетував, стрибав і зламав ногу. Так сталося, що товариш, також семінарист, який грав на гітарі, навідуючи хворого Михайла, навчив його гри. Так, Михайло Вербицький опанував гітару. Власне,саме гітарі ми завдячуємо появі гімну, адже твір був написаний як солоспів у супроводі гітари.

Михайло Вербицький є основоположником гітарної літератури, тобто музичних творів для гітари. У рукописах Наукової бібліотеки України зберігся зошит гітарних композицій під назвою “Guitarre № 16”, який містить інструментальні твори та твори для голосу у супроводі гітари.

Заплутана історія створення Гімну

Історія, яка стосується створення Гімну України є дуже цікавою. Михайло Вербицький мріяв написати твір на слова Шевченка, а сталось так, що у часописі “Зоря” вірші Шевченка були опубліковані на одній сторінці із віршем Павла Чубинського, який був без авторства. Сталося так, що Михайло Вербицький, думаючи, що кладе на музику твір Шевченка, осмислив вірш Чубинського.

Хоч писав церковну музику, йому не була чужою світська тематика.

Михайло Вербицький є автором величезної кількості духовних творів і кількох цілісних Літургій, які, або фрагментарно, або частинами є у вжитку галицьких парафій. Окрім того, він є автором величезної кількості музики для театру. Адже співпрацював з Перемишльською театральною трупою і з театром “Руська бесіда”, на чиї замовлення писав драматичні вистави з музичними фрагментами. Також він створив 10 симфоній, про які зараз мало хто згадує.

Хоч Михайло Вербицький писав цекрвону музику, йому не були чужими світські теми. “Руська бесіда” для якої він писав у своїх театральних виставах, порушувала і комічні, і побутові сторінки життя. Тобто це була людина, яка перебувала у вирі всіх найважливіших подій української громади. Михайло Вербицький був священником, який писав народно-побутові оперети, водевілі та мелодрами і водночас створював красиві чоловічі квартети.

Підготувала Ольга Головчин

Джерело: https://galnet.fm/

Фото Діло