Унікальна казальниця-човен Покровської церкви Львова, як символ алегорії людського життя

Казальниця, як місце для проголошування проповідей зазвичай не має якоїсь особливої форми. Проте творці пам`ятки з львівського собору Покрови Пре­святої Богородиці Української Православної Церкви Київського Патріархату, колишній костел св. Миколая, що належав ордену Тринітаріїв (вул. Грушевського,2) відійшли від загальноприйнятих взірців і виконали казальницю у вигляді човна.

Своєрідними попередниками казальниць у вигляді човнів і кораблів можна вважати об`єкти, споруджені в Римі у 1620-х рр. Спочатку Джан-Лоренцо Берніні на площі Іспанії спорудив фонтан Баркачча, зобразивши його у вигляді човна з гербом папи Урбана VIII на носовій частині.

Тоді ж майстер Бартолі запропонував проект вівтаря над могилою апостола Петра для базиліки св. Петра у Ватикані. На проекті вівтар мав вигляд корабля з ві­трилами, під якими розміщувалося Розп`яття. Пиш­но декорована огорожа імітувала борт, були ніс і корма корабля. У наступному ХVIII ст. ці концепції поширились по всій Європі у вигляді казальниць, яким надавали вигляду човна або кора­бля. Їх можна побачити у багатьох храмах Німеччини, Австрії, Угор­щини, Словаччини, але найбіль­шої популярності вони набули на землях, що входили до складу Речі Посполитої.

Вважається, що концепція побудови таких казальниць зароди­лась і була розвинута у монастир­ському середовищі і саме в ньому найчастіше реалізовувалася. Най­більше казальниць у третій чверті ХVIII ст. було створено у Північній Австрії, Баварії, Сілезії і Центральній Польщі. В Австрії і Баварії виступає тип у ви­гляді рибальського човна, на яко­му розгортається фігурна сцена, в якій Ісус закликає майбутніх апос­толів ще раз закинути невід. У Центральній Польщі більшою по­пулярністю користувалися казальниці у вигляді доволі детально відтво­рених кораблів.

Як корабель, так і рибаль­ський човен символізують собою Вселенську Церкву, а також мо­жуть бути алегорією людського життя, втіленою у човні, який, до­лаючи різноманітні життєві пере­шкоди, пливе в пошуках безпечної гавані.

Казальниця собору Покрови Пре­святої Богородиці є унікальна для українських земель як своєю конструкцією у вигляді човна, так і технікою виконання, якою є стюкова ліпнина. Власне, весь ін­тер`єр цього храму є прикладом використання стюко­вої ліпнини у масштабах, які ні до, ні після цього у сакральній архітектурі Львова не зустрічаються.

Читайте також: Особливе місце для виголошення проповіді, або у пошуках оригінальних казальниць у храмах Львова

З човна, який слугує кафедрою казальниці, звисає невід, що з бурхливої водної стихії, вирішеної у вигляді вигадливих комбінацій рокайлевих завитків, витягують апостоли Петро, Павло і Матвій. Запліч­ник декорований двома картушами у вигляді перевернутих мушель, оточених рокайлями, на чистому полі яких колись розміщувались герби фун­даторів храму. Заплічник плавно переходить у вели­ку мушлю, що утворює балдахін, на якому в оточенні путті (ангелів) стоїть Христос.

Казальниця бездоганно вписується в художньо-просторову структуру храму, є одним з його найпомітніших елементів.

Згідно з архівними да­ними, наведеними Т. Маньковським, роботи над стюковим декором інтер`єру костелу св. Миколая було розпочато у 1746 р. Зважаючи на великий обсяг робіт і складність їх виконання, можна припустити, що казальницю було виконано у 1750–1760-х рр., що дозволяє приписати її авторство Себастьянові Фесінгеру, хоча існують також думки про більш пізнє датування пам`ятки і відповідно авторство Івана Оброцького чи Франциска Оленського.

Використані матеріали:

1.Бобровський О. Пізньобарокові та рококові амвони Східної Галичини . 2.Мистецтвознавство і дослідження / О. Бобровський // Бюлетень Львівського філіалу Національного науково-дослідного реставраційного центру України. – Львів, 2007. – № 1 (9). – С. 50–57.

Оксана Гірчак
Фото: Іван Мазуренко