З 27 квітня до 1 травня 2018 року в Львові тривала перша в Україні регіональна зустріч Тезе, яка об’єднала декілька тисяч молодих паломників з усієї Європи, сотні волонтерів та організаторів, львів’ян, які гостинно відкрили двері своїх домівок для паломників.
Впродовж цих днів на велотреку СКА тривали загальні щоденні молитовні зустрічі, а також кожного для в різних локаціях міста відбувались воркшопи, семінари, зустрічі, обговорення, ігри та конкурси, «майстерні» з культури, мистецтва, історії, екскурсії храмами, музеями, театрами та іншими визначними місцями Львова.
«Зустріч Тезе у Львові пройшла надзвичайно. Це перша регіональна зустріч в Україні такого плану. Звісно, були деякі проблемні питання, пов’язані із транспортом. Були неприємні ситуації, деколи водії не до кінця розуміли, що від них потрібно, але все вдалось налагодити.
Щодо самої організації, то ми намагались якрайкраще розділяти свої обов’язки та вирішувати різні стратегічні й практичні речі на високому рівні. Особисто я відповідала за програму семінарів, воркшопів, зустрічей, які б мали відкрити учасникам заходу інформацію про громади та Церкви, які є у Львові, розповісти більше про Україну.
Для багатьох іноземців Україна є дуже цікавою, ми прагнули відкрити її у найповнішому образі. На жаль, в інформаційному полі про Україну є лише кілька новин, і одна з них – про війну та нелегку політичну ситуацію.
Ми мали три насичені дні тренінгів та семінарів. 28 квітня розпочали повноцінну програму на тему “Мистецтво. Історія. Культура”. Наприклад, провели зустріч у Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької. Також говорили про лемківську культуру та традицію на зустрічі з громадою лемків. Мали екскурсію та розмову в Меморіальному Музеї “Територія Терору”, зустріч з вірменською громадою Львова тощо.
Тематикою наступною дня стала “Віра. Духовність. Діалог”. Сама сутність спільноти Тезе полягає у вікритості до інших, але власне – у Христі. Ми розглянули багато цікавих тематик стосовно розуміння власної ідентичності та способу діалогувати з іншими. Зокрема, о. Михайло Димид презентував свою книгу “Каміння Майдану”, він розповідав про те, як люди об’єднувались поза канонічним правом у спільній молитві, зокрема представники різних конфесій; мали надзвичайно цікаву зустріч із рабином громади прогресивного юдаїзму Тейва – Сівою Файнерманом, який розповів про основні філософські, моральні та етичні принципи юдаїзму та юдео-християнський діалог; з керівником Релігійно-інформаційної служби України Тарасом Антошевським дискутували про те, як нелегко подавати релігійні новини в сучасному інформаційному полі тощо.
Протягом третього дня ми намагались відкрити тему “Суспільство. Солідарність”: про різні служіння, про різну діяльність. Це був прекрасний час для усіх паломників та організаторів», – розповіла Олена Карнаух, координатор воркшопів та семінарів зустрічі ТЕЗЕ, працівник БО «Фундація Духовного відродження».
«Цієї зими ми всі тішились вістці, що регіональна зустріч Тезе у квітні відбудеться у Львові. Ця зустріч, на яку їздить щороку чимало молоді і долає тисячі кілометрів, цього року приїхала до нас, до рідного Львова.
Для мене ця подія була особливою: не тільки тому, що відбулась у рідному місті, а також тому, що впродовж трьох місяців я могла спостерігати і захоплюватися процесом її підготовки. Подиву гідна жертовність молодих людей, які віддавали свій час, щоб допомогти братам і волонтерам з Тезе.
Паломники вже роз’їхались по своїх домівках, а на душі поруч зі невеличким сумом (бо прощатися завжди важко) залишається мир, спокій і радість від спільної молитви, зустрічей і разом проведеного часу! А ще ніхто не каже па-па, а лише: «До зустрічі в Мадриді, на новорічній європейській зустрічі», – поділилась своїми враженнями Христина Кутнів, Голова ЛМГО «Українська молодь – Христові».
«Цьогорічна зустріч Тезе зібрала багато молодих людей не лише з усієї Європи, але й загалом з п’яти континентів (тридцять різних країн), які мали змогу побачити і відчути глибоку віру українців. Понад двадцять-тридцять людей приїхали з Росії, і ми їм дуже дякуємо за це.
Україна переживає важкі часи, і ми будемо продовжувати молитись за мир, спокій та любов у цій державі.
Враження від Тезе у Львові – неперевершені. Це відчуття миру, нової надії, незламної віри та глибокого і особливого єднання у молитві. Нашій молоді надзвичайно сподобався Львів, особливо його аріхтектура та дуже красиві храми», – зазначив брат Жан Даніель зі спільноти Тезе.
«Зустріч Тезе у Львові пройшла на дуже високому рівні. Це перша подія такого маштабу, яка об’єднала молодь з різних конфесій, різних спільнот та різних країн. До організації залучили також й тих молодих людей, волонтерів, які ніколи не чули про Тезе, але були готові зустріти гостей у нашому місті.
Львів’яни настільки радо відкрили свої домівки, що не для всіх навіть вистачало паломників. Молитва, дружба, спілкування, відкриті серця, подолання будь-яких стереотипів – таким незабутнім було цьогорічне Тезе у Львові», – зазначив о. Григорій Драус, настоятель парафії св. Йоана Павла ІІ у Львові.
Підготувала Лідія Батіг
За матеріалами: сайт ЛМР
Фото: прес-служба ЛМР, особистий архів Христини Кутнів, особистий архів Ігоря Потерейка