«Заплати іншому»: як поширити «вірус» добра?

zaplati-drugomuЦього тижня ми мали прекрасну нагоду відзначати День знань, тобто ту гіперважливу цінність, яку здобуваємо ціле життя на своїх помилках і злетах, на своєму вистражданому (або не дуже) досвіді, або надихаємося прикладами інших… Однак все ж таки невпинно продовжуємо дізнаватися щось нове, бо життя – це не тільки рух, але й розвиток. Як влучно наголосив одного разу відомий французький філософ та енциклопедист епохи Просвітництва  Дені Дідро: «Освіта надає людині гідність, та й раб починає усвідомлювати, що він не народжений для рабства». Тому, мабуть, варто поставити собі запитання і відповісти якомога чесніше: а на якій «стадії просвітництва» перебуваю я? І чим я зможу допомогти своїми знаннями не тільки собі, але й іншим?

medium_adb3983b8a0918aa7479883c5717bc32Для прикладу, головний герой фільму «Заплати іншому» Тревор МакКінні – звичайнісінький учень сьомого класу, який хоче принести в світ трохи добра. Проте Тревору не дуже щастить: він живе з матір’ю-одиначкою, яка влаштувалася на дві роботи, щоб звести хоч якось кінці з кінцями, але у вільний час розслабляється зі склянкою алкоголю в руках. Тревор прагне налагодити відносини з матір’ю, але всі його спроби закінчуються невдачею. Однак, коли в його школу приходить новий вчитель, хлопчик розуміє, в яке русло направити своє прагнення допомагати людям…

2011-05-26_173135Юджин Сімонет, що зайняв місце вчителя суспільствознавства, дає школярам цікаве творче завдання – потрібно придумати спосіб, щоб змінити світ на краще і спробувати втілити в життя свій план. Натхненний словами містера Сімонет про місце людини в навколишньому світі, Тревор розробляє проект, який сильно відрізняється від ідей однокласників: на думку хлопчика, світ стане набагато кращим, якщо кожна людина зробить щось хороше для будь-яких трьох людей, а ті, в свою чергу , здійснять нові добрі справи, і людство заразиться «вірусом» – «вірусом» добра.

22287Тож першим «об’єктом» свого досвіду Тревор вибирає безпритульного наркозалежного, якого призводить до хати, годує і дає нічліг. Його мати вкрай обурена подібним вчинком сина, і приходить до школи з’ясувати, «хто дав Тревору таке дурне завдання». Таким чином Арлін знайомиться з Юджином, який стає другим «об’єктом» Тревора – він вирішує влаштувати сімейні відносини людей, яких любить. А в якості третього «об’єкта» Тревор вибирає свого однокласника, який страждає від знущань місцевих школярів-хуліганів…

Проте ідея хлопчика руйнується на очах: наркозалежний знову опускається на дно, мама з Юджином постійно сваряться і все ніяк не можуть зійтися, а Тревор боїться заступитися за однокласника…

То чи зуміє маленький Тревор довести свою справу до кінця? І чи зможе «вірус» добра – стати великою «епідемією»?…

Кінокартина «Заплати іншому» (англ. Pay It Forward) — американський фільм-драма за однойменним романом Кетрін Райан Гайд, режисера Мімі Ледер, який з’явився на екранах 2000-го року. Головні ролі виконали: Кевін Спейсі, Гелен Гант, Гейлі Джоел Осмент, Енджі Дікінсон, Джей Мор, Джеймс Кевізел та Джон Бон Джові.

Останнім часом, мабуть, кожен з нас помічає, що звідусіль усім необхідні люди, які є фахівцями своєї справи і які живуть нею, вкладаючи у неї всього і всю себе. Можливо, тут варто пригадати слова видатного італійського вченого, дослідника, винахідника і художника, архітектора, анатоміста та інженера, одного з найвизначніших постатей італійського Відродження Леонардо да Вінчі, які тепер набули нового забарвлення: «Якщо запастися терпінням і виявити старання, то посіяне насіння знання неодмінно дадуть добрі сходи. Освіта корінь гіркий, та плід солодкий»…

Тому редакція сайту «Духовна велич Львова» бажає вам, шановні читачі, не боятися робити помилки, постійно вдосконалюватися, а також мотивації і натхнення. Приємного перегляду, гарних вихідних та продуктивної праці! 😉

Оксана Войтко

Джерело: kinogo.club та ru.wikipedia.org