Віртуальні храми: що можна відвідати, не виходячи з кімнати?

Під час карантину храми були вимушені частково зачинити свої двері для прихожан, проте доступними залишалися вони не лише через онлайн-трансляції богослужінь, а також через віртуальні екскурсії. Відвідати храми в інших містах чи навіть інших країнах можна не виходячи із дому.

Собор святої Софії  (Софійський собор, Київ)

Віртуальний тур дає можливість дізнатися про собор більше: можна наводити курсором на елементи всередині храму і прочитати про них. Це – найповніший у світі ансамбль оригінальних мозаїк і фресок ХІ ст. Зблизька можна роздивитися фрески, наприклад, «Святий Пантелеймон» та «Увірування Хоми». Ці фрески були виконані ще в час будівництва собору, а сам собор є об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО.

Церква Святих Кирила та Афанасія Александрійських (Кирилівська церква, Київ)

Церква має довгу історію. Дата будівництва невідома, проте перша згадка датується 1171 роком. У радянський період церква була музеєм, саме тому вдалося зберегти її і навіть деякі фрески ХІІ століття. Зараз вона належить до національного заповідника «Софія Київська». Тур дозволяє краще роздивитися живопис ХІХ століття на стінах храму. У розписі брали участь Михайло Врубель, Самійло Гайдук, Іван Їжакевич, Іван Селезньов та інші.

Церква Святого Духа (Рогатин, Івано-Франківська область)

2011 року разом зі створенням історичного веб-проекта «Україна Incognita» «День» започаткував «віртуальний музейний фонд» України.  Зараз «Музеї онлайн» включають у себе 22 віртуальні екскурсії культурними пам’ятками. Є в списку пам’яток і церква в Рогатині – один із найдавніших дерев’яних храмів Галичини. Аудіосупровід не тільки розповідає про цінність та особливість храму, але й зберігає атмосферу спокою та церковного затишку.

Дерев’яні церкви Карпатського регіону (Закарпатська, Львівська та Івано-Франківська області)

Ви можете відвідати повноцінну віртуальну екскурсію аж 8 церквами Карпатського регіону, оцифрованих «Google Україна» у партнерстві з Міністерством культури України. Тут знайдете:

  1. Церква Вознесіння Господнього, Ясіня, Рахівський район, Закарпатська область;
  2. Церква Зішестя Святого Духа, Потелич, Жовківський район, Львівська область;
  3. Церква Зішестя Святого Духа, Рогатин, Івано-Франківська область;
  4. Церква Пресвятої Трійці, Жовква, Львівська область;
  5. Церква Різдва Пресвятої Богородиці, Нижній Вербіж, Коломийський район, Івано-Франківська область;
  6. Церква Святого Архангела Михаїла, Ужок, Великоберезнянський район, Закарпатська область;
  7. Церква Святого Юра, Дрогобич, Львівська область;
  8. Церква Собору Пресвятої Богородиці (Святого Дмитра), Матків, Турківський район, Львівська область.

«Оцифрування дерев’яних церков карпатського регіону, що занесені до світової спадщини ЮНЕСКО, вперше забезпечило онлайн доступність до цих неповторних пам’яток для усіх інтернет-користувачів в Україні і світі», – каже Олег Якимчук, директор з питань взаємодії з органами державної влади Google Україна.

Проєкт дозволяє побачити церкви ззовні та всередині, помилуватися гірськими пейзажами навколо. Кожна екскурсія супроводжується аудіогідом: користувачам розповідають історію церков та цікаві факти.

Поїдемо ще далі?

Собор Преображення Господнього (Ярослав, Польща)

Найвідомішою пам’яткою греко-католицького собору Преображення Господнього у Ярославі є українська стародавня ікона «Двері Милосердя». Її вважають чудотворною. Папа Іван Павло ІІ короновав ікону 1996 року. Цей захід був одним із найбільших, організованих Українською греко-католицькою церквою у Польщі. Віртуальний тур, створений 3 роки тому, дозволяє роздивитися ікону та інші деталі церкви зблизька.

Собор Святого Петра (Ватикан, Італія)

Віртуальна екскурсія дозволяє відвідати різні частини храму, побачити площу перед собором уночі та навіть почути шум фонтану на цій площі. Увесь тур супроводжується співом хору, що додає особливого відчуття присутності.

Окрім цього, віртуальні екскурсії доступні і у Ватиканських музеях. Музеї на четвертому місці серед найбільш відвідуваних музеїв світу, проте на час карантину побувати там у реальному житті було неможливо. Для віртуальної подорожі доступні декілька галерей, музеїв та капел. Тут можна відвідати, наприклад, капелу Нікколіна чи Сікстинську капелу, де ви маєте можливість зближувати і розглядати розписи у великій якості.

Звичайно, віртуальне не замінить реального, проте в такий складний період віртуальні відвідини храму мають на меті допомогти людям не віддалятися від церкви. Окрім цього, за допомогою таких ресурсів можна знайти для себе нові пам’ятки, краще спланувати свої наступні подорожі після повернення до звичного режиму.

Підготувала Тетяна Байбак