Відомий філософ Публілій Сір колись сказав: “Засоби боротьби із злом виявляються іноді гірше, ніж саме зло”. Часто саме ЗМІ провокують агресію у суспільстві. Якими ж мають бути справжні ЗМІ на фоні боротьби за волю?
Прочитавши звернення Папи Павла VI про сучасні ЗМІ, їхній вплив на формування світогляду та духовності людей, я зрозуміла, що воно залишається актуальним і в наш час. Автор послання обрав за основний напрям для роздумів таку тему «Cоціальна комунікація як допомога єднанню молодого суспільства». Ця тема була присвячена Міжнародному дню молоді.
Питання «вселенської родини», про яку роздумує Папа Павло VI постало у самому тексті як своєрідний об’єднавчий елемент, що має знайти мирні засоби співпраці молодого покоління, яке є надією Церкви, на різних рівнях: економічному, соціальному, культурному, політичному, не втрачаючи при цьому свій моральний аспект.
Ось які слова Понтифіка це підтверджують: «Бог… хотів, щоб усі люди стали родиною і ставились один до одного як брати. Всі люди сотворені на образ Божий… і всі люди покликані змагати до однієї мети – до Самого Бога». Але що таке “масова комуікація” у нашому розумінні?
Масова комунікація – це поняття можна розглядати у двох аспектах:
1) як процес передачі інформації групі людей одночасно за допомогою спеціальних технічних засобів;
2) як дисципліну, яка вивчає різні засоби, за допомогою яких окремі люди і організації передають інформацію через засоби масової інформації великим сегментам населення одночасно.
Очевидно, що на всіх людях лежить величезна відповідальність перед всією історією та перед самим Богом. Але саме молодь є тим невід’ємним елементом, який має велетенські можливості.
Отже, завданням Церкви та держави є допомагати молодому поколінню здобувати знання, виховувати себе самих, виявляти справжні світові проблеми, віднаходити правдиві життєві цінності й жити згідно зі своїм покликанням як людські істоти та християни.
Автор послання роздумує над важливістю всебічного виховання молодого покоління. Адже саме в руках молодих людей невдовзі опиниться доля цілого світу.
На сьогоднішній день такі засоби соціальної відповідальності як преса, кінематограф, радіо телебачення й інтернет мають тенденцію витискати такі традиційні форми освіти як повчальне слово вихователів, безпосереднє спілкування між батьками та дітьми, учнями та учителями, парафіянами та священиками.
Проте, сьогодення не таке ідеальне, яким воно могла б постати у наших мріях. Життя кожної людини має свої плюси та свої вагомі мінуси. Що може завадити вихованню справжньої людини, щирого християнина? Звісно, що спокуса брехні, яка повністю поглинає молоду людину, руйнує її величні прагнення, зводячи їх до абсурдних речей. Вона тримається на двох китах – особистому егоїзмі кожного із нас та насильстві.
Папа Павло VI зауважує, що засоби соціальної інформації могли б принести більше користі, якщо їх використовувати у правильному руслі: «Скільки прекрасної поживи ці засоби могли б дати людям! Треба тільки, щоб ця пожива була здоровою, а організм людини готовим її засвоїти, не боячись її засвоїти».
Безперечно, нема нічого поганого в багатстві інформації, адже і їх можна використовувати у освітніх цілях. Засоби масової інформації здатні забезпечити молодим людям якісне виховання та виробити в них любов до справжніх цінностей: миру, братерства, справедливості та спільного блага.
Та тільки спільними зусиллями батьків, оточення, вихователів, можна виховати ту молодь, яка буде втілювати добрі замисли в життя та реалізувати свої мрії.
Автор послання нероздільно характеризує поняття «справжнього християнина» та «особистості». Бо тільки особистість має прагнення пізнавати добро, не віддаючи саму себе на поталу пристрастям.
Християнська мораль нового часу вчить нас самоконтролю, витримці, і саме це повинні проповідувати сучасні ЗМІ. І тоді серед виру жорстокості та зла ми зможемо залишитися людьми, які не лякаються боротися за любов.
Людина захоплюється винаходами вчених, неймовірними технічними новинками. Що може спонукати її захоплюватися Богом Любові? Сьогодні таке завдання підвладне лише душпастирам та ЗМК. Вона мають можливість донести до молодого покоління Добру Новину.
І що б там не говорили, сьогоднішня молодь, та й усі покоління чекають цієї новини. Як сказав Папа Павло VI, молодь прагне християнського свідчення.
На завершення варто згадати слова святого Августина: «А ви, молоді, шукайте Христа, щоб зоставатися молодими».
Отже, тільки розуміння ЗМІ того, що вони є центральним елементом у формуванні світогляду молодого покоління, яке творитиме майбутнє нашої держави, та перейняття ними християнських цінностей, здатне змінити нас на краще, зміцнити наш дух, щоб потім ми змогли подарувати комусь надію.