Як маленька греко-католицька парафія робить великі соціальні проєкти

Пекарня-кондитерська, молодіжний простір та соціальна пральня, а ще чимало амбітних планів на майбутнє або як маленька греко-католицька парафія змінює життя громади карпатського містечка. Парафіяльний священик о. Василь Стефанко із міста Вижниці на межі Івано-Франківської та Чернівецької областей, розповів, що саме його спонукало зайнятися соціальним підприємництвом і який це дало результат.

 

Вижниця – гірське містечко із населенням всього 4 тис. осіб і дуже малою греко-католицькою парафією святих Апостола Петра і Павла. Тут парафіяльним священиком і за сумісництвом економом Чернівецької єпархії УГКЦ є отець Василь Стефанко. Він організував при парафії пекарню-кондитерську, молодіжний простір, а також соціальну пральню. Священик каже, що має чимало планів на майбутнє, а зробити успішні соціальні проєкти йому допомогло навчання в Українській Соціальній Академії. Там він вивчив усі тонкощі соціального підприємництва. Але про все по порядку.

Як пригадує о. Василь парафіяльні соціальні проєкти розпочалися всього декілька років тому із придбання невеликої індукційної плитки на грантові кошти. Відтоді, при храмі почала діяти соціальна кухня, що у літній період забезпечувала обідами усіх потребуючих. Згодом священик спільно із парафіянами почав організовувати для вихованців місцевого інтернату майстер-класи із приготування піци.

«Колись, коли у нас ще не було пекарні, ми організовували такі майстер-класи тут у місцевій піцерії. Діти самі випікали піцу і потім разом їли. Якось під час такого заходу, я помітив, що одна дівчинка свій шматок піци не з‘їла, а загорнула у серветку. На запитання, чого вона не їсть, відповіла: я хочу взяти додому, моя мама ніколи не їла піци. Звісно, вона отримала ще більше піци і для себе, і для мами», – розповідає зворушливу історію о. Василь. Тепер, за словами священика,  коли у парафіяльній пекарні є  вже власна піч для піци – такі  майстер-класи організовуватимуть частіше.

Священник переконаний, що особливою місією церкви є ділитися із потребуючими. «Я хотів би, щоб було змагання між священиками за те, хто більше зробив для нужденних. Бо, чим більше церква робить для потребуючих, тим більше вона є потрібною», – впевнений отець.

Із власного досвіду він знає, що відкриття соціального підприємства – дуже великий плюс для парафії, адже допомагає не лише активізувати парафіян, а й залучити кошти для добрих  справ.

«Саме навчання в Українській Соціальній Академії дало поштовх до створення нашої пекарні-кондитерської. Тепер випікаючи хліб, ми віддаємо частину продукції потребуючим, а решту – реалізуємо, щоби мати кошти для подальшого розвитку», – каже о. Василь. І додає, що вже найближчим часом на парафії відкриється також соціальна пральня. І це далеко не останній проект, який спільно з парафіянами священник хоче реалізувати. Невдовзі у приміщенні поруч з пекарнею, ідкриється ще й молодіжний простір.

Священник розповідає, що раніше переважна більшість парафіян були старшого віку, а після відкриття пекарні-кондитерської, молодь на парафію «тягне, як магнітом». Молоді люди долучаються до роботи у пекарні, де мають можливість повністю зануритись у процес виробництва хліба: від просіювання муки до випікання.

«Я думаю, що варто на рівні церкви рекомендувати усім священникам, щоб вони пройшли це навчання і могли допомагати молоді і громаді організувати соціальні підприємства. Сьогодні такий час, що потрібно до церкви залучати людей у різний спосіб, не лише молитвою, а й добрими справами. Не завжди молодь приходить одразу на Літургію. Деколи все починається з якогось соціального проєкту», – ділиться досвідом священник.

В Українській Соціальній Академії переконані, що соціальне підприємництво – це чудовий інструмент для збільшення парафіяльних можливостей у соціальному служінні. І це також добрий спосіб отримати кошти, які необхідні для розбудови парафії. Вже 3 березня в Академії стартує серія вебінарів для священників та їхніх парафіян, які хочуть такі соціальні підприємства започаткувати.

«Цього разу ми проведемо дев’ять вебінарів, під час яких розкажемо, як обрати і перевірити ідею для підприємства на парафії, аби воно ефективно працювало. Також поділимось успішними прикладами таких підприємств і допоможемо священикам і мирянам у написанні бізнес-планів. Тобто, на виході у них буде готовий бізнес-проект», – розповідає член правління Академії Петро Дарморіс.

Учасників вебінару також познайомлять з усіма тонкощами реєстрації, ведення фінансів та звітності соціального підприємства. Навчання, яке є безкоштовним, триватиме всього чотири місяці. 

Зареєструватися на участь у вебінарах можна тут https://siplatform.com.ua/…/development-of-parish…

Після закінчення навчання, можна буде представити свої проєкти і три учасники, чиї проєкти будуть найкращими, отримають по 30 тис. грн для старту бізнесу.

о. Василь Стефанко каже, що саме грант від Української Соціальної Академії дозволив йому придбати обладнання для пекарні-кондитерської і зробити ремонт у приміщенні, де вже скоро відкриється молодіжний простір.

«У нас є цей позитивний досвід і я сподіваюся, що наш приклад надихне інших священників створювати соціальні підприємства у себе на парафіях. А для мене найкращим прикладом є митрополит Андрей Шептицький, який  займався соціальним служінням у церкві, відкривав школи, лічниці та спілки. Тому, не потрібно соромитися соціального підприємництва чи боятися його, а треба йти за прикладом митрополита Андрея», – каже священник.

Отець переконаний, що саме парафіяльні соціальні підприємства можуть стати найкращим місцем праці найперше для самих парафіян, які отримуватимуть чесну зарплату і будуть із задоволенням працювати. Водночас, парафії матимуть додаткове джерело доходу, бо як підкреслює директор та член правління Академії Сергій Олійник, соціальне підприємство – це бізнес, а бізнес завжди генерує доходи.

«Парафія отримає не лише нові можливості для соціального служіння, а й нові джерела доходів. І саме про це йде мова у постанові 87 сесії Синоду Єпископів Києво-Галицької митрополії УГКЦ, що рекомендує «сприяти розвитку соціального підприємництва при парафіях для залучення додаткових коштів», – підсумовує Сергій Олійник.

Більше про соціальне підприємництво можна дізнатися тут https://social-academy.com.ua/