Яким же насправді має бути наш піст?

8qxgD1spJGgЗ кожним днем все ближче до нас наближається свято Воскресіння Христового, час призначений Богом для людського спасіння. Саме в цей період кожен повинен знайти для себе відповіді на важливі питання: Чи правильно ми готуємось до Воскресіння? Що чекає нас і чого чекаємо ми, стоячи на порозі цього великого свята? Воскресіння Христове вважається найбільшим святом, саме тому церковний устав призначив перед ним піст – Чотиридесятницю. Особливий та важливий під час посту Страсний тиждень. Піст має важливе значення, адже породжує в душах віруючих очікування свята.

У церкві кожна неділя Великого посту має свою назву: перша – «Торжество Православ’я»; друга – св. Григорія Палами; третя – Хрестопоклінна; четверта – преп. Іоанна Ліствичника; п’ята – преп.. Марії Єгипетської, шоста неділя Великого посту – це свято «Вхід Господній в Єрусалим», з якого починається Страсний тиждень.

Яким же насправді має бути наш піст? Важливо зрозуміти, що тілесне стримання від деякої їжі ( м’ясної, молочної) – це лише фізична сторона посту, проте ми повинні постити також і духовно. Без старанної молитви, без покаяння, милосердя та інших християнських чеснот піст не приносить жодної користі. Святий Іоан Золотоустий говорить: «Не кажи мені скільки днів постив; не їв того чи іншого; не пив вина; ходив у лахміттях; але скажи мені: чи став ти з гнівливого тихим, з жорстокого добрим? Якщо ти наповнений злістю, то навіщо тобі виснажувати своє тіло? Якщо всередині у тебе панують заздрість і користолюбство, яка користь у тому, що ти п’єш воду, а не вино?.. Не показуй посту марного, бо один піст тілесний не сходить на небо без супроводу сестри своєї – милостині, яка є не тільки його супутниця і союзниця, але і його колісниця. Ти постишся? Доведи мені це своїми ділами. Якими, питаєш, ділами? Якщо побачиш жебрака – подай милостиню. Якщо побачиш ворога – примирись. Якщо побачиш свого друга щасливим – не заздри».

Вдосконалення людини, яке є таким важливим під час посту, приходить саме через смирення духу і тіла. Прикладом є сам Спаситель, коли протягом 40 днів і ночей, проводячи час у молитві і пості, готував себе на суспільне служіння родові людському, і під час свого служіння Він неодноразово вказував своїм послідовникам на необхідність посту. Тому цей період є має важливе значення для кожного християнина: він зміцнює здоров’я, очищає душу і тим самим спрямовує нас до Бога. Святий Афанасій Великий про значення і користь посту говорить так: «Піст зцілює хвороби, проганяє диявола, видаляє злі помисли, прояснює розум, очищає тіло, підносить людину до престолу Божого».

В цей важливий етап християнського життя церква запроваджує особливі богослужіння, які зазвичай не відправляються впродовж року. Це – «Літургія Передсвячених Дарів», «Пасії страждань Христових», «Хресна дорога». Вірні супроводжують молитви і відправи богослужінь доземними поклонами, щоб більше прихилити голову перед Господом. Обов’язковим є очищення душі від гріхів через тайну Сповіді і Покаяння, що дає нам можливість з’єднатися з Христом через Причастя Таїнств Тіла і Крові.

Тому під час посту варто пам’ятати, що прийшов момент не лише фізичного очищення, а й посиленої молитви, співчуття до людського горя, розуміння один одного. Лише поєднавши духовний і фізичний піст ми зможемо гідно зустріти свято Воскресіння Христового!

Юлія Янкевич