Жіночий погляд на війну: у Музеї Гідності організували круглий стіл. ФОТО

У Львові, 9 березня, у музеї Гідності зініціювали зустріч на тему “Революція Гідності та війна на Донбасі: жіночий погляд”. Серед запрошених гостей були учасниці російсько-української війни та Революції Гідності, медики та волонтерки. Гості поділились досвідом й власними історіями з Майдану, а також про стереотипи та сексизм щодо жінок на війні.

«Сьогодні варто порушувати питання викликів для жінок у війні. Не менш важливо говорити про наслідки, з якими вони борються опісля повернення у мирне життя. Жінки, які мають справу з війною, потребують підтримки. Вони хочуть озвучити свої переживання, а суспільству необхідно  вислухати та почути їхні проблеми. Тому ми запросили жінок, які брали безпосередню участь чи дотичні до війни в Україні та у Майдані. Вони руйнують стереотипи та є зразком для наслідування. Наше завдання – говорити про труднощі, з якими жінка зіткнулася на фронті, щоб суспільство не забувало про війну», – поділилась Олена Чебелюк, модераторка й працівниця музею Гідності.

 

Для жінки не існувало бойової посади

Згідно зі статистикою, сьогодні в Збройних Силах України служать понад 32 тисячі жінок, що на 30 тисяч разів більше, ніж з показниками 2008 року. Саме з початком російської агресії проти України серед захисників опинились й жінки.  Але серед чоловічої аудиторії в армії учасниці бойових дій зіткнулись віч-на-віч із дискримінацією в армії. Спершу для жінки важко було отримати військове звання, та більше, його не існувало. Учасниць, які воювали на передовій, виконуючи обов’язки військового характеру (снайперки, мінометниці тощо),  офіційно записували кухарями, медиками та іншими «відповідними» професіями. Лише згодом жінкам дозволили обіймати бойові посади офіційно. Проте досі порушують питання про місце жінки на військовій посаді командира. Особливо болюче це питання сприймають саме чоловіки, які, як поділились учасниці, не підтримують командування жінок у військових підрозділах.

В армії немає місця для жінки

В Україні досі існує дискримінація жінок в армії. Зневага, спричинена стереотипним мисленням, змушувала жінок покидати службу в армії. Учасниці поділились особистим досвідом перебування у військових підрозділах. Військовослужбовицям не надавали гідної медичної допомоги, зокрема гінекологічного характеру.

Серед учасниць були й ті, що продовжували службу під час вагітності. Стереотипно вважають, що в армії служить жінка, яка не влаштувала сімейне життя. Стандартний образ жінки, у розумінні суспільства, не може бути витісненим на користь військової служби. Адже поширеним  гендерно нерівним питанням є виконання «жіночих обов’язків» поза службою – в межах родини.

Труднощі з репродуктологічним здоров’ям  жінки 

За дослідженнями, проблеми із репродуктологічним здоров’ям жінки безпосередньо пов’язані із посттравматичним стресовим розладом у наслідок війни.  Львівщина посідає одне з перших місць, де існує висока проблема із репродуктологічним здоров’ям у жінок. Одним з найбільших викликів для жінки на передовій є питання інтимної гігієни та відвідування вбиральні. Тому жінки-військовослужбовиці часто страждають від циститу. Також не рідкість, що замість надання медичної консультації, жінок зазвичай звільняють з військової служби.  Особливою проблемою для жінок, що перебувають на передовій, отримати належний огляд  лікаря. Найчастіше військовослужбовиці потребують допомоги в гінекології, вертебрології, стоматології та у психологічній  реабілітації.

Через перебування у важких умовах на війні, жінка страждає від посттравматичного стресового розладу, що провокує певні прояви паніки та страху. Адже серед померлих жінок-ветеранок становлять ті, що покінчили життя самогубством. Щоб зменшити ризик появи цього розладу, жінки повинні проходити курси ненасильницької комунікації в умовах війни.

Сьогодні жінкам, що пережили війну, важко повернутись до попереднього мирного життя. А замість підтримки від суспільства, жінки страждають від критики та дискримінацією. І саме діяльність об’єднаних жіночих ветеранських організацій є ефективним чинником для відновлення здоров’я жінки та подолання гендерної дискримінації в умовах війни.

Підготувала: Наталя Стареправо, фото автора