Церква Положення Пояса Пресвятої Богородиці належить до Львівської архиєпархії УГКЦ та знаходиться на перетині вулиць А. Головатого та Д.Яворницького у Залізничному районі міста Львова.
Цей храм досить молодий за віком, але має цікаву історію створення. Він є головною будівлею вулиці та всього мікрорайону.
Ініціатором будівництва був отець Степан Гриньків (1936-2001 pp.), парох і декан церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці.
Весною 1992 року о. Степан Гриньків, відвідуючи свого односельчанина Петра Бобака, який проживає по вулиці Городоцькій, 247, висловив думку, що мешканцям мікрорайону потрібно б мати свою церкву. Охочих допомогти було багато. Знайшли місце на майданчику і між СШ №77 і садочком. Зібралась громада з навколишніх будинків. Був складений лист до міської Ради з проханням дозволити будівництво греко- католицької церкви.
Почали зводити тимчасову капличку. На меблевій фабриці “Карпати” зробили хрест. Завезли пам’ятний камінь. Відлили табличку з написом назви храму і закріпили її до каменя. Отець Степан освятив хрест, камінь і весь майданчик.
Перший молебень був відправлений у вересні 1992 року о. Степаном Гриньківим під хрестом і пам’ятним каменем. Релігійну громаду греко-католиків зареєстрували 30 вересня 1992 року. Далі почали буквально по крихті збирати будівельні матеріали. Жінки вишили хоругви, обруси, рушники, фелони. Закінчував будову каплички отець Іван Ковалець, який зараз є парохом церкви.
13 вересня 1993 року, на празник Положення пояса Пресвятої Богородиці, о.Гриньків та о. Іван урочисто освятили капличку. Такої Богородицької церкви немає у місті Львові і області. Тут відбувалися відправи, концерти, наука катехизму для дітей.
А вже 14 серпня 1994 р. на площі по вулиці Головатого відбулося освячення місця під будову церкви. 28 вересня 1994 р. заклали перший камінь під фундамент нового храму. Проект забудови розробив архітектор Микола Обідняк.
Храм привертає увагу складним нагромадженням та колізіями простору та форм. Микола Обідняк переосмислив архетипіку історичних форм української церковної архітектури за рахунок увиразнення традиційних просторових засобів побудови нав, бань, світлового середовища храму, додаючи власне бачення та розуміння. Саме через це храм став архітектурною домінантою цієї частини Львова.
Духовну святиню розраховано на 800 одночасних відвідувачів. Окрім них ще 200 осіб зможуть розміститися на хорах та емпорах.
Враховано особливості традиційного східнохристиянського стилю в архітектурі храму, який має хрестоподібну форму. П’ятикупольна сакральна споруда (три вищі куполи розміщуватимуться за основною лінією, а два інші – на бічних каплицях тринавної церкви). Висота центрального, найвищого, купола від землі – 42 м. Передбачено в храмі пандусний під’їзд для візочків інвалідів і безпосередньо до вівтаря храму. Біля храму посаджено багато дерев, триває зведення дзвіниці.
Головною реліквією храму Положення Пояса Пресвятої Богородиці є ікона Діви Марії з частиною поясу, що була прикладена до оригіналу ікони. Цю реліквію 3 січня 2011 року передав храму владика Ігор Возняк, Архиєпископ і митрополит Львівський УГКЦ.
Парафія Положення пояса Пресвятої Богородиці на чолі з отцем Іваном і священниками:о. Михайлом Яцишиним, о. Степаном Яхимцем, о. Володимиром Війтовичем та о. Назарієм проводить активну духовну працю. Грунт для неї вельми благодатний. В районі діють аж п’ять шкіл, працює чимало дитячих садочків. Щотижня для них відправляється спеціальне Богослужіння. У школах здійснюють катехизацію дітей, вивчають духовні пісні,. При храмі формують бібліотеку духовної літератури.
Також видається часопис спільноти «Молитовна сторожа» парафії Церкви Положення Пояса Пресвятої Богородиці – «Вісник». Зараз при храмі відкрита недільна школа.
Іванна Еберле
Доповнення:
Цікаво, що частинка дублікату Пояса Пресвятої Богородиці, що прикладалась до оригіналу, подарована у місті Прато, Італія (в катедральному храмі якого зберігається оригінал поясу) в листопаді 2009 року хору “Надія” під тодішнім керівництвом Юрія Антківа під час відвідин міст Тоскани і після виконання хором Акафісту до Пресвятої Богородиці (авторства Ю.Антківа) у співслужінні владики Ігоря Возьняка, єпископа м.Прато Ґастоне Сімоні (РКЦ), о.Володимира Волошина (УГКЦ, Флоренція та Прато), о.Володимира Війтовича (УГКЦ, церква Положення Пояса Прсв.Богородиці, м.Львів).
Використані джерела:
- О. Іван Ковалець, Микола Максимишин парафіянин «Історія Храму Положення Пояса Пресвятої Богородиці»
- Ntsh.org/node/47