Від йоги до християнської медитації. Як не заплутатись у духовних практиках?

Йога і християнські практикиМи прийшли у цей світ, щоб шукати. Люди – це не лише фізичні тіла, а й душі, що прагнуть гармонії, умиротворення, очищення. Саме тому нам так хочеться відчувати особливий контакт з Вищою силою. Сьогодні уявляти Бога сивим дідусем на хмарині вже не актуально. Мені подобається, коли кажуть, що Бог – це Любов. Ні, не та любов, що у фільмі «Титанік». Любов – це більше, ніж романтичні почуття між чоловіком і жінкою, це сила, яка керує світом, без якої цього світу не існувало б.

Швидше за все, людський мозок не може осягнути все та знайти відповіді на усі питання. Час від часу людина може почувати себе розгубленою. Розгубленість змушує нас шукати зв’язок з Богом. Не дарма святий Августин каже: «Якщо Бог на першому місці, все буде на своєму місці».

kursy-jogi-dlya-KievlyanУ сучасному світі нам доступний великий вибір духовних практик. Часто можна натрапити на рекламу курсів йоги. Заняття йогою стали дуже популярними останніми роками серед європейців. Українців також не оминула ця мода. Моє зацікавлення йогою розпочалось з того, що на одному з форумів я прочитала, що ці заняття позитивно впливають на м’язи спини і загалом оздоровлюють організм. Тому я швидко знайшла курси йоги для початківців. Спочатку було цікаво і позитивний вплив на здоров’я був відчутний. Наш інструктор показував основні асани, тільки теоретично пояснював принципи медитації. Відкриттям для мене стало те, що легкі наркотики – це цілком нормальна для йогів річ. Тоді я зрозуміла, що пора накивати п’ятами з цих курсів.

Ми можемо стверджувати, що йога для нас – це лише комплекс фізичних вправ, що оздоровлює тіло, але в якийсь момент починаємо цікавитись й іншими складовими цієї практики. Сумніваюсь, що добрим досвідом для християнина є легкі наркотики.

Натомість, думаю, відкриттям для багатьох стане те, що у християнстві теж є медитація. Хіба не альтернатива?

Познайомити львів’ян з основами ігнатіанської (творчої) молитви вирішив о. Михайло Станчишин у каплиці святого Росена під час семінару Домініканської школи віри. Чи звично для християнина сприймати молитву як творчість? Що таке ігнатіанська молитва? Як до неї готуватись? Відповіді на ці та інші питання можна було почути на семінарі «Християнська медитація: про ігнатіанську (творчу) молитву».

12633743_473959819477597_4488070162209432135_o

Отець Михайло стверджує, що ігнатіанська молитва вимагає поступливості, зусиль та часу. До неї потрібно готуватись. Людина повинна використовувати свою творчу уяву. Молитва триває два дні. Починати варто ввечері перед першим днем. «Святе письмо, дві ручки та щедре серце – все, що потрібно для ігнатіанської молитви», – каже о. Михайло. 12696958_473961126144133_4259224031302989985_oТаку творчу молитву дійсно можна вважати християнською медитацією, адже людина отримує те, що шукає – особливий зв’язок з Богом, який вона має змогу налаштувати сама.

Між медитацією у йозі та християнською медитацією є суттєва відмінність. Ігнатіанська молитва спрямована на побудову міцного зв’язку з Богом, який допомагає людині у житті. Медитація йогів спрямована на вивчення свого тіла, на заглиблення у себе. Саме зосередженість на собі і своїх потребах, переживаннях, є, на мою думку, небезпекою, яку несе йога для християнина.

Багато хто каже, що йога безпечна, якщо виконувати лише вправи і не вдаватись до медитації. В будь-якому випадку вибір за вами. Ви завжди можете знайти пораду у свого духівника, який розповість про всі ризики і позитивні моменти того чи іншого заняття.

Адже все нам дозволено, та не все нам корисне.

Ольга Фабін