6-8 вересня у Львові під Почесним патронатом Його Ексцеленції Високопреосвященного Архиєпископа Мечислава Мокшицького, Митрополита Львівського латинського обряду відбулася Міжнародна наукова конференція «Ecclesia Leopoliensis. Костели Львова і Львівської архідієцезії латинського обряду: історія, традиція і сучасна ситуація», присвячена 600-тій річниці прибуття до Львова першого католицького архиєпископа-митрополита.
Учасники форуму відвідали латинські храми у Львові та на терені архідієцезії, мали змогу побачити їх стан і ситуацію з душпастирською опікою вірних. Під час конференції доповідачі поділилися своїми знаннями і думками про римо-католицькі храми. Зокрема про окремі історичні події, сакральне мистецтво, а також теперішню ситуацію довкола святинь Львівської архідієцезії.
У своєму слові скерованому зібраним учасникам, архиєпископ Мечислав Мокшицький зокрема сказав: «Трохи змінюється історія, змінюються карти, але ми знаємо, що Церква не має кордонів. Церква завжди перебуває понад часом, понад кордонами, понад національностями. І я дуже вдячний, що ви повертаєтеся до тих тем, до історії. Сучасна Римо-Католицька Церква на Україні є спадкоємицею тієї довголітньої присутності саме Римо-Католицької Церкви, яка впродовж багатьох років належала до Римо-Католицької Церкви в Польщі. І ми в сьогоднішні часи не можемо відтинатися від того коріння. Тут, ми завжди є продовжувачами. Ми вдячні за ту велику спадщину, яку перейняли від наших предків… Ми не починаємо наново, але користаємо з тієї великої духовної спадщини. Це для нас є великим збагаченням, великою підтримкою».
Під час конференції учасники зазначали, що впродовж останніх кількох десятиліть Римо-католицька Церква зазнала драматичних втрат, що відбилося на її святинях. Відповідно до різних тоталітарних ідеологій вона мала припинити своє існування, а від зруйнованих храмів не повинно було залишитись й сліду. Наприкінці комуністичного режиму по всій Західній Україні, за винятком Закарпаття, залишилося тільки сім діючих костелів. Але відновлена завдяки св. Йоану Павлу ІІ Львівська архідієцезія латинського обряду всупереч припущенням ворогів Церкви змогла відродитися і повернути собі минулу славу.
На жаль, після падіння комуністичного режиму актуальною залишається справа повернення храмів і церковного майна. Свідченням цього є хоча б те, що з тридцяти костелів, які до завершення Другої світової війни належали РКЦ, в історичній частині Львова залишилося тільки два, де здійснюються богослужіння в латинському обряді. Тому знання з етики, церковного вчення, що стосуються майнових питань, прикладів врегулювання права на власність храмів в інших державах будуть хороших підґрунтям для продовження цих тем на різних рівнях.
За матеріалами Львівської Архідієцезії РКЦ